Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů.
Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení na rok 2024 kvůli dalšímu testování přistávacího modulu Griffin od společnosti Astrobotic.
Další zpoždění a obtíže v dodavatelském řetězci pak odsunuly start na září 2025. Cílem vozítka mělo být prozkoumání jižního pólu jediné přirozené družice Země. Na jeho vývoj bylo až do současnosti vynaloženo zhruba 450 milionů dolarů (10,4 miliardy korun) a dalších nejméně 250 milionů dolarů měla stát jeho doprava na Měsíc.
Práce všeho druhu
V rámci stodenní mise mělo vozítko ujet několik kilometrů a postupně propátrávat měsíční povrch pomocí čtyř nástrojů. Jedním z nich byl například vrták, který měl VIPERu umožnit průnik až do hloubky téměř jednoho metru.
Pomocník mise Artemis
Získaná data, včetně místa a koncentrace ledu, chtěla NASA využít k vytvoření prvních globálních map zdrojů vody na Měsíci. Údaje měly mimo jiné posloužit k výběru budoucích míst přistání astronautů v rámci programu Artemis.
Určení lokalit, kde lze získat vodu a další zdroje k zajištění expedic s lidskou posádkou, mělo být díky VIPERu hračka. S ničím z toho ale nakonec nepomůže.
Prodat nebo rozebrat?
Ačkoli NASA slíbila pokračování průzkumu Měsíce, VIPER v jeho následujících plánech již nefiguruje. Vozítko totiž nabídka zvučným jménům v americkém průmyslu. Pokud o něj nikdo neprojeví zájem do 1. srpna letošního roku, agentura vozítko rozebere a jednotlivé díly využije pro jiné vesmírné projekty.