Domů     Vesmír
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Martin Janda 24.2.2024

Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chyběly.

V případě Odyssea jde navíc o vůbec první lunární dosednutí soukromé společnosti..

Přistávací modul, který je něco větší než telefonní budka, dorazil do jižní polární oblasti Měsíce ve čtvrtek v 18:23 východoamerického času, tedy v pátek po půlnoci času našeho. Čas přistání nastal v tichosti a bez jásotu, protože řídící středisko čekalo na potvrzení úspěchu.

Očekávala se jen krátká komunikační pauza, ale minuty ubíhaly. Pak technologický ředitel společnosti Intuitive Machines se sídlem v Houstonu, která Odysseus postavila, Tim Crain oznámil, že byl zachycen slabý signál ze sondy.

„Je slabý, ale je tam,“ řekl. „Takže vydržte, přátelé. Uvidíme, co se tu děje.“ O chvíli později oznámil: „Můžeme bezpochyby potvrdit, že naše zařízení je na povrchu Měsíce a vysílá.“.

Protože však stále nebylo jasné, zda je sonda schopna správně komunikovat, oslava v řídicím středisku mise byla utlumena. Později večer však společnost oznámila další slibné zprávy. „Po vyřešení problémů s komunikací řídící letu potvrzujeme, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začíná odesílat data,“ uvedla společnost Intuitive Machines ve svém prohlášení.

„V tuto chvíli pracujeme na stažení prvních snímků z povrchu Měsíce.“ Podle posledních zpráv sonda leží na boku, přesto je funkční.

I když je tento podnik mnohem skromnější než mise Apollo, které vedly k procházkám astronautů po Měsíci, v NASA doufali, že by mohl pomoci zahájit revolučnější éru: dopravu po Sluneční soustavě, která se obejde bez astronomických nákladů.

Společnost Intuitive Machines je jednou z několika malých firem, které si NASA najala na přepravu přístrojů, jež budou provádět průzkum lunárního povrchu před návratem astronautů NASA na Měsíc.

Pro tuto misi zaplatila NASA společnosti Intuitive Machines 118 milionů dolarů v rámci programu známého jako Commercial Lunar Payload Services (CLPS), aby na Měsíc dopravila šest přístrojů, včetně stereokamery, jejímž cílem je zachytit chuchvalce prachu, které vyvrhne sonda Odysseus při přiblížení k povrchu, a radiopřijímače pro měření vlivu nabitých částic na rádiové signály.

Související články
Vesmír 20.4.2025
Astronomové objevili planetu, která obíhá pod úhlem 90 stupňů kolem vzácné dvojice zvláštních hvězd. Je to poprvé, co máme přesvědčivé důkazy o tom, že jedna z těchto „polárních planet“ obíhá kolem hvězdného páru. V posledních letech bylo objeveno několik planet, které obíhají kolem dvou hvězd najednou, podobně jako fiktivní svět Tatooine z filmů Star Wars. […]
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz