Domů     Medicína
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Zdroj: Pixabay

Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využívá ve vlastní prospěch, protože mu chybí empatie a pocit viny. Může se empatii naučit?.

Empatií se rozumí schopnost porozumět a vcítit se do toho, co prožívá druhý člověk. Psycholog Daniel Goleman rozlišuje tři druhy empatie. A to kognitivní empatii, jakožto schopnost vnímat a pochopit, jak se druhý člověk cítí a co si může myslet.

Dále emocionální empatii, což je schopnost sdílet pocity druhé osoby a pak empatickou účast, která přesahuje pouhé porozumění a znamená nabídnutí účasti na emocích jiných. Lidé s poruchou osobnosti, psychopati, jsou poměrně zběhlí v kognitivní empatii, zato s tou emocionální často bojují.

Lidé beze studu a pocitu viny

Psychopati jsou zpravidla egocentričtí, manipulativní a násilničtí. Často nemají problémy s porušováním pravidel a zákonů, neboť jim to přináší pocit vzrušení. „Psychopatie není diagnóza sama o sobě,“ vysvětluje Katarina Hownerová, neurovědkyně z Karolinska Institute ve Švédsku.

„Je to porucha osobnosti s opravdu úzkými vazbami na asociální a kriminální chování,“ dodává. K diagnostice této poruchy se používá rozhovorů s pacientem, zkoumání každodenních aspektů jeho chování a hledání psychopatických rysů v něm, jako je bezcitnost a rychlé spuštění agrese.

„Lidé s psychopatickými rysy jsou zaměřeni jen sami na sebe a své vlastní potřeby,“ uvádí Hownerová. „Chybí jim empatie a neprožívají pocity studu nebo viny. Je v nich jisté megalomanství a impulzivita, což znamená, že si myslí, že mohou udělat cokoliv bez následků.“ Zatímco s emocionální empatií, tedy se schopností vžít se do emocí druhého člověka, mají psychopaté problémy, umění kognitivní empatie jim jde velmi dobře, a mohou ho proto zneužít ve vlastní prospěch.

Zdroj: WikiCommons by Paul Wicks

Kognitivní a emoční empatie

Hownerová k tomu říká: „Kognitivní empatie je spíše mentalizace. To znamená, že jde o schopnost správně porozumět tomu, jak myslí nebo cítí jiný člověk. Psychopati jsou v tom obvykle dobří a používají to k manipulaci s lidmi.“ Nedostatek emocionální empatie způsobuje, že jsou psychopatičtí jedinci vnímáni jako chladní a krutí.

Podle studií jsou ale schopni zažít i tento druh empatie, ovšem jen za správných podmínek.

Arielle Baskin-Sommersová, psycholožka z Yale University, vysvětluje: „Když člověku s poruchou osobnosti ukážete fotografii tváře jednoznačně zachycující nějakou emoci, určí ji správně. V okamžiku, kdy je promítnuto několik tváří v rychlém sledu, nebo když dojde ke smíchání emocí, začnou mít potíže s jejich rozlišením.“ Problém nespočívá v tom, že by zcela postrádali schopnost rozlišit jednotlivé emoce, ale není to pro ně přirozená schopnost, která jim jde snadno.

Psychopati mají odlišný mozek

Je to dáno tím, že porucha osobnosti je směsí genetických a enviromentálních faktorů, které mění lidský mozek. „Velikost struktury a funkce amygdaly, což je oblast mozku důležitá pro naše emoční zpracování, se u lidí s psychopatií spolehlivě ukazuje jako odlišná,“ vysvětluje psycholožka „Rozdíly jsou také v prefrontálních strukturách mozku, které mají co do činění s obecným poznáním a kontrolou chování. Lidé s psychopatií mají v zásadě velmi odlišné mozky.“.

Tyto neurologické rozdíly znamenají, že psychopatičtí jedinci nezpracovávají emoce stejným způsobem jako jedinci bez psychické poruchy a tento fyzický nepoměr je obtížné překonat. Současná léčba se zaměřuje na kombinaci různých přístupů, včetně behaviorální terapie a léků, žádný zázračný postup, který by lidem s poruchou osobnosti umožnil prožívat emoce stejně jako běžní lidé, však není.

Ačkoliv strategie zaměřující se na odměňování za dobré chování slaví jistý úspěch.

Štítky:
Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz