Domů     Objevy
Budoucností textilního průmyslu je kůže z hub
Zdroj: MycoWorks

Zvířecí kůže je součástí lidského odívání už od pravěku. Nyní se podnikatelé snaží přijít s její etičtější, ekologicky udržitelnější a efektivnější náhradou. A daří se jim to, spojence našli v houbách.

V nepříliš vzdálené budoucnosti bychom tak mohli nosit kožené boty, které, když doslouží, bude možné rozložit kompostováním..

Houby jako zdroj materiálu pro zhotovování nejrůznějších klobouků, tašek či rohoží využívali lidé už v dávných dobách. Například v Rumunsku se i dnes malý počet řemeslníků živí tím, že v lese hledá houbu zvanou troudník kopytovitý (Fomes fomentarius), z níž krájí tenké proužky barvy perníku, které následně přitloukají a natahují, aby získali široké pláty, ze kterých lze vyrobit klobouky či tašky.

Tlingitové, severoameričtí indiáni žijící na západním pobřeží Kanady a Aljašky, zase ke zhotovování svých rohoží využívali verpáník lékařský (Fomitopsis officinalis), houbu připomínající choroš, která rostla především na tamních modřínech.

Dnes prakticky o totéž usiluje biotechnologická společnost MycoWorks, která provozuje zařízení o rozloze 12 600 m2, v němž pod slabým červeným osvětlením, které připomíná temnou komoru, pěstuje ve velkém houbu rodu Ganoderma.

Ve vysokých sloupcích jsou zde uspořádány kovové tácy, v nichž je houba, která je dlouhodobě využívána jako lék v Číně, Japonsku a Koreji, zejména proti rakovině, pěstována. Základem pro její růst je zemědělský odpad, jako jsou piliny či otruby, které jsou zahřívány, aby z nich byl eliminován jakýkoliv mikrobiální život, který by byl konkurencí pro houbu.

Skoro jako zvířecí kůže

Poté, co je substrát sterilizován, je do něj přidána houba Ganoderma, jejíž podhoubí postupně prorůstá touto biomasou. Na povrchu se následně vytvoří list podobný zvířecí kůži. Ten se sloupne, zabalí a pošle do koželužny.

Spoluzakladatel Myco Works Phil Ross vzpomíná na své začátky: „Nejprve jsem uvažoval o stavebních materiálech na mykologickém základě, ale dotaz od obuvnické společnosti v roce 2015 pomohl mně a mé obchodní partnerce Sophii Wangové přeorientovat se na módu.“.

Ganoderma, zdroj: WikiCommons

Materiál, který MycoWorks nyní vyrábí, se nazývá Reishi, což je japonské slovo pro Ganodermu. V posledních letech byly produkty MycoWorks použity v designových taškách pro Hermès a luxusních polštářích pro Ligne Roset.

Ředitel MycoWorks Matt Scullin popisuje nejlepší vlastnosti materiálu Reishi: „Kůže z houby má sametový povrch, jenž je schopen absorbovat mastnotu a teplo, které vycházejí z vašich prstů, když se ho dotknete.“.

Revoluce v módním průmyslu

Aniela Hoitinková, zakladatelka nizozemské společnosti Neffa, což je zkratka pro New Fashion Factory, zase používá pro vytváření tašek, crop topů, a dokonce i stínidel lamp techniku tekuté kultury. V bioreaktorových tancích, podobných těm, které se používají k fermentačním procesům při výrobě piva, zhotovuje myceliální kaši, ze které scedí kapalinu, aby ji následně nalila do formy a vysušila do požadovaného tvaru.

Aby přiblížila módnímu světu možnosti svého patentovaného procesu, vytvořila ze získaného materiálu malou černou kabelku, jejíž vlastnosti jsou někde na pomezí mezi plastem a kůží.

Do budoucna, doufá Hoitinková, bude možné do myceliální kaše přidávat další přísady, díky čemuž bude možné výsledný materiál obohatit například značkovými aromaty nebo sloučeninami pro péči o pokožku, postiženou například psoriázou.

MycoWorks zase sází na odbouratelnost své kůže, například boty z ní zhotovené bude do budoucna možné zlikvidovat pouhým kompostováním. Mnoho designérů považuje tento materiál za fascinující a domnívá se, že jeho využívání ve velkém způsobí doslova revoluci v módním průmyslu.

Štítky:
Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz