Domů     Historie
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Zdroj: Huanchaco Archaeological Program

Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají archeologické důkazy klíčovou roli při posuzování dopadů nákazy na původní obyvatelstvo..

Pravé neštovice existují nejméně tři tisíce let, první důkazy o jejich výskytu pocházejí z charakteristické vyrážky objevené na kůži egyptských mumií. Nemoc způsobila v průběhu staletí četné epidemie a zanechala za sebou miliony obětí.

Vymýtit se ji povedlo až díky celosvětové očkovací kampani v roce 1980. Zavlečení pravých neštovic kolonizátory do Ameriky je považováno za jednu z nejvýznamnějších příčin jejich úspěchu při dobývání říše Aztéků a Inků.

Během několika desítek let byla panenská (nákazou dosud nezasažená) populace indiánů zredukována o 90 %.

Za 120 pohřbených bylo 90 dětí

Nedávné archeologické vykopávky v Huanchaco, malém rybářském městečku na severozápadním pobřeží Peru, odhalily hřbitov s koloniálním kostelem, který byl jedním z nejstarších v regionu. Byl Španěly postaven v letech 1535 až 1540. Pohřbů se v něm konalo 120, hroby domorodých obyvatel, obsahující rákosové kříže a skleněné korálky, reprezentují počátky kulturních změn, které s sebou éra kolonialismu kolem roku 1540 nesla.

Zdroj: Huanchaco Archaeological Program

Ze 120 nalezených koster jich 90 patřilo dětem, z nichž většina (60) byla mladších 5 let. Tento nález svědčí o dalším, ovšem velice negativním důsledku kolonizace. Takto vysoký počet úmrtí mezi dětmi, které představují nejzranitelnější část populace, kvůli stále se vyvíjejícímu imunitnímu systému, svědčí podle vědců o přítomnosti nového onemocnění v oblasti.

Následná analýza kosterních pozůstatků dvou batolat, kterým bylo kolem 18 měsíců věku, když zemřely, prokázala významné změny na jejich kostech a kloubech.

Infekce kostí způsobená virem neštovic

Archeologové pod vedením Khrystyne Tschinkelové, bioarcheoložky z Hamline University v Minnesotě, na nich identifikovali četné destruktivní léze, připomínající díry od molů, zejména v ramenních, loketních a kolenních kloubech, dále v kloubech zápěstí, kyčlí a kotníků.

Tyto nálezy jsou v souladu s onemocněním, které se nazývá osteomyelitida variolosa, infekcí způsobenou virem pravých neštovic. Jedná se o nejranější případy této infekce v Jižní Americe.

Kosterní změny se vyskytují u 5 až 20 % dětí mladších 5 let. Podle vědců to svědčí o tom, že „mnohem více archeologických případů zůstává neidentifikováno.“ Khrystyne Tschinkelová k nálezu říká: „Ačkoliv jsou pravé neštovice rychle působící infekce, domníváme se, že tato dvě batolata žila s příznaky nemoci několik týdnů, což poskytlo dostatek času k vývoji změn na jejich kostech.“ A dodává:

„Pokud se nám podaří identifikovat více těchto případů, můžeme lépe porozumět tomu, jak se nemoc šířila a kde se vyskytla její ohniska během raného koloniálního období.“.

Štítky:
Související články
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
Pokrok a rozšíření detailních analýz DNA vzorků pravěkých předchůdců člověka přinesl počátkem 21. století několik překvapivých zjištění. Pomohl mimo jiné i zformulovat paralelní vývojovou větev předchůdců člověka, takzvané denisovany. DNA denisovanů se odlišovala od DNA moderního člověka Homo sapiens, ale i jejich nejbližších „příbuzných“ neandertálců. Právě díky analýze DNA je možné sledovat předpokládané rozšíření této […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz