Domů     Objevy
Gorilí střeva ukrývají až kilogramy tasemnic! Primátům to však nepřekáží
Zdroj: Freepik

Dorůstá délky délky 2–4 metry a bez nadsázky představuje „noční můru“ člověka. I takovou pověst má tasemnice, jež způsobuje průjmy, bolesti břicha či úbytek hmotnosti. Gorilám však tento nezvaný střevní host nejspíše vůbec nevadí….

Alespoň dle mezinárodní studie, které se společně s dalšími institucemi účastnili také vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. „Zjistili jsme, že v podstatě všechny sledované gorily byly infikovány tasemnicemi, a to již ve věku tří měsíců, a u jednoho mláděte byla zjištěna infekce se dvěma odlišnými druhy tasemnic.

Z těchto výsledků vyplývá, že pro gorily horské je normální mít tasemnice a zřejmě jim nepůsobí žádné zdravotní problémy, což je zajímavé, protože příbuzný druh tasemnic u koní způsobuje závažné koliky,“ popsala Barbora Červená z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Až několik kilogramů

Za nejvíce překvapivé označili vědci zjištění, že odebrané vzorky byly nepravidelně pozitivní. Ačkoli tedy bylo zvíře při jednom z testování označeno za negativní, nebylo možné přítomnost tasemnice se stoprocentní jistotou vyloučit.

Mezinárodní výzkum proto upozornil na skutečnost, že pro správné stanovení diagnózy je nutné odebrat hned několik vzorků od jednoho jedince s odstupem několika dní. „V podstatě všechny gorily mají tasemnice, někdy i ve vysokých počtech.

Dle kolegů z Gorilla Doctors ze Rwandy, kteří provádí pitvy uhynulých goril, jich někdy ve střevě bývá i neuvěřitelných několik kilogramů, přičemž zvíře vypadá zdravě,“ doplnila Červená.

Gorily horské (Gorilla beringei beringei) patří k jedinému druhu lidoopů, jehož populace narůstá, přičemž jejich životní prostor zůstává stejný. A právě tento fakt může do značné míry infekce ovlivňovat.

Všechna stadia

V rámci výzkumu, který byl uskutečněn v letech 2018–2019, byla prozkoumána přítomnost tasemnic u 18 gorilích skupin. Konkrétně byl odebrán trus od 278 zvířat. Při jejich zkoumání nacházeli vědci jak dospělé tasemnice, tak i jejich vajíčka, někdy je objevovali na základě DNA.

Problém? Jak pro koho!

Doposud se podařilo popsat zhruba 5000 druhů tasemnic parazitujících u různých skupin obratlovců. Zatímco dospělé tasemnice žijí u hostitele ve střevě, larvy u mezihostitelů se mohou vyskytovat v různých orgánech.

Volně žijícím populacím primátů obvykle nezpůsobují závažná onemocnění, u člověka či jiných obratlovců ale mohou stát za průjmy, kolikami, zvracením či zácpou.

Související články
Objevy Technika 22.5.2025
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Objevy Zajímavosti 14.5.2025
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění.   V jeskyni Għar il-Latnija na severu ostrova byly totiž objeveny důkazy, že Malta hostila lidské obyvatele už před více než 8500 lety – a to […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz