Domů     Příroda
Drony jako nástroj boje s komáry
Zdroj: WikiCommons by Muhammad Mahdi Karim

Komár je právem nazýván „nejnebezpečnějším zvířetem na světě“. Je totiž přenašečem řady nebezpečných onemocnění. Ročně má tento malý krvežíznivý a dotěrný hmyz na svědomí více než 700 000 lidských životů. Na Floridě se ale rozhodli s komáry zatočit..

Ve Spojených státech bojují především s komárem tropickým či egyptským (Aedes aegypti). Tento 4 až 7 milimetrů dlouhý, tmavý komár s bílými tečkami pochází z Afriky, odkud se do Nového světa rozšířil prostřednictvím obchodu s otroky.

Nyní se vyskytuje v tropických, subtropických a mírných oblastech po celém světě. Jsou přenašeči nebezpečných nemocí, jako je žlutá zimnice, horečka dengue, chikungunya či virus zika.

Krvežíznivý a nemoci přenášející komár

Zatímco komáří samci se živí ovocem, samice potřebují sát krev zvířat, aby u ní došlo ke zrání vajíček. Svoji oběť lokalizuje podle vydechovaného oxidu uhličitého. Silně je přitahuje lidský pot. Vejce kladou komáří samičky do vody, na rozdíl od jiných druhů jsou vajíčka tropického komára od sebe oddělena, brzy po nakladení dojde k jejich zčernání.

Larvy se živí bakteriemi a rostou po dobu několika týdnů, poté se dostanou do stádia kukly.

Zatímco dospělý komár žije, v závislosti na podmínkách, asi 4 týdny, vajíčka mohou být životaschopná více než rok v suchém stavu, což umožňuje komárů i po chladné zimě či suchu obnovit své populace.

Jihovýchodní pobřeží americké Floridy pokrývají rozlehlé parky a špatně přístupné mokřady, které jsou jako komáří líheň ideální. Dříve trávili pracovníci, kteří měli na starosti provádění postřiku proti komárům, celé dny prosekáváním hustých porostů a brodění se bahnem, aby se dostaly do obtížně přístupných oblastí, kam komáři kladli vajíčka.

Zdroj: DALL-E

Efektivnější než člověk, levnější než letadlo

Nyní je vše jinak, v boji s komáry v těžko přístupných oblastech pomáhají lidem drony. Dron s nákladem asi 7 kilogramů postřiku dokáže na jeden let pokrýt přibližně 12 000 metrů čtverečních, což šetří čas, peníze i snižuje zátěž pracovníků, kteří dříve postřik museli aplikovat ručně.

Poprvé je v okrese Broward County začali používat před více než dvěma lety, zpočátku ale pouze k monitoringu oblastí, ve kterých je potřeba postřik provádět. Od roku 2023 drony provádějí i postřikování.

Na rozdíl od lidí jsou drony výkonnější, oblast o rozloze 0,5 km2 ošetří dron za 4 hodiny, člověku by to trvalo dva až čtyři dny. Oproti letadlům a helikoptérám jsou drony méně nákladné, navíc nejsou tak hlučné.

Jejich použití lze také lépe lokalizovat, proto jsou drony využívány i k rozstřikování herbicidů na polích. Pilotní program na Floridě prokázal „významné snížení počtu komárů“, je tak možné, že se drony uplatní jako zbraň proti komárům i jinde.

Štítky:
Související články
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Řada lidí se domnívá, že je pavouci chtějí pokousat, a to […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
V evropských parcích jsou kromě cvrlikání sýkorek a vrkání holubů stále častěji slyšet i méně obvyklé ptačí zvuky – papoušci, kteří na sebe vesele pokřikují. Ještě zajímavější je, že i když jde o stejný druh, jejich pozdravy znějí jinak v Bruselu, Barceloně či v Aténách.   Exotické druhy, jako jsou papoušci mniší z Jižní Ameriky nebo alexandři malí […]
Ptačí chřipka, která napadla několik stád skotu ve Spojených státech, zneklidnila jak vědce, tak chovatele, ale i širokou veřejnost. Čerstvý pokus, který se zaobíral možnostmi šíření choroby, přináší uklidňující informace. Vědcům se nepodařilo najít důkaz, že by se virus mohl šířit jako respirační infekce. Od chvíle, kdy vědci na začátku letošního roku identifikovali chřipku, kterou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz