Domů     Vesmír
Vědci neobjevili život na Marsu. Ale…
Martin Janda 27.7.2024

Kámen, který studuje rover Perseverance, byl důkladně analyzován vědci na Zemi, a ti říkají, že jeho rysy mohou vysvětlit i nebiologické procesy. Hornina je však natolik specifická, že se z vědecké komunity ozývá i to, že se jedná o dosud nejpravděpodobnější případ, který může obsahovat fosilizované mikrobiální Marťany..

„Co říkáme, je, že máme potenciální biosignaturu na Marsu,“ uvedla zástupkyně hlavního vědce mise Perseverance Kathryn Stack Morganová. Biosignaturu popisuje jako strukturu, složení nebo texturu v kameni, která by mohla mít biologický původ.

Kámen, který vědci pojmenovali Cheyava Falls, má rysy připomínající to, co mohli mikrobi po sobě zanechat, když byla tato oblast před několika miliardami let teplá a vlhká, a byla součástí starodávné říční delty.

Vědci zárověň zdůraznili, že neobjevili nic, co by mohlo být skutečnými fosilizovanými organismy.

Badatele pochopitelně zajímá, zda by mohl na Marsu v dávných dobách, kdy měl hustou atmosféru a tekoucí vodu, vzniknout život. Marťanské kameny by mohly obsahovat důležité stopy. Objev Cheyava Falls „je pro mě, alespoň zatím, nejpřesvědčivější kámen, který jsme dosud nasbírali,“ řekl hlavní vědec mise a profesor geochemie na Kalifornském technologickém institutu Kenneth Farley.

Pokud by se kámen mohl přivézt na Zemi ke studiu, dodal, „mohl by skutečně odpovědět na otázku, zda někdy na Marsu existoval život.“.

V kameni zjistily přístroje Perseverance organické sloučeniny, které jsou schopny poskytnout stavební kameny pro život, jak jej známe. Rover také našel žíly síranu vápenatého, tedy minerální usazeniny, kterou by mohla uložit tekoucí voda. Ta je dalším klíčovým prvkem pro život, jak jej známe.

Perseverance také zaznamenal malé bělavé tečky, asi milimetr velké, které mají kolem sebe černé kroužky, připomínající miniaturní leopardí skvrny. Černé kroužky obsahují fosforečnan železitý. Chemické reakce, které tyto skvrny vytvořily, by také mohly poskytovat energii pro mikroby.

Ačkoli bylo místo přistání Perseverance v kráteru Jezero vybráno zejména kvůli tomu, že říční koryto bude nejpravděpodobnějším místem, kde se zachovají známky starodávného života, více než tři roky průzkumu neodhalily žádné přesvědčivé biosignatury.

Farley řekl, že absence biosignatur neznamená, že by mise byla dosud zklamáním. Různé nasbírané kameny mají potenciál odpovědět na širokou škálu otázek týkajících se Marsu.

Jedním z klíčových cílů mise Perseverance je však vyvrtat vzorky zajímavých kamenů pro budoucí misi, která by přivezla vzorky zpět na Zemi, aby je vědci mohli studovat s nejmodernějšími přístroji ve svých laboratořích.

Mise na návrat vzorků z Marsu však narazila na vážné vývojové a nákladové problémy, což ji o několik let zpozdilo a její náklady zvýšilo o miliardy dolarů.

Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz