Domů     Vesmír
Čeští vědci zkoumali mezi prvními organický materiál z planetky Ryugu
Zdroj: WikiCommons

Japonská sonda Hajabusa 2 měla za úkol sběr vzorků z planetky Ryugu. Na Zemi jich bylo dopraveno jen několik gramů v roce 2020. JAXA, japonská vesmírná agentura, je poskytla ke zkoumání jen několika málo laboratořím na světě, zrno o velikosti 1,5 milimetru obdrželi k analýze i vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd..

Ryugu je blízkozemní planetka téměř kulatého tvaru, jejíž průměr činí 880 metrů. Vzhledem k její velikosti i malé vzdálenosti od Země se jedná o potenciálně nebezpečnou planetku. Objevena byla v roce 1999, její jméno je odvozeno od podmořského paláce Rjúgúdžo z japonské mytologie.

V roce 2018 k ní po třech a půl rocích, strávených na cestě, dorazila japonská sonda Hajabusa 2, která měla za úkol sběr vzorků z této planetky a jejich následné dopravení zpět na Zemi.

Automatický proces sběru vzorků

Na jejím povrchu přistála dne 21. února 2019, a to v blízkosti rovníku, mezi krátery Kontaro a Brabo. Manévr probíhal zcela automaticky. Sonda vystřelila tantalový projektil rychlostí 300 m/s a následně odebrala pomocí sací hubice vymrštěné vzorky.

Poté ještě vytvořila umělý kráter vystřelením měděného projektilu o hmotnosti 2,5 kg a odebrala vzorky podpovrchového materiálu. Všechny vzorky byly na Zemi dopraveny 6. prosince 2020, celkem 5 gramů materiálu starého 4,5 miliardy let.

Zdroj: JAXA by Dan Gallagher

„Vzorky jsou tak vzácné, že byly odeslány jen několika laboratořím, včetně té naší, a mohly být prozkoumány výhradně pomocí mikroskopických technik,“ uvedl Martin Ferus, vedoucí Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd.

Zrno, které měli k dispozici, pojmenovali čeští odborníci Radegast a podrobili ho řadě zkoumání, včetně pokročilých mikroskopických technik na pracovištích brněnského výzkumného centra CEITEC a společnosti Tescan.

Z čeho se skládá planetka Ryugu?

Prostřednictvím metody sériového snímkování pořídili tisíce překrývajících se snímků pomocí elektronového mikroskopu, které jim poskytly informace o rozložení hmoty ve studovaném vzorku. Díky tomu se jim jako prvním na světě podařilo zobrazit 3D strukturu organických částí vzorku, které jsou starší než planeta Země.

Snímky odhalily všudypřítomný jílový materiál, v němž se nacházela zrna magnetitu, sulfidů železa, fosforečnanů i uhlíkaté hmoty. Tyto nálezy svědčí o procesech zvětrávání primárních minerálů vodou, jež protékala tělesem v počátcích Sluneční soustavy.

Pečlivé zkoumání vzorků z planetky Ryugu přináší cenné informace k objasnění povahy organické hmoty, která mohla být v raných fázích vývoje Sluneční soustavy dopravena na Zemi. Tyto vzorky jsou svým složením blízké meteoritům zvaným CI chondrity, které vznikly nahromaděním prachu mateřské mlhoviny pouhých několik milionů let po zrodu Sluneční soustavy.

Výsledky svého zkoumání shrnuli čeští vědci do článku, který vyšel v časopise Nature Communications.

Štítky:
Související články
Vesmír Zajímavosti 18.1.2025
Saturnin není jen jméno poněkud extravagantního sluhy ze stejnojmenné knihy Zděňka Jirotky. Stejné jméno, konkrétně SATurnin-1, nese i dosud největší česká družice, která se kdy dostala na zemskou orbitu. Vojenský satelit byl do kosmu vynesen 14. ledna a od té doby bez problémů komunikuje. Je určen ke snímkování Země, na palubě má kameru s vysokým […]
Vesmír Zajímavosti 12.1.2025
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak jej známe, prosperovat, musí se sejít řada okolností. Teplo, ale ne příliš velké, aby se nevyvařila další zásadní podmínka života – […]
Vesmír Zajímavosti 11.1.2025
Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento okouzlující pár vznikl. Astronomové si dlouho kladli otázku, jak se Charon vůbec mohl dostat na oběžnou dráhu kolem Pluta. Článek publikovaný časopise […]
V polovině října 2024 zahájila plavbu dlouhou 2,9 miliardy kilometrů mise v mnoha ohledech výjimečná. NASA nikdy nevyslala k planetárnímu průzkumu větší kosmickou loď. V současnosti je na cestě z jednoho vodního světa do druhého s cílem hledat indicie k zodpovězení otázky staré jako lidstvo samo: Jsme ve vesmíru sami? Mars zklamal. Navzdory všem očekáváním […]
Vesmír 4.1.2025
Diskuse pod internetovými články nebo na sociálních sítích bývají leckdy výživné. A nemusí jít jen o politiku. I pod texty týkajícími se vědy se to leckdy hemží názory, nad kterými zůstává kritický rozum stát. „Třeba takový vesmírný výzkum, vždyť to jsou vyhozené mraky peněz, zvlášť když na naše děti musíme sbírat plastová víčka!“ Kosmický výzkum […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz