Domů     Historie
Po stopách Keltů: Život ve stínu druidů
Zdroj: Hulton Archive/Getty Images

S osadami táhnoucími se od Irska až po Turecko, si jedna z nejznámějších kultur v době železné zcela podmanila svět. Kromě mistrného zpracování kovů totiž rozmlouvala s bohy.

Zvláštní rituální „mocí“ oplývala zejména zvláštní společenská vrstva známá jako druidové, tedy tajemní kněží, kteří se těšili nesmírné úctě celého starověkého světa. Kromě náboženských záležitostí ale zastávali také role královských rádců, nejvyšších soudců, léčitelů a stavitelů.

Studnice vědění

Jejich skutečné know-how však představovalo předvídání budoucnosti, umění, ke kterému obvykle dospívali po mnoha letech usilovného učení a zasvěcování. Základní stupeň znalostí si žák osvojil teprve po 20 letech studia, tím ale jeho hlad po vědění zdaleka nekončil.

Jakmile dostihl svého mistra, vydal se o „dům“ dál, kde celý proces nabývání vědomostí započal nanovo. Naštěstí pro něj, nemusel nikam obzvlášť spěchat.

Na učení měli totiž druidové dostatek času, jelikož se dožívali nápadně vysokého věku, údajně až dvojnásobného oproti „obyčejným“ lidem. Údajně to bylo způsobeno dobrou znalostí fungování lidského těla, ale i nejrůznějších léčebných metod.

Fyzično vs. nadpřirozeno

Keltové zastávali názor, že určitá místa v přírodě mají svůj speciální duchovní význam. Za obzvláště cenné považovaly soutoky řek, u kterých mělo docházet k protínání fyzického světa s nadpřirozeným. Není proto divu, že většinu svatyní budovali například u pramenů Marny a Seiny.

Tuto teorii potvrzuje také vysoký počet vzácných artefaktů získaných z Temže, jež se měla v minulosti stát hlavním cílem votivních darů obětovaných britskými Kelty.

Posvátnost pod „korunami“

Zvláštní síla byla přisuzována také stromům. Nemeton, neboli posvátný prostor celého keltského náboženství, se proto nejčastěji nacházel v jejich stínu.

Na některých místech je dodnes možné spatřit speciální plakety datované do galsko-římského období. Jejich nápisy naznačují, že byly zasvěceny bohům konkrétních stromů jako byly Fagus (buk) či Robur (dub).

Jak si naklonit boha?

K samotným rituálům se obvykle přistupovalo ve snaze odvrátit válku, hladomor či dlouhodobé sucho. Jejich konání ale do jisté míry podléhalo i harmonogramu, který vycházel z měsíčních fází. Veškeré modlitby a zaříkávání byly adresovány bohům, ve snaze získat si jejich přízeň.

Obětiny nejčastěji tvořily potraviny, šperky, zdobené zbraně nebo zvířata – voli, býci, psi a koně.

Společenství mučitelů

Keltové ale měli i svou temnou rituální stránku. Podle Julia Ceasara (100–44 př. n. l.) šlo o národ plný krvelačných sadistů, kteří neváhali přinášet také lidské oběti, nejčastěji z řad válečných zajatců.

Nejprve byly tyto názory vnímány jen jako římská propaganda, jejímž cílem nemělo být nic menšího, než pošpinění keltské reputace. O mnoho století později ale Ceasarova slova podpořili archeologové, když bažiny v severní části Británie a v Irsku vydaly ostatky několika obětí, jež byly usmrceny poměrně rozličnými a kreativními způsoby.

Nejčastěji šlo o rány do srdce, oběšení a proříznuté hrdlo, některým zabitým mužům dokonce chyběly bradavky. „Zcela jistě se nejednalo o formu umučení, ale o rituální zabití,“ popsal Ned Kelly z irského Národního muzea.

Muž z proutí

Za vůbec nejpříšernější způsob obětování označil Ceasar metodu tzv. proutěného muže. Na základě jeho popisu mělo jít o obří konstrukci z proutí, jejíž končetiny byly „vycpány“ živými legionáři. Jakmile byla postava plná, druidové ji jednoduše zapálili.

Ačkoli mnozí historikové o existenci tohoto mučícího nástroje pochybují, Ceasarův současník, Strabón (63 př. n. l.–19/23 n. l.) ve svých zápiscích popsal podobné „monstrum“. Avšak s tím rozdílem, že podle něj bylo ke stavbě využíváno dřevo se slámou a spolu s lidmi v něm našla smrt také divoká a hospodářská zvířata.

Zdroj: Wikimedia Commons
Související články
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz