Domů     Zajímavosti
Z českých měst mizí herny. V tomto století hraje prim online hraní

komerční sdělení

Ačkoliv již boj měst a obcí s hazardem neplní přední stránky novin jako před několika lety, stále ani v nejmenším neskončil. Celá řada měst zakázala na svém území provozování výherních automatů, jiná se k tomu chystají.

Celý proces ale neprobíhá tak bezproblémově, jak si odpůrci hazardu představovali. Počet heren v českých městech klesá, přináší to sebou ale i určité problémy.

Motivace k zakazování heren

Města sahají k zákazu heren s tzv. technickými hrami na svém území především proto, aby se zbavila negativních společenských jevů, které se tímto druhem podnikání do jisté míry pojí. V tomto kontextu je třeba zmínit, že zákaz heren nemůže nikdy docílit toho, že lidé přestanou hrát.

Mizející herny znamenají, že hráči tak budou směřovat do českých online casin, ve kterých je možné hrát odkudkoliv a kdykoliv.

Právě možností online hraní, kterou města nemají logicky pod kontrolou vůbec, argumentují odpůrci zákazů heren. Přidávají k tomu, že příjmy z online casin putují rovnou státu a města přijdou zkrátka, ačkoliv jejich obyvatelé mohou v online prostředí např. podléhat závislostem úplně stejně jako v kamenných hernách (podle některých odborníků dokonce ještě víc). Řešení problémů s tím spojených však potom stejně zůstává na městech.

Odpůrci dodávají, že města se sama připraví o významný zdroj příjmů (u okresních měst jde až o stovky milionů korun ročně), avšak hráče pouze přesunou do virtuálního prostoru. Online casina navíc běžně inzerují v televizi či na internetu a za problém to považováno není.

O hráče nouzi nemají, neboť komfortu a širokých možností nabízí hráčům prakticky stejný herní zážitek jako kamenné herny.

Automaty, které mohou hráči znát z kamenných heren, například některé SYNOT automaty, jsou v online casinech koneckonců dostupné také.

Zastánci rušení však namítají, že negativní jevy často spojené s hernami jako drobná kriminalita či rušení okolí stojí za to eliminovat i za cenu nižších příjmů pro obce.

Problémem pro obce však může být i to, že v některých případech je způsob zákazu nebo regulace napadán a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za to již několikrát udělil pokutu. Téměř třímilionovou pokutu z tohoto důvodu dostala i Praha.

Kde jsou automaty tabu

V současné době je provozování heren s klasickými výherními automaty vyhláškami regulováno v Praze, Brně, Ostravě, Chomutově, Českých Budějovicích, v Písku a v řadě dalších měst.

Plzeň, kde je již několik let stále zkracován seznam míst, kde lze automaty provozovat, se připravuje úplný zákaz heren na území města.

Některá města, např. Kladno nebo Turnov, však provozování automatů nezakázala a v dohledné době se k tomu ani nechystají. Jejich argumentace již byla zmíněna: ztráta příjmů pro obecní pokladnu a diskutabilní vliv na počet závislostí kvůli přesunu hráčů jinam, nejčastěji do online prostředí.

Problém s černými hernami

I města, která výherní automaty na svém území zakázala, se jich však ve skutečnosti nedokázala zcela zbavit. Poměrně velkým problémem jsou černé herny. Řada měst se s tímto problémem potýká a musí se spoléhat na pomoc policie či celní správy.

Provozovatelé heren se snaží nacházet nové způsoby, jak obcházet zákonná nařízení. Automaty jsou vydávány za tvz. kvízomaty či slevomaty, někde se hráči musí stát členy „klubu“ apod.

Online casina táhnou

Počet heren v českých městech se tedy ve 21. století významně snižuje. Část hráčů se přesouvá do heren nelegálních, naprostá většina běžných hráčů ale samozřejmě volí online casina. Ta jsou fenoménem dnešní doby a nabízí tolik možností, že je otázkou, do jaké míry je pro hráče potřeba po kamenných hernách smutnit.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Foto: Depositphotos.com, Belish

Související články
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Moře a oceány ani zdaleka nejsou oázou ticha. Ani nemohou být. Život se tu už od svých počátků učil využívat zvuky k orientaci a komunikaci. Fungovalo to dobře, dokud nepřišel člověk se svou technikou. Vojenské sonary a vzdušná děla přinesly hluk takové úrovně, že ohrožuje vše živé od planktonu až po velryby. Za celý problém přitom […]
Zvířata jsou často vnímána jako tvorové žijící instinktivně, bez rozumu, emocí nebo péče o hygienu. Jenže nová zjištění z výzkumu chování lidoopů obracejí tuto představu naruby. Zvláště šimpanzi. Naši nejbližší evoluční příbuzní totiž předvádějí, že péče o zdraví a tělo není výsadou lidí. Vědecký tým z Max Planckova institutu zaznamenal hned několik situací, kdy šimpanzi […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz