Domů     Příroda
Vědci získali vzácné horniny zpoza dna oceánu. Mohou napovědět, jak vznikl život
Martin Janda 10.8.2024

Již dlouho panuje mezi odborníky přesvědčení, že hlubokomořské oblasti mohou skrývat místa, kde se zrodil pozemský život. V Atlantském oceánu dostala taková oblast název „Ztracené město“, přičemž se jedná o drsnou krajinu plnou tajemných věží, pod nimiž mohlo probíhat bouřlivé chemické dění, které předcházelo vzniku života..

Nyní se vědcům poprvé podařilo nahlédnout do této potenciální porodnice života. Článek v časopise Science popisuje, jak třicetičlenný tým provedl téměř jeden a půl kilometru hluboký vrt do dna Středoatlantského hřbetu a získal tak mimořádně vzácný horninový materiál. Nikdy předtím se nepodařilo získat tak masivní vzorek z takové hloubky.

Vrtaná oblast leží vedle jednoho z vulkanických zlomů, které křižují celosvětové mořské dno podobně jako švy na baseballovém míči. Tyto hlubokomořské lokality, známé jako středooceánské hřbety, zahrnují horké prameny, jejichž třpytivé výtrysky uvolňují minerály do ledové mořské vody a pomalu vytvářejí podivné vrcholky a věže, které mnohdy hostí prazvláštní formy života.

Vědci po desetiletí předpokládali, že tyto horké prameny nebo jejich podložní horniny mohly podporovat geochemické reakce, které před miliardami let daly vzniknout pozemskému životu. V poslední době intenzivněji pátrají po důkazech, které by tuto teorii podpořily.

Na začátku minulého roku expedice s názvem Stavební bloky života provedla hluboký vrt do mořského dna vedle jednoho z největších známých pramenů – místa zvaného Ztracené město, které se nachází asi 2 250 kilometrů východně od Bermud. Nejvyšší věž tohoto města je srovnatelná s dvacetipodlažní budovou.

Tato operace přinesla do laboratoří první větší vzorek hornin pocházejících z pláště Země, tedy vnitřní vrstvy mezi zemskou kůrou, na které žijeme, a planetárním jádrem. Plášť je největší částí planety, ale je obtížně dostupný a mnoho o něm nevíme.

Horké horniny pláště se v průběhu věků pohybují jako mimořádně husté kapaliny, které pomalu přetvářejí chladnou zemskou kůru, vytvářejí hory, pohybují kontinenty a způsobují zemětřesení.

Vědci očekávají, že podrobné analýzy těchto vzácných vzorků přinesou desítky vědeckých objevů. „Je příliš brzy na to říct něco opravdu konkrétního,“ uvedl C. Johan Lissenberg, hlavní autor článku a petrolog z Cardiff University ve Walesu.

„Ale zjistíme to. To je to vzrušující.“ Analýzy získaných vzorků budou pokračovat mnoho let a vědci doufají, že se jim podaří odhalit nové informace, které by mohly odpovědět na otázky týkající se počátků života na naší planetě.

Tyto nové poznatky mohou také otevřít dveře dalšímu zkoumání hlubokých oceánů, které stále skrývají nespočet tajemství.

Průlom ve výzkumu pláště Země byl součástí Mezinárodního programu pro oceánský výzkum, konsorcia více než 20 zemí, které využívá obří loď k vrtání do mořského dna a získávání horninových vzorků, které odhalují tajemství Země.

Loď je upravená ropná vrtná plošina, dlouhá 143 metrů a vybavená 61metrovou věží, která spouští dutý vrták do mořského dna a získává válcovité vzorky hornin a dalších hlubinných materiálů.

Související články
Ačkoliv se letní teploty u nás zatím zdají být spíše umírněné, meteorologové varují, že ty nejhorší vlny veder teprve přijdou. Jinde v Evropě trápí horko lidí i zvířata mnohem více. Zatímco my se ochladíme klimatizací či návštěvou bazénu, zvířata tolik možností, jak bojovat s vedrem, nemají. S rostoucími teplotami totiž jejich strategie proti přehřátí nemusí […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz