Domů     Příroda
Záhada vzniku obřích kráterů na Sibiři objasněna
Zdroj: WikiCommons by Ruslan Amanzhurov

Na ruských poloostrovech Jamal a Gydan, pokrytých permafrostem, lze nalézt obří krátery. První byl objeven v roce 2013, další vznikaly v průběhu následujících let. Od doby, kdy byly tyto obří díry v zemi spatřeny, se odborníci snažili objasnit příčinu jejich vzniku. Nyní věří, že se jim to podařilo..

Dnes vědci vědí o osmi obřích kráterech, obklopených menšími, které pokrývají povrch poloostrovů Jamal a Gydského. Vzhledem k tomu, že se krátery jinde v Arktidě nevyskytují, domnívají se vědci, kteří své závěry zveřejnili 12. ledna v databázi EartArXiv, že odpověď, vysvětlující příčiny jejich vzniku, se nachází v místní krajině.

V průběhu let vzniklo hned několik více či méně pravděpodobných vysvětlení, objasňujících tvorbu těchto obřích děr. Počínaje vojenskými testy, přes dopady meteoritů a UFO až po teorii o vyschnutých historických jezerech, která kdysi bublala zemním plynem, stoupajícím z permafrostu po nimi.

Když jezera vyschla, byla půda na jejich dně vystavena teplotám pod bodem mrazu, jež utěsnily průduchy, kterými unikal plyn. Následné hromadění zemního plynu v permafrostu mělo nakonec vést k jeho uvolnění výbuchem, který vytvořil obrovský kráter.

Proti této teorii ovšem hovoří fakt, že se tyto tak zvané GEC (gas emission craters), krátery vzniklé emisí plynů, nacházejí v různých geologických prostředích, která ne vždy byla v minulosti pokryta jezery.

Proč vznikají krátery jen na severu Ruska?

Studie, které vznik kráterů spojovaly s „pouhým“ nahromaděním zemního plynu v permafrostu, zase neuměly vysvětlit, proč se tyto krátery tvoří pouze v severním Rusku. Poloostrov Jamal se nachází na severozápadě Sibiře, má zhruba 700 kilometrů na délku a 240 kilometrů na šířku.

Je osídlen pouze domorodými Něnci, kteří chovají polární soby. Poloostrov je obklopen Severním ledovým oceánem a pokryt permafrostem s tundrou, přičemž jako permafrost se označuje trvale nebo dlouhodobě zmrzlá půda, jejíž teplota je po dobu dvou a více let nižší než 0 °C. Zabírá 25 % povrchu severní polokoule a 11 % zemského povrchu.

Zdroj: WikiCommons by Viktor Zagumyonnov

Jamal je největším ruským nalezištěm zemního plynu, z místního naleziště o velikosti 55 bilionů krychlových metrů je plyn odváděn do Evropy. I na Gydském poloostrově se nachází zásoby zemního plynu, které ovšem zatím nebyly těženy.

Permafrost na těchto poloostrovech má různou tloušťku, od několika desítek do 500 metrů. K zamrznutí půdy zde došlo před více než 40 000 lety, což pod jejím povrchem uvěznilo mořské sedimenty bohaté na metan, které se postupně přeměnily v obrovské zásoby zemního plynu.

Tyto rezervy produkují teplo, které taví permafrost zespodu, přičemž na jeho základně zůstávají kapsy plynu.

Za vše může změna klimatu

Kvůli klimatickým změnám ovšem dochází k tání permafrostu i shora. V místech, kde je na těchto poloostrovech permafrost již řídký, může tání z obou stran a tlak plynu nakonec způsobit kolaps zbývajícího permafrostu a vyvolat explozi.

Tento „efekt šampaňského“ vysvětluje i přítomnost menších kráterů kolem osmi obřích, protože obrovské kusy ledu vyvržené při jejich výbuchu mohou při dopadu poškodit povrch a dát vzniknout kráteru. Vědci k tomu říkají:

„Podobných kráterů může být mnohem více, než si myslíme, protože voda a sediment mohly některé díry postupem času zaplnit.“.

Uvolňovaní zemního plynu a metanu, vázaných v permafrostu, během těchto explozí může ještě zvyšovat rychlost globální změny klimatu. Odborníci k tomu říkají: „Tvorba GEC je spojena s globální změnou klimatu, přičemž rostoucí letní a podzimní teploty mají za následek oteplování a degradaci permafrostu.“ V arktickém permafrostu je přitom podle odhadů uloženo na 1900 miliard tun skleníkových plynů včetně oxidu uhličitého a metanu. Proto vzbuzuje tání permafrostu takové obavy.

Štítky:
Související články
Ačkoliv se letní teploty u nás zatím zdají být spíše umírněné, meteorologové varují, že ty nejhorší vlny veder teprve přijdou. Jinde v Evropě trápí horko lidí i zvířata mnohem více. Zatímco my se ochladíme klimatizací či návštěvou bazénu, zvířata tolik možností, jak bojovat s vedrem, nemají. S rostoucími teplotami totiž jejich strategie proti přehřátí nemusí […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz