Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chyběly.
V případě Odyssea jde navíc o vůbec první lunární dosednutí soukromé společnosti..
Přistávací modul, který je něco větší než telefonní budka, dorazil do jižní polární oblasti Měsíce ve čtvrtek v 18:23 východoamerického času, tedy v pátek po půlnoci času našeho. Čas přistání nastal v tichosti a bez jásotu, protože řídící středisko čekalo na potvrzení úspěchu.
Očekávala se jen krátká komunikační pauza, ale minuty ubíhaly. Pak technologický ředitel společnosti Intuitive Machines se sídlem v Houstonu, která Odysseus postavila, Tim Crain oznámil, že byl zachycen slabý signál ze sondy.
„Je slabý, ale je tam,“ řekl. „Takže vydržte, přátelé. Uvidíme, co se tu děje.“ O chvíli později oznámil: „Můžeme bezpochyby potvrdit, že naše zařízení je na povrchu Měsíce a vysílá.“.
Protože však stále nebylo jasné, zda je sonda schopna správně komunikovat, oslava v řídicím středisku mise byla utlumena. Později večer však společnost oznámila další slibné zprávy. „Po vyřešení problémů s komunikací řídící letu potvrzujeme, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začíná odesílat data,“ uvedla společnost Intuitive Machines ve svém prohlášení.
„V tuto chvíli pracujeme na stažení prvních snímků z povrchu Měsíce.“ Podle posledních zpráv sonda leží na boku, přesto je funkční.
I když je tento podnik mnohem skromnější než mise Apollo, které vedly k procházkám astronautů po Měsíci, v NASA doufali, že by mohl pomoci zahájit revolučnější éru: dopravu po Sluneční soustavě, která se obejde bez astronomických nákladů.
Společnost Intuitive Machines je jednou z několika malých firem, které si NASA najala na přepravu přístrojů, jež budou provádět průzkum lunárního povrchu před návratem astronautů NASA na Měsíc.
Pro tuto misi zaplatila NASA společnosti Intuitive Machines 118 milionů dolarů v rámci programu známého jako Commercial Lunar Payload Services (CLPS), aby na Měsíc dopravila šest přístrojů, včetně stereokamery, jejímž cílem je zachytit chuchvalce prachu, které vyvrhne sonda Odysseus při přiblížení k povrchu, a radiopřijímače pro měření vlivu nabitých částic na rádiové signály.