Domů     Vesmír
Čeští vědci zkoumali mezi prvními organický materiál z planetky Ryugu
Zdroj: WikiCommons

Japonská sonda Hajabusa 2 měla za úkol sběr vzorků z planetky Ryugu. Na Zemi jich bylo dopraveno jen několik gramů v roce 2020. JAXA, japonská vesmírná agentura, je poskytla ke zkoumání jen několika málo laboratořím na světě, zrno o velikosti 1,5 milimetru obdrželi k analýze i vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd..

Ryugu je blízkozemní planetka téměř kulatého tvaru, jejíž průměr činí 880 metrů. Vzhledem k její velikosti i malé vzdálenosti od Země se jedná o potenciálně nebezpečnou planetku. Objevena byla v roce 1999, její jméno je odvozeno od podmořského paláce Rjúgúdžo z japonské mytologie.

V roce 2018 k ní po třech a půl rocích, strávených na cestě, dorazila japonská sonda Hajabusa 2, která měla za úkol sběr vzorků z této planetky a jejich následné dopravení zpět na Zemi.

Automatický proces sběru vzorků

Na jejím povrchu přistála dne 21. února 2019, a to v blízkosti rovníku, mezi krátery Kontaro a Brabo. Manévr probíhal zcela automaticky. Sonda vystřelila tantalový projektil rychlostí 300 m/s a následně odebrala pomocí sací hubice vymrštěné vzorky.

Poté ještě vytvořila umělý kráter vystřelením měděného projektilu o hmotnosti 2,5 kg a odebrala vzorky podpovrchového materiálu. Všechny vzorky byly na Zemi dopraveny 6. prosince 2020, celkem 5 gramů materiálu starého 4,5 miliardy let.

Zdroj: JAXA by Dan Gallagher

„Vzorky jsou tak vzácné, že byly odeslány jen několika laboratořím, včetně té naší, a mohly být prozkoumány výhradně pomocí mikroskopických technik,“ uvedl Martin Ferus, vedoucí Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd.

Zrno, které měli k dispozici, pojmenovali čeští odborníci Radegast a podrobili ho řadě zkoumání, včetně pokročilých mikroskopických technik na pracovištích brněnského výzkumného centra CEITEC a společnosti Tescan.

Z čeho se skládá planetka Ryugu?

Prostřednictvím metody sériového snímkování pořídili tisíce překrývajících se snímků pomocí elektronového mikroskopu, které jim poskytly informace o rozložení hmoty ve studovaném vzorku. Díky tomu se jim jako prvním na světě podařilo zobrazit 3D strukturu organických částí vzorku, které jsou starší než planeta Země.

Snímky odhalily všudypřítomný jílový materiál, v němž se nacházela zrna magnetitu, sulfidů železa, fosforečnanů i uhlíkaté hmoty. Tyto nálezy svědčí o procesech zvětrávání primárních minerálů vodou, jež protékala tělesem v počátcích Sluneční soustavy.

Pečlivé zkoumání vzorků z planetky Ryugu přináší cenné informace k objasnění povahy organické hmoty, která mohla být v raných fázích vývoje Sluneční soustavy dopravena na Zemi. Tyto vzorky jsou svým složením blízké meteoritům zvaným CI chondrity, které vznikly nahromaděním prachu mateřské mlhoviny pouhých několik milionů let po zrodu Sluneční soustavy.

Výsledky svého zkoumání shrnuli čeští vědci do článku, který vyšel v časopise Nature Communications.

Štítky:
Související články
Vesmír 20.4.2025
Astronomové objevili planetu, která obíhá pod úhlem 90 stupňů kolem vzácné dvojice zvláštních hvězd. Je to poprvé, co máme přesvědčivé důkazy o tom, že jedna z těchto „polárních planet“ obíhá kolem hvězdného páru. V posledních letech bylo objeveno několik planet, které obíhají kolem dvou hvězd najednou, podobně jako fiktivní svět Tatooine z filmů Star Wars. […]
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz