Domů     Vesmír
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Martin Janda 24.2.2024

Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chyběly.

V případě Odyssea jde navíc o vůbec první lunární dosednutí soukromé společnosti..

Přistávací modul, který je něco větší než telefonní budka, dorazil do jižní polární oblasti Měsíce ve čtvrtek v 18:23 východoamerického času, tedy v pátek po půlnoci času našeho. Čas přistání nastal v tichosti a bez jásotu, protože řídící středisko čekalo na potvrzení úspěchu.

Očekávala se jen krátká komunikační pauza, ale minuty ubíhaly. Pak technologický ředitel společnosti Intuitive Machines se sídlem v Houstonu, která Odysseus postavila, Tim Crain oznámil, že byl zachycen slabý signál ze sondy.

„Je slabý, ale je tam,“ řekl. „Takže vydržte, přátelé. Uvidíme, co se tu děje.“ O chvíli později oznámil: „Můžeme bezpochyby potvrdit, že naše zařízení je na povrchu Měsíce a vysílá.“.

Protože však stále nebylo jasné, zda je sonda schopna správně komunikovat, oslava v řídicím středisku mise byla utlumena. Později večer však společnost oznámila další slibné zprávy. „Po vyřešení problémů s komunikací řídící letu potvrzujeme, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začíná odesílat data,“ uvedla společnost Intuitive Machines ve svém prohlášení.

„V tuto chvíli pracujeme na stažení prvních snímků z povrchu Měsíce.“ Podle posledních zpráv sonda leží na boku, přesto je funkční.

I když je tento podnik mnohem skromnější než mise Apollo, které vedly k procházkám astronautů po Měsíci, v NASA doufali, že by mohl pomoci zahájit revolučnější éru: dopravu po Sluneční soustavě, která se obejde bez astronomických nákladů.

Společnost Intuitive Machines je jednou z několika malých firem, které si NASA najala na přepravu přístrojů, jež budou provádět průzkum lunárního povrchu před návratem astronautů NASA na Měsíc.

Pro tuto misi zaplatila NASA společnosti Intuitive Machines 118 milionů dolarů v rámci programu známého jako Commercial Lunar Payload Services (CLPS), aby na Měsíc dopravila šest přístrojů, včetně stereokamery, jejímž cílem je zachytit chuchvalce prachu, které vyvrhne sonda Odysseus při přiblížení k povrchu, a radiopřijímače pro měření vlivu nabitých částic na rádiové signály.

Související články
Vesmír 25.1.2025
Má sotva deset metrů v průměru, přesto koncem loňského léta přitáhl pozornost. Objekt s označením 2024 PT5. se přiblížil k Zemi a získal přezdívku „miniměsíc“. Nyní se ukazuje, že toto těleso kdysi v dávných dobách bylo součástí našeho skutečného Měsíce. Podle studie publikované tento měsíc v časopise The Astrophysical Journal Letters byl tento kus kamene […]
Vesmír Zajímavosti 22.1.2025
Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá. Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu. V září […]
Vesmír Zajímavosti 18.1.2025
Saturnin není jen jméno poněkud extravagantního sluhy ze stejnojmenné knihy Zděňka Jirotky. Stejné jméno, konkrétně SATurnin-1, nese i dosud největší česká družice, která se kdy dostala na zemskou orbitu. Vojenský satelit byl do kosmu vynesen 14. ledna a od té doby bez problémů komunikuje. Je určen ke snímkování Země, na palubě má kameru s vysokým […]
Vesmír Zajímavosti 12.1.2025
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak jej známe, prosperovat, musí se sejít řada okolností. Teplo, ale ne příliš velké, aby se nevyvařila další zásadní podmínka života – […]
Vesmír Zajímavosti 11.1.2025
Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento okouzlující pár vznikl. Astronomové si dlouho kladli otázku, jak se Charon vůbec mohl dostat na oběžnou dráhu kolem Pluta. Článek publikovaný časopise […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz