Škody, které způsobuje znečištění ovzduší z dopravy a průmyslu, jsou rozsáhlé a dobře známé. Chemické látky produkované lidskou činností mohou zadržovat teplo v atmosféře, měnit chemické složení oceánů nebo poškozovat lidské zdraví nesčetnými způsoby..
Nová studie nyní naznačuje, že znečištění ovzduší může také zásadním způsobem snižovat atraktivitu květin pro opylující hmyz. Sloučeniny zvané dusičnanové radikály, které jsou produktem automobilové dopravy, a které se mohou hojně vyskytovat v nočním městském ovzduší, silně zhoršují vůni, kterou vydávají rostliny, a snižují tak návštěvy opylujících můr. Dá se ale předpokládat, že problém se týká veškerého hmyzu.
Toto znečištění by mohlo mít dalekosáhlé důsledky, protože narušuje reprodukci rostlin a snižuje tak produkci plodů, které jsou potravou mnoha druhů včetně člověka. Mohlo by také ohrozit opylovače, jejichž obživa závisí na nektaru z květů. Ti již nyní zaznamenávají celosvětový úbytek.
„Hodně se obáváme vystavení lidí znečištěnému ovzduší, ale existuje celý systém života, který je stejně tak vystaven znečišťujícím látkám,“ řekl chemik z Washingtonské univerzity a autor nové studie Joel Thornton.
„Ve skutečnosti teprve odhalujeme, jak hluboko dopady znečištění ovzduší sahají.“.
Pro hmyz je také stále obtížnější květy k opylování najít. Pomocí počítačového modelování vědci spočítali, že v mnoha městech po celém světě se díky znečištění od předindustriální éry zkrátila vzdálenost detekce pachů o více než 75 procent.