Domů     Vesmír
Základnu na Měsíci možná budeme stavět z LEGA
Zdroj: ESA

V rámci programu Artemis, který má vrátit člověka na povrch Měsíce, se řeší nejen samotné přistání, ale i pozdější vybudování stálé základny přímo na měsíčním povrchu. Je možné, že základním stavebním materiálem pro její zhotovení se stane měsíční regolit přeměněný do LEGO kostiček..

V rámci budoucích misí Artemis nejprve vznikne základna nazývaná Gateway na oběžné dráze Měsíce, která bude sloužit jako „přestupní stanice“ při letech ze Země a pro přistání na povrchu našeho souputníka.

Stavba lunární základny na povrhu je potom dlouhodobým cílem zatím bez pevného harmonogramu. To ale nijak neomezuje nejrůznější vědecké týmy, aby se snažily vyřešit problémy s tím spojené.

Jednou ze zásadních výzev je doprava jakéhokoliv materiálu na povrch Měsíce. Nejefektivnější rakety z hlediska nákladů dokáží v roce 2024 vynést 1 kilogram nákladu na orbitu Země za přibližně 12 000 amerických dolarů, což je zhruba 280 000 Kč.

Doprava na Měsíc je ale mnohem nákladnější. Střízlivé odhady komerčních společností, které se chystají nabízet dopravu nákladu na Měsíc, hovoří přibližně o 1,2 až 1,5 milionu dolarů, tedy zhruba 35 milionech korun, za jediný kilogram.

Regolit jako základní stavební materiál

Stavba jakékoliv měsíční základny tak bude mnohem náročnější a dražší než například vybudování Mezinárodní vesmírné stanice na orbitě Země, která je v současnosti nejnákladnějším projektem lidstva. Možnost využít cokoliv, co se už na Měsíci nachází, místo dopravy ze Země, je proto více než lákavá.

Stanice na Měsíci bude muset být kvůli ochraně před kosmickým zářením skryta pod povrchem. Dle některých úvah může být budována ražením umělých tunelů, případně nejprve postavena na povrchu a potom zahrnuta.

V každém případě ale bude potřebovat značné množství stavebního materiálu na své vlastní zdi a opěrné struktury. Vědci se proto již řadu let zaměřují na způsob, jak využít měsíční horninu, takzvaný regolit, jako stavební materiál.

Regolit je nezpevněný sypký materiál, který pokrývá prakticky celý povrch Měsíce do hloubky 4 až 10 metrů. Před přistáním prvních sond na jeho povrchu panovaly obavy, že je tak jemný, že se do něj celá sonda zaboří nebo propadne.

Průzkumy ale ukázaly, že je sice prachově jemný, ale vcelku hutný a má velkou únosnost, takže zvládl přistání modulů Apollo, lidskou chůzi po něm i jízdu měsíční buginou.

Zdroj: ESA

Jako domeček z LEGA

Protože je však regolit jemný, nelze z něj snadno stavět pevné objekty. Je možné si jej představit jako velmi jemný suchý písek, ze kterého se snadno navrší hromada, ale nejde z něj „uplácat“ zeď. Tým Evropské kosmické agentury ESA v německému Kolíně nad Rýnem se proto rozhodl vyzkoušet 3D tisk stavebních kostek z prachové napodobeniny regolitu.

Jako předlohu si zvolili nejběžnější kostku stavebnice LEGO. Ta je velká jen několik centimetrů, ale má velmi komplikovaný tvar.

Protože se na Zemi nachází jen omezené množství měsíčního regolitu, vypomohli si vědci materiálem z meteoritu, který dopadl na Zemi. Jeho část rozemleli a vytvořili prach věrně napodobující měsíční regolit.

Ten potom použili spolu s malým množstvím speciálního „lepidla“ k vytištění kostičky na běžné 3D tiskárně. Takto vzniklé kostky jsou dostatečně pevné a funguje u nich i způsob spojování zacvaknutím jako o běžných LEGO kostek.

Zatím se jedná jen o pokus, který ale stojí na reálných základech, a v budoucnu se tak možná dočkáme „tištění“ částí našich obydlí nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Během léta bude možné si vytvořené kostičky prohlédnout ve vybraných LEGO obchodech.

Štítky:
Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz