Mikroplasty se pomalu stávají jedním z hlavních nepřátel člověka. Až dosud se předpokládalo, že k „zamoření“ lidského organismu dochází zejména vdechnutím nebo popíjením kohoutkové vody. Nyní se však ukázalo, že ani ta balená není zcela „bez poskvrnky.“.
Průměrný litr balené vody by měl totiž podle nejnovější americké studie obsahovat kolem 240 tisíc detekovatelných plastových úlomků.
Pouhým zrakem neviditelné kousky plastů (známé také jako nanoplasty), se výzkumníkům podařilo odhalit sondováním vzorků pomocí laserů. Ty byly dopředu vyladěny tak, aby přiměly jejich specifické molekuly rezonovat.
Výsledky výzkumu byly následně otištěny v odborném žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences ve druhém lednovém týdnu.
Víc nano než mikro
Do epicentra pozornosti odborníků z Columbia University v New Yorku a Rutgers University v New Jersey se dostaly především tři běžné, a předem nespecifikované, značky balené vody. Po jejich důkladném prozkoumání dospěli experti k závěru, že se množství částic (ať už mikro či nanoplastů) pohybuje od 110 tisíc do 400 tisíc na litr.
V průměru tedy hodnoty činily kolem 240 tisíc. Zároveň se podařilo zjistit, že balená voda obsahuje 10krát až 100krát více nanoplastů než mikroplastů.
Plán do budoucna
„Zdá se, že velká část plastu pochází ze samotné láhve,“ okomentoval objev hlavní autor studie Naixin Qian, fyzikální chemik působící na Columbia University.
Se svými kolegy však stále nedokáže odpovědět na otázku, zda jsou tyto kousíčky plastů skutečně škodlivé pro lidské zdraví. Ve výzkumu proto hodlají zástupci obou univerzit pokračovat i v následujících letech.