Domů     Vesmír
Na Zemi dorazily první vzorky z odvrácené strany Měsíce
Zdroj: CGTN-CFP

Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi..

Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k Zemi přivrácen stále stejnou stranou. Tu lidstvo pozoruje pouhým okem již od dávnověku a do dnešních dnů se ji i s použitím nejmodernějších přístrojů povedlo zmapovat do nejmenších podrobností.

Stala se také cílem celkem šesti misí Apollo, při kterých na jeho povrch vystoupilo celkem 12 lidí. Avšak jeho druhou, odvrácenou stranu není možné ze Země spatřit, a tak byla dlouho obestřena řadou tajemství.

Odvrácená strana odolává

V roce 1959 pořídila první snímky odvrácené strany Měsíce sovětská sonda Luna 3. Ty odhalily, že je pokryta mnohem větším počtem kráterů než přivrácená strana, protože je neustále vystavena bombardování meteority z hlubin vesmíru.

Přivrácenou stranu přitom proti podobnému osudu do značné míry chrání i gravitace Země, a proto se na ní častěji vyskytují takzvaná moře, tvořená ve skutečnosti jemným prachem.

Průzkum a přistání na odvrácené straně komplikuje i nemožnost přímé komunikace se Zemí, které brání samotná masa Měsíce. Aby bylo možné o podobných misích uvažovat, bylo třeba nejprve na oběžnou dráhu Měsíce umístit družice, které mohou přijmout signál ze sondy na odvrácené straně a dále jej přeposlat na Zemi.

Ambiciózní čínský lunární program, který si klade za cíl dopravit na povrh našeho souputníka první dva čínské občany do roku 2030, proto sestává z řady postupných kroků.

Zdroj: CCTV

Úspěchy čínských sond

Mezi první patřilo vyslání družic trvale obíhajících Měsíc a provádějících jeho detailní průzkum v rámci misí Čchang-e 1 a 2. Tyto družice nyní fungují i jako spojovací komunikační body pro další mise, v rámci kterých došlo i k přistání na odvrácené straně.

Nejprve sonda Čchang-e 3 přistála na přivrácené straně a následně její identické dvojče Čchang-e 4 přistálo v lednu 2019, jako první lidský výtvor, na odvrácené straně Měsíce. Následovala sonda Čchang-e 5, která se v roce 2020 vrátila na Zemi s necelými dvěma kilogramy hornin z přivrácené strany.

2. června 2024 potom na odvrácené straně přistála sonda Čchang-e 6, která je opět sesterským strojem sondy číslo 5. K přistání došlo v pánvi Aitken v blízkosti jižního pólu. Sonda pomocí vrtáku a dalších nástrojů sesbírala celkem 1935,3 g vzorků měsíčních hornin.

Ty potom ve speciálním pouzdře odstartovaly zpět k modulu čekajícím na oběžné dráze Měsíce. Po zachycení bylo pouzdro automaticky umístěno do návratového modulu a vydalo se na cestu zpět k Zemi, kde návratový modul úspěšně přistál 25. června.

Je to poprvé, kdy budou mít vědci možnost zkoumat vzorky z odvrácené strany Měsíce, které mohou pomoci zodpovědět řadu otázek týkajících se původu organických materiálů zanesených na Měsíc i Zemi meteority přilétajícími z hlubin vesmíru.

Štítky:
Související články
Vesmír 17.5.2025
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než […]
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz