Domů     Ostatní
Vědci neobjevili život na Marsu. Ale…
Martin Janda 27.7.2024

Kámen, který studuje rover Perseverance, byl důkladně analyzován vědci na Zemi, a ti říkají, že jeho rysy mohou vysvětlit i nebiologické procesy. Hornina je však natolik specifická, že se z vědecké komunity ozývá i to, že se jedná o dosud nejpravděpodobnější případ, který může obsahovat fosilizované mikrobiální Marťany..

„Co říkáme, je, že máme potenciální biosignaturu na Marsu,“ uvedla zástupkyně hlavního vědce mise Perseverance Kathryn Stack Morganová. Biosignaturu popisuje jako strukturu, složení nebo texturu v kameni, která by mohla mít biologický původ.

Kámen, který vědci pojmenovali Cheyava Falls, má rysy připomínající to, co mohli mikrobi po sobě zanechat, když byla tato oblast před několika miliardami let teplá a vlhká, a byla součástí starodávné říční delty.

Vědci zárověň zdůraznili, že neobjevili nic, co by mohlo být skutečnými fosilizovanými organismy.

Badatele pochopitelně zajímá, zda by mohl na Marsu v dávných dobách, kdy měl hustou atmosféru a tekoucí vodu, vzniknout život. Marťanské kameny by mohly obsahovat důležité stopy. Objev Cheyava Falls „je pro mě, alespoň zatím, nejpřesvědčivější kámen, který jsme dosud nasbírali,“ řekl hlavní vědec mise a profesor geochemie na Kalifornském technologickém institutu Kenneth Farley.

Pokud by se kámen mohl přivézt na Zemi ke studiu, dodal, „mohl by skutečně odpovědět na otázku, zda někdy na Marsu existoval život.“.

V kameni zjistily přístroje Perseverance organické sloučeniny, které jsou schopny poskytnout stavební kameny pro život, jak jej známe. Rover také našel žíly síranu vápenatého, tedy minerální usazeniny, kterou by mohla uložit tekoucí voda. Ta je dalším klíčovým prvkem pro život, jak jej známe.

Perseverance také zaznamenal malé bělavé tečky, asi milimetr velké, které mají kolem sebe černé kroužky, připomínající miniaturní leopardí skvrny. Černé kroužky obsahují fosforečnan železitý. Chemické reakce, které tyto skvrny vytvořily, by také mohly poskytovat energii pro mikroby.

Ačkoli bylo místo přistání Perseverance v kráteru Jezero vybráno zejména kvůli tomu, že říční koryto bude nejpravděpodobnějším místem, kde se zachovají známky starodávného života, více než tři roky průzkumu neodhalily žádné přesvědčivé biosignatury.

Farley řekl, že absence biosignatur neznamená, že by mise byla dosud zklamáním. Různé nasbírané kameny mají potenciál odpovědět na širokou škálu otázek týkajících se Marsu.

Jedním z klíčových cílů mise Perseverance je však vyvrtat vzorky zajímavých kamenů pro budoucí misi, která by přivezla vzorky zpět na Zemi, aby je vědci mohli studovat s nejmodernějšími přístroji ve svých laboratořích.

Mise na návrat vzorků z Marsu však narazila na vážné vývojové a nákladové problémy, což ji o několik let zpozdilo a její náklady zvýšilo o miliardy dolarů.

Související články
Objevy Ostatní 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz