Domů     Vesmír
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Martin Janda 24.2.2024

Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chyběly.

V případě Odyssea jde navíc o vůbec první lunární dosednutí soukromé společnosti..

Přistávací modul, který je něco větší než telefonní budka, dorazil do jižní polární oblasti Měsíce ve čtvrtek v 18:23 východoamerického času, tedy v pátek po půlnoci času našeho. Čas přistání nastal v tichosti a bez jásotu, protože řídící středisko čekalo na potvrzení úspěchu.

Očekávala se jen krátká komunikační pauza, ale minuty ubíhaly. Pak technologický ředitel společnosti Intuitive Machines se sídlem v Houstonu, která Odysseus postavila, Tim Crain oznámil, že byl zachycen slabý signál ze sondy.

„Je slabý, ale je tam,“ řekl. „Takže vydržte, přátelé. Uvidíme, co se tu děje.“ O chvíli později oznámil: „Můžeme bezpochyby potvrdit, že naše zařízení je na povrchu Měsíce a vysílá.“.

Protože však stále nebylo jasné, zda je sonda schopna správně komunikovat, oslava v řídicím středisku mise byla utlumena. Později večer však společnost oznámila další slibné zprávy. „Po vyřešení problémů s komunikací řídící letu potvrzujeme, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začíná odesílat data,“ uvedla společnost Intuitive Machines ve svém prohlášení.

„V tuto chvíli pracujeme na stažení prvních snímků z povrchu Měsíce.“ Podle posledních zpráv sonda leží na boku, přesto je funkční.

I když je tento podnik mnohem skromnější než mise Apollo, které vedly k procházkám astronautů po Měsíci, v NASA doufali, že by mohl pomoci zahájit revolučnější éru: dopravu po Sluneční soustavě, která se obejde bez astronomických nákladů.

Společnost Intuitive Machines je jednou z několika malých firem, které si NASA najala na přepravu přístrojů, jež budou provádět průzkum lunárního povrchu před návratem astronautů NASA na Měsíc.

Pro tuto misi zaplatila NASA společnosti Intuitive Machines 118 milionů dolarů v rámci programu známého jako Commercial Lunar Payload Services (CLPS), aby na Měsíc dopravila šest přístrojů, včetně stereokamery, jejímž cílem je zachytit chuchvalce prachu, které vyvrhne sonda Odysseus při přiblížení k povrchu, a radiopřijímače pro měření vlivu nabitých částic na rádiové signály.

Související články
Vesmír 17.5.2025
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než […]
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz