Domů     Zajímavosti
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
Zdroj: Pixabay

Vzhledem ke stále rostoucímu počtu lidí na Zemi, které nebude naše planeta do budoucna schopna uživit, se vědci snaží najít či vyvinout potravinu, která nebude náročná na zdroje, ale zároveň bude dostatečně výživná, aby lidskému tělu poskytla vše, co potřebuje, a navíc jí bude dostatek pro všechny. Zdá se, že jednou z nich by mohla být i hovězí rýže..

Za vyvinutím této „hybridní rýže“, která vznikla kultivací zvířecích svalových a tukových buněk v rýžových zrnech, stojí jihokorejští vědci. Sohyeon Park, vědecký pracovník z Yonsei University, vysvětluje:

„Rýže má sama o sobě vysoký obsah živin, ale přidáním buněk z hospodářských zvířat ho můžeme ještě zvýšit.“ Hovězí maso je třetí nejoblíbenější na světě. Ovšem cesta od telete ke steaku na talíři je dlouhá a nákladná, a navíc škodlivá pro životní prostředí.

Hovězí skryté v rýži

Má se za to, že chov hovězího stojí za 60 % celkové ekologické zátěže veškeré živočišné výroby. Hrozbou je především metan, produkovaný skotem, který má na změny klimatu větší vliv než oxid uhličitý ze spalovacích motorů.

Zatímco doprava má na svědomí asi 14 % emisí skleníkových plynů, produkce hovězího ještě o několik procent více. Náročná je rovněž na spotřebu vody. Na druhou stravu je právě hovězí maso zdrojem kvalitních bílkovin pro lidské tělo.

Vědci se ho proto rozhodli zakomponovat do jiné potraviny, která je pro stravování lidí rovněž přínosem, a to do rýže. Základní podmínkou pro úspěch bylo vytvoření vhodného prostředí, nezbytného pro růst živočišných buněk a tvorbu tkání.

V přírodě se tak děje na biologických nosnících, proto vědci jako „lešení“ využili rýžová zrna a jejich porézní strukturu. Vedle fyzické podpory jejich růstu jsou rýžová zrna rovněž schopná živočišné buňky i vyživovat, a tím dále podporovat jejich růst.

Zdroj: Pixabay

Nástroj ke zvládnutí hladomoru

Vědci nejprve pokryli rýži rybí želatinou, která zvyšuje přilnavost buněk k rýži, následně do zrn vložili kmenové buňky hovězího svalu a tuku. Ty kultivovali po dobu 9 až 11 dní. Výsledný produkt, hovězí rýže, obsahuje o 8 % více bílkovin a 7 % více tuků než klasická rýže.

Jedná se o bezpečnou potravinu s nízkým rizikem, že vyvolá vznik alergie. Je pevnější a křehčí než neupravená rýže, její vůně se pak pohybuje, v závislosti na obsahu svalů a tuků, od typicky hovězí přes mandlovou až po smetanovo-máslovou.

Podle jejích tvůrců je hovězí rýže udržitelnou alternativou ke konvenčnímu chovu hospodářských zvířat. Zatímco u hybridní rýže připadá na získání 100 gramů bílkovin produkce 6,27 kg oxidu uhličitému, při tradičním chovu skotu je to 49,89 kg CO2. Navíc je výrazně levnější než hovězí.

Sohyeon Park je výsledky experimentu nadšen, když říká: „Nečekal jsem, že buňky v rýži porostou tak dobře. Vidím obrovské možnosti této hybridní potraviny. Jednoho dne by mohla sloužit jako potravinová pomoc při hladomoru, vojenské příděly nebo dokonce jako vesmírná potrava.“.

Štítky:
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz