Domů     Objevy
Gorilí střeva ukrývají až kilogramy tasemnic! Primátům to však nepřekáží
Zdroj: Freepik

Dorůstá délky délky 2–4 metry a bez nadsázky představuje „noční můru“ člověka. I takovou pověst má tasemnice, jež způsobuje průjmy, bolesti břicha či úbytek hmotnosti. Gorilám však tento nezvaný střevní host nejspíše vůbec nevadí….

Alespoň dle mezinárodní studie, které se společně s dalšími institucemi účastnili také vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. „Zjistili jsme, že v podstatě všechny sledované gorily byly infikovány tasemnicemi, a to již ve věku tří měsíců, a u jednoho mláděte byla zjištěna infekce se dvěma odlišnými druhy tasemnic.

Z těchto výsledků vyplývá, že pro gorily horské je normální mít tasemnice a zřejmě jim nepůsobí žádné zdravotní problémy, což je zajímavé, protože příbuzný druh tasemnic u koní způsobuje závažné koliky,“ popsala Barbora Červená z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Až několik kilogramů

Za nejvíce překvapivé označili vědci zjištění, že odebrané vzorky byly nepravidelně pozitivní. Ačkoli tedy bylo zvíře při jednom z testování označeno za negativní, nebylo možné přítomnost tasemnice se stoprocentní jistotou vyloučit.

Mezinárodní výzkum proto upozornil na skutečnost, že pro správné stanovení diagnózy je nutné odebrat hned několik vzorků od jednoho jedince s odstupem několika dní. „V podstatě všechny gorily mají tasemnice, někdy i ve vysokých počtech.

Dle kolegů z Gorilla Doctors ze Rwandy, kteří provádí pitvy uhynulých goril, jich někdy ve střevě bývá i neuvěřitelných několik kilogramů, přičemž zvíře vypadá zdravě,“ doplnila Červená.

Gorily horské (Gorilla beringei beringei) patří k jedinému druhu lidoopů, jehož populace narůstá, přičemž jejich životní prostor zůstává stejný. A právě tento fakt může do značné míry infekce ovlivňovat.

Všechna stadia

V rámci výzkumu, který byl uskutečněn v letech 2018–2019, byla prozkoumána přítomnost tasemnic u 18 gorilích skupin. Konkrétně byl odebrán trus od 278 zvířat. Při jejich zkoumání nacházeli vědci jak dospělé tasemnice, tak i jejich vajíčka, někdy je objevovali na základě DNA.

Problém? Jak pro koho!

Doposud se podařilo popsat zhruba 5000 druhů tasemnic parazitujících u různých skupin obratlovců. Zatímco dospělé tasemnice žijí u hostitele ve střevě, larvy u mezihostitelů se mohou vyskytovat v různých orgánech.

Volně žijícím populacím primátů obvykle nezpůsobují závažná onemocnění, u člověka či jiných obratlovců ale mohou stát za průjmy, kolikami, zvracením či zácpou.

Související články
Objevy Příroda 7.7.2025
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy.   Klíčem je ale správné místo a správné podmínky – jinak […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz