Domů     Objevy
Balená voda obsahuje 100krát více částic plastu než se očekávalo!
Zdroj: Freepik

Mikroplasty se pomalu stávají jedním z hlavních nepřátel člověka. Až dosud se předpokládalo, že k „zamoření“ lidského organismu dochází zejména vdechnutím nebo popíjením kohoutkové vody. Nyní se však ukázalo, že ani ta balená není zcela „bez poskvrnky.“.

Průměrný litr balené vody by měl totiž podle nejnovější americké studie obsahovat kolem 240 tisíc detekovatelných plastových úlomků.

Pouhým zrakem neviditelné kousky plastů (známé také jako nanoplasty), se výzkumníkům podařilo odhalit sondováním vzorků pomocí laserů. Ty byly dopředu vyladěny tak, aby přiměly jejich specifické molekuly rezonovat.

Výsledky výzkumu byly následně otištěny v odborném žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences ve druhém lednovém týdnu.

Víc nano než mikro

Do epicentra pozornosti odborníků z Columbia University v New Yorku a Rutgers University v New Jersey se dostaly především tři běžné, a předem nespecifikované, značky balené vody. Po jejich důkladném prozkoumání dospěli experti k závěru, že se množství částic (ať už mikro či nanoplastů) pohybuje od 110 tisíc do 400 tisíc na litr.

V průměru tedy hodnoty činily kolem 240 tisíc. Zároveň se podařilo zjistit, že balená voda obsahuje 10krát až 100krát více nanoplastů než mikroplastů.

Plán do budoucna

„Zdá se, že velká část plastu pochází ze samotné láhve,“ okomentoval objev hlavní autor studie Naixin Qian, fyzikální chemik působící na Columbia University.

Se svými kolegy však stále nedokáže odpovědět na otázku, zda jsou tyto kousíčky plastů skutečně škodlivé pro lidské zdraví. Ve výzkumu proto hodlají zástupci obou univerzit pokračovat i v následujících letech.

Související články
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vědci poprvé prozkoumali nejmodernější technologií. O překvapení nebylo nouze – a nepatřila vždy k nejpříjemnějším. Už od svého objevu v Itálii roku 1931 […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz