Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo kolem 40 milionů lidí..
Randomizovaná kontrolovaná studie s názvem Purpose 1 byla provedena v Ugandě a Jihoafrické republice. Badatelé testovali, zda injekční aplikace léku zvaného lenacapavir každých šest měsíců poskytne lepší ochranu před infekcí HIV než dva jiné léky, které se podávají denně.
Výsledky jsou nanejvýš přesvědčivé. Žádná z 2 134 žen, které užívaly lenacapavir, se virem nenakazila. Pro srovnání, z 1 068 žen, které užívaly starší lék Truvadu, který se užívá každodenně, se nakazilo 16 a z 2 136 žen, které užívaly novější medikament Descovy, se jich nakazilo 39.
Získané údaje zatím nebyly podrobeny odbornému posouzení, nicméně dosavadní výsledky vypadají velmi zajímavě. Stejně tak budou zajímavá zjištění další studie, která hodnotí účinnost lenacapaviru u mužů homosexuálů, u transsexuálů a u osob užívajících injekční drogy. Střednědobé hodnocení těchto výsledků proběhne koncem tohoto roku.
Zatímco Truvada, užívaná denně, poskytuje vysokou úroveň ochrany proti infekci virem HIV a je již léta široce využívána homosexuálními muži ve Spojených státech a dalších zemích, v Africe, kde je její využívání nízké, se neukázala jako účinný preventivní nástroj, zejména mezi mladými africkými ženami, což je skupina s nejvyšší mírou nové infekce.
Lenacapavir má v tomto ohledu mnohem lepší potenciál, otázkou ovšem je, kolik preventivní injekce bude stát. Ve Spojených státech, kde je lenacapavir schválen jako lék na na již probíhající napadení organismu virem HIV, si výrobce léčiva společnost Gilead účtuje 42 250 dolarů za pacienta ročně.
Lenacapavir je také prvním lékem na prevenci HIV, jehož výsledky zkoušek jsou k dispozici u žen dříve než u mužů; většina z nich je testována na homosexuálních mužích v průmyslových zemích dříve, než se zkoušky dostanou k africkým ženám, které jsou dlouhodobě nejzranitelnější populací.