Domů     Vesmír
Japonsko se stalo pátou zemí, která se svým modulem úspěšně přistála na Měsíci
Martin Janda 20.1.2024

Japonská robotická sonda SLIM v pátek úspěšně přistála na Měsíci. Nepochybný úspěch kazí fakt, že solární panely sondy nevyrábějí energii, takže její životnost bude zřejmě omezena jen na několik hodin..

Japonská vesmírná agentura JAXA oznámila, že solární panely sondy nefungují, nicméně s ní bylo navázáno spojení. Prioritou je proto rychlý sběr dat z Měsíce.

Pro JAXA, která v současnosti ve vesmíru provozuje řadu robotických vědeckých misí, to byl první pokus o přistání na některém z měsíců či planet ve Sluneční soustavě. Sonda Smart Lander for Investigating Moon neboli SLIM měla demonstrovat přesné přistání, a to v rozměrech jednoho fotbalového hřiště a nikoliv v nejistotě několika kilometrů, jak je tomu u jiných přistávacích modulů. Zda se to podařilo, je zatím předmětem analýz.

Vzhledem k tomu, že na Měsíci nejsou žádné globální družice pro určování polohy ani rádiové majáky, musí sondy samy zjistit, kde přesně se nacházejí. Radarové signály informovaly SLIM o tom, jak vysoko se nachází a jak rychle se pohybuje.

Kamera pořizující snímky krajiny pomohla sondě určit její polohu tím, že porovnala vzor kráterů, které viděla, s mapami uloženými v její paměti.

Podobné systémy používané ve vesmíru mají své limity, protože používají speciální počítačové čipy, které jsou odolné proti silnému kosmickému záření. Takové čipy jsou však obvykle o jednu až dvě generace pozadu za čipy nejvyšší třídy a mají jen asi setinu jejich výpočetního výkonu.

JAXA proto vyvinula algoritmy pro zpracování obrazu, které mohou na pomalejších vesmírných čipech pracovat rychle. Snímky umožnily sondě SLIM vyhnout se nebezpečným skalám a dalším překážkám během konečného přiblížení.

Tato technologie by mohla být užitečná i pro mise v rámci programu NASA Artemis. Japonsko, stejně jako Česká republika, je partnerem tohoto programu, který v příštích letech vyšle astronauty zpět na Měsíc.

Podle posledních vyjádření JAXA je možné, že panely byly pouze namířeny špatným směrem a mohly by vyrábět energii později, až Slunce bude svítit pod jiným úhlem. Bez funkčních solárních panelů pracuje sonda na baterie. Aby se šetřila energie, byly na palubě sondy vypnuty ohřívače.

Těsně před přistáním se také podařilo z modulu vyslat dva malé rovery. Obě vozítka nazvaná Lunar Excursion Vehicle 1 a Lunar Excursion Vehicle 2, byla poněkud netradiční. Jedno používalo skákací mechanismus a neslo teploměr, monitor radiace a přístroj pro měření sklonu a nadmořské výšky.

Druhé vozítko bylo kulovité, velké asi jako baseballový míček a vážilo půl kilogramu. Jeho dvě poloviny se měly od sebe odtrhnout a umožnit roveru plazit se po povrchu několik hodin, dokud mu vydrží jeho baterie. Na vývoji roverů participovala i společnost vyrábějící hračky.

Související články
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně „kymácí“. Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evropské kosmické agentury. K ověření hmotnosti černé díry byla použita data z dalekohledu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře (ESO VLT) a dalších pozemních observatoří, podle nichž […]
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz