Domů     Medicína
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Zdroj: Pixabay

Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využívá ve vlastní prospěch, protože mu chybí empatie a pocit viny. Může se empatii naučit?.

Empatií se rozumí schopnost porozumět a vcítit se do toho, co prožívá druhý člověk. Psycholog Daniel Goleman rozlišuje tři druhy empatie. A to kognitivní empatii, jakožto schopnost vnímat a pochopit, jak se druhý člověk cítí a co si může myslet.

Dále emocionální empatii, což je schopnost sdílet pocity druhé osoby a pak empatickou účast, která přesahuje pouhé porozumění a znamená nabídnutí účasti na emocích jiných. Lidé s poruchou osobnosti, psychopati, jsou poměrně zběhlí v kognitivní empatii, zato s tou emocionální často bojují.

Lidé beze studu a pocitu viny

Psychopati jsou zpravidla egocentričtí, manipulativní a násilničtí. Často nemají problémy s porušováním pravidel a zákonů, neboť jim to přináší pocit vzrušení. „Psychopatie není diagnóza sama o sobě,“ vysvětluje Katarina Hownerová, neurovědkyně z Karolinska Institute ve Švédsku.

„Je to porucha osobnosti s opravdu úzkými vazbami na asociální a kriminální chování,“ dodává. K diagnostice této poruchy se používá rozhovorů s pacientem, zkoumání každodenních aspektů jeho chování a hledání psychopatických rysů v něm, jako je bezcitnost a rychlé spuštění agrese.

„Lidé s psychopatickými rysy jsou zaměřeni jen sami na sebe a své vlastní potřeby,“ uvádí Hownerová. „Chybí jim empatie a neprožívají pocity studu nebo viny. Je v nich jisté megalomanství a impulzivita, což znamená, že si myslí, že mohou udělat cokoliv bez následků.“ Zatímco s emocionální empatií, tedy se schopností vžít se do emocí druhého člověka, mají psychopaté problémy, umění kognitivní empatie jim jde velmi dobře, a mohou ho proto zneužít ve vlastní prospěch.

Zdroj: WikiCommons by Paul Wicks

Kognitivní a emoční empatie

Hownerová k tomu říká: „Kognitivní empatie je spíše mentalizace. To znamená, že jde o schopnost správně porozumět tomu, jak myslí nebo cítí jiný člověk. Psychopati jsou v tom obvykle dobří a používají to k manipulaci s lidmi.“ Nedostatek emocionální empatie způsobuje, že jsou psychopatičtí jedinci vnímáni jako chladní a krutí.

Podle studií jsou ale schopni zažít i tento druh empatie, ovšem jen za správných podmínek.

Arielle Baskin-Sommersová, psycholožka z Yale University, vysvětluje: „Když člověku s poruchou osobnosti ukážete fotografii tváře jednoznačně zachycující nějakou emoci, určí ji správně. V okamžiku, kdy je promítnuto několik tváří v rychlém sledu, nebo když dojde ke smíchání emocí, začnou mít potíže s jejich rozlišením.“ Problém nespočívá v tom, že by zcela postrádali schopnost rozlišit jednotlivé emoce, ale není to pro ně přirozená schopnost, která jim jde snadno.

Psychopati mají odlišný mozek

Je to dáno tím, že porucha osobnosti je směsí genetických a enviromentálních faktorů, které mění lidský mozek. „Velikost struktury a funkce amygdaly, což je oblast mozku důležitá pro naše emoční zpracování, se u lidí s psychopatií spolehlivě ukazuje jako odlišná,“ vysvětluje psycholožka „Rozdíly jsou také v prefrontálních strukturách mozku, které mají co do činění s obecným poznáním a kontrolou chování. Lidé s psychopatií mají v zásadě velmi odlišné mozky.“.

Tyto neurologické rozdíly znamenají, že psychopatičtí jedinci nezpracovávají emoce stejným způsobem jako jedinci bez psychické poruchy a tento fyzický nepoměr je obtížné překonat. Současná léčba se zaměřuje na kombinaci různých přístupů, včetně behaviorální terapie a léků, žádný zázračný postup, který by lidem s poruchou osobnosti umožnil prožívat emoce stejně jako běžní lidé, však není.

Ačkoliv strategie zaměřující se na odměňování za dobré chování slaví jistý úspěch.

Štítky:
Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz