Domů     Vesmír
Základnu na Měsíci možná budeme stavět z LEGA
Zdroj: ESA

V rámci programu Artemis, který má vrátit člověka na povrch Měsíce, se řeší nejen samotné přistání, ale i pozdější vybudování stálé základny přímo na měsíčním povrchu. Je možné, že základním stavebním materiálem pro její zhotovení se stane měsíční regolit přeměněný do LEGO kostiček..

V rámci budoucích misí Artemis nejprve vznikne základna nazývaná Gateway na oběžné dráze Měsíce, která bude sloužit jako „přestupní stanice“ při letech ze Země a pro přistání na povrchu našeho souputníka.

Stavba lunární základny na povrhu je potom dlouhodobým cílem zatím bez pevného harmonogramu. To ale nijak neomezuje nejrůznější vědecké týmy, aby se snažily vyřešit problémy s tím spojené.

Jednou ze zásadních výzev je doprava jakéhokoliv materiálu na povrch Měsíce. Nejefektivnější rakety z hlediska nákladů dokáží v roce 2024 vynést 1 kilogram nákladu na orbitu Země za přibližně 12 000 amerických dolarů, což je zhruba 280 000 Kč.

Doprava na Měsíc je ale mnohem nákladnější. Střízlivé odhady komerčních společností, které se chystají nabízet dopravu nákladu na Měsíc, hovoří přibližně o 1,2 až 1,5 milionu dolarů, tedy zhruba 35 milionech korun, za jediný kilogram.

Regolit jako základní stavební materiál

Stavba jakékoliv měsíční základny tak bude mnohem náročnější a dražší než například vybudování Mezinárodní vesmírné stanice na orbitě Země, která je v současnosti nejnákladnějším projektem lidstva. Možnost využít cokoliv, co se už na Měsíci nachází, místo dopravy ze Země, je proto více než lákavá.

Stanice na Měsíci bude muset být kvůli ochraně před kosmickým zářením skryta pod povrchem. Dle některých úvah může být budována ražením umělých tunelů, případně nejprve postavena na povrchu a potom zahrnuta.

V každém případě ale bude potřebovat značné množství stavebního materiálu na své vlastní zdi a opěrné struktury. Vědci se proto již řadu let zaměřují na způsob, jak využít měsíční horninu, takzvaný regolit, jako stavební materiál.

Regolit je nezpevněný sypký materiál, který pokrývá prakticky celý povrch Měsíce do hloubky 4 až 10 metrů. Před přistáním prvních sond na jeho povrchu panovaly obavy, že je tak jemný, že se do něj celá sonda zaboří nebo propadne.

Průzkumy ale ukázaly, že je sice prachově jemný, ale vcelku hutný a má velkou únosnost, takže zvládl přistání modulů Apollo, lidskou chůzi po něm i jízdu měsíční buginou.

Zdroj: ESA

Jako domeček z LEGA

Protože je však regolit jemný, nelze z něj snadno stavět pevné objekty. Je možné si jej představit jako velmi jemný suchý písek, ze kterého se snadno navrší hromada, ale nejde z něj „uplácat“ zeď. Tým Evropské kosmické agentury ESA v německému Kolíně nad Rýnem se proto rozhodl vyzkoušet 3D tisk stavebních kostek z prachové napodobeniny regolitu.

Jako předlohu si zvolili nejběžnější kostku stavebnice LEGO. Ta je velká jen několik centimetrů, ale má velmi komplikovaný tvar.

Protože se na Zemi nachází jen omezené množství měsíčního regolitu, vypomohli si vědci materiálem z meteoritu, který dopadl na Zemi. Jeho část rozemleli a vytvořili prach věrně napodobující měsíční regolit.

Ten potom použili spolu s malým množstvím speciálního „lepidla“ k vytištění kostičky na běžné 3D tiskárně. Takto vzniklé kostky jsou dostatečně pevné a funguje u nich i způsob spojování zacvaknutím jako o běžných LEGO kostek.

Zatím se jedná jen o pokus, který ale stojí na reálných základech, a v budoucnu se tak možná dočkáme „tištění“ částí našich obydlí nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Během léta bude možné si vytvořené kostičky prohlédnout ve vybraných LEGO obchodech.

Štítky:
Související články
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří, jak se jasnost galaxie proměňuje. Ve studii vydané na základě těchto pozorování dospívají k závěru, že jsou svědky změn, které v galaxii dosud nebyly pozorovány – pravděpodobně v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz