Domů     Vesmír
Čeští vědci zkoumali mezi prvními organický materiál z planetky Ryugu
Zdroj: WikiCommons

Japonská sonda Hajabusa 2 měla za úkol sběr vzorků z planetky Ryugu. Na Zemi jich bylo dopraveno jen několik gramů v roce 2020. JAXA, japonská vesmírná agentura, je poskytla ke zkoumání jen několika málo laboratořím na světě, zrno o velikosti 1,5 milimetru obdrželi k analýze i vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd..

Ryugu je blízkozemní planetka téměř kulatého tvaru, jejíž průměr činí 880 metrů. Vzhledem k její velikosti i malé vzdálenosti od Země se jedná o potenciálně nebezpečnou planetku. Objevena byla v roce 1999, její jméno je odvozeno od podmořského paláce Rjúgúdžo z japonské mytologie.

V roce 2018 k ní po třech a půl rocích, strávených na cestě, dorazila japonská sonda Hajabusa 2, která měla za úkol sběr vzorků z této planetky a jejich následné dopravení zpět na Zemi.

Automatický proces sběru vzorků

Na jejím povrchu přistála dne 21. února 2019, a to v blízkosti rovníku, mezi krátery Kontaro a Brabo. Manévr probíhal zcela automaticky. Sonda vystřelila tantalový projektil rychlostí 300 m/s a následně odebrala pomocí sací hubice vymrštěné vzorky.

Poté ještě vytvořila umělý kráter vystřelením měděného projektilu o hmotnosti 2,5 kg a odebrala vzorky podpovrchového materiálu. Všechny vzorky byly na Zemi dopraveny 6. prosince 2020, celkem 5 gramů materiálu starého 4,5 miliardy let.

Zdroj: JAXA by Dan Gallagher

„Vzorky jsou tak vzácné, že byly odeslány jen několika laboratořím, včetně té naší, a mohly být prozkoumány výhradně pomocí mikroskopických technik,“ uvedl Martin Ferus, vedoucí Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd.

Zrno, které měli k dispozici, pojmenovali čeští odborníci Radegast a podrobili ho řadě zkoumání, včetně pokročilých mikroskopických technik na pracovištích brněnského výzkumného centra CEITEC a společnosti Tescan.

Z čeho se skládá planetka Ryugu?

Prostřednictvím metody sériového snímkování pořídili tisíce překrývajících se snímků pomocí elektronového mikroskopu, které jim poskytly informace o rozložení hmoty ve studovaném vzorku. Díky tomu se jim jako prvním na světě podařilo zobrazit 3D strukturu organických částí vzorku, které jsou starší než planeta Země.

Snímky odhalily všudypřítomný jílový materiál, v němž se nacházela zrna magnetitu, sulfidů železa, fosforečnanů i uhlíkaté hmoty. Tyto nálezy svědčí o procesech zvětrávání primárních minerálů vodou, jež protékala tělesem v počátcích Sluneční soustavy.

Pečlivé zkoumání vzorků z planetky Ryugu přináší cenné informace k objasnění povahy organické hmoty, která mohla být v raných fázích vývoje Sluneční soustavy dopravena na Zemi. Tyto vzorky jsou svým složením blízké meteoritům zvaným CI chondrity, které vznikly nahromaděním prachu mateřské mlhoviny pouhých několik milionů let po zrodu Sluneční soustavy.

Výsledky svého zkoumání shrnuli čeští vědci do článku, který vyšel v časopise Nature Communications.

Štítky:
Související články
Vesmír 17.5.2025
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než […]
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz