Domů     Ostatní
Vědci neobjevili život na Marsu. Ale…
Martin Janda 27.7.2024

Kámen, který studuje rover Perseverance, byl důkladně analyzován vědci na Zemi, a ti říkají, že jeho rysy mohou vysvětlit i nebiologické procesy. Hornina je však natolik specifická, že se z vědecké komunity ozývá i to, že se jedná o dosud nejpravděpodobnější případ, který může obsahovat fosilizované mikrobiální Marťany..

„Co říkáme, je, že máme potenciální biosignaturu na Marsu,“ uvedla zástupkyně hlavního vědce mise Perseverance Kathryn Stack Morganová. Biosignaturu popisuje jako strukturu, složení nebo texturu v kameni, která by mohla mít biologický původ.

Kámen, který vědci pojmenovali Cheyava Falls, má rysy připomínající to, co mohli mikrobi po sobě zanechat, když byla tato oblast před několika miliardami let teplá a vlhká, a byla součástí starodávné říční delty.

Vědci zárověň zdůraznili, že neobjevili nic, co by mohlo být skutečnými fosilizovanými organismy.

Badatele pochopitelně zajímá, zda by mohl na Marsu v dávných dobách, kdy měl hustou atmosféru a tekoucí vodu, vzniknout život. Marťanské kameny by mohly obsahovat důležité stopy. Objev Cheyava Falls „je pro mě, alespoň zatím, nejpřesvědčivější kámen, který jsme dosud nasbírali,“ řekl hlavní vědec mise a profesor geochemie na Kalifornském technologickém institutu Kenneth Farley.

Pokud by se kámen mohl přivézt na Zemi ke studiu, dodal, „mohl by skutečně odpovědět na otázku, zda někdy na Marsu existoval život.“.

V kameni zjistily přístroje Perseverance organické sloučeniny, které jsou schopny poskytnout stavební kameny pro život, jak jej známe. Rover také našel žíly síranu vápenatého, tedy minerální usazeniny, kterou by mohla uložit tekoucí voda. Ta je dalším klíčovým prvkem pro život, jak jej známe.

Perseverance také zaznamenal malé bělavé tečky, asi milimetr velké, které mají kolem sebe černé kroužky, připomínající miniaturní leopardí skvrny. Černé kroužky obsahují fosforečnan železitý. Chemické reakce, které tyto skvrny vytvořily, by také mohly poskytovat energii pro mikroby.

Ačkoli bylo místo přistání Perseverance v kráteru Jezero vybráno zejména kvůli tomu, že říční koryto bude nejpravděpodobnějším místem, kde se zachovají známky starodávného života, více než tři roky průzkumu neodhalily žádné přesvědčivé biosignatury.

Farley řekl, že absence biosignatur neznamená, že by mise byla dosud zklamáním. Různé nasbírané kameny mají potenciál odpovědět na širokou škálu otázek týkajících se Marsu.

Jedním z klíčových cílů mise Perseverance je však vyvrtat vzorky zajímavých kamenů pro budoucí misi, která by přivezla vzorky zpět na Zemi, aby je vědci mohli studovat s nejmodernějšími přístroji ve svých laboratořích.

Mise na návrat vzorků z Marsu však narazila na vážné vývojové a nákladové problémy, což ji o několik let zpozdilo a její náklady zvýšilo o miliardy dolarů.

Související články
Málokterý způsob odčerpávání oxidu uhličitého z ovzduší se pojí s natolik smíšenými výsledky a tak silným odporem veřejnosti. Nic naplat, planeta se vaří, je třeba jednat a zvážit se musí i kontroverzí možnosti. Další milník geoinženýrství může být pokořen již brzy. Usilovat o nulové emise podle Mezivládního panelu pro změny klimatu nestačí. K udržení globálního oteplování na přijatelných […]
V populární představě je český rodák Sigmund Freud často vnímán jako psychoanalytik, který měl téměř chorobnou fixaci na sex a jeho vliv na lidské chování. Ale nové přehodnocení jeho práce, zejména díla „Výklad snů“, vedené uznávaným psychoanalytikem Markem Solmsem, odhaluje, že toto pojetí Freudovy teorie je založeno na špatném pochopení. Starý vtip praví, že cokoliv […]
Řekněme si to na rovinu – navzdory velkému pokroku a neustále se prohlubujícímu porozumění vnitřního fungování neuronů a DNA, nám stále chybí vysvětlení toho, jak mozek produkuje náš vnitřní svět barev, zvuků, vůní a chutí. Lidské vědomí zůstává nepolapitelné, přesto k němu má věda co říci. V roce 1998 uzavřeli americko-německý neurovědec Christof Koch a australský filozof […]
Péče o domácnost byla v minulosti nikdy nekončící dřinou. Postupem času naštěstí vznikly nejrůznější stroje, které hospodyňkám jejich práci usnadnily. Dnes už si domácnost bez pračky či ledničky ani neumíme představit. Jak dlouhá byla cesta k efektivním domácím spotřebičům? Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se […]
124 minut. Tolik času trvá průměrný film s reklamami, nebo takovou dobu tráví Pražané cestou do/z práce. A tolik času tráví i průměrně české dítě denně venku. U předškoláků je to více, nicméně s rostoucím věkem doba pobytu venku klesá. Prodlužuje se naopak čas, který školáci tráví online. Zatímco mladší děti odrazují od delšího pobytu venku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz