Domů     Ostatní
Kratom nemusí být jen zelený, jaké druhy známe?

komerční sdělení

Když se řekne kratom, kdo o něm už slyšel, ten si nejspíš představí zelený prášek, který je známý svými psychoaktivními účinky. Co do barvy skutečně zelený je, ale rozlišujeme hned několik druhů kratomu, které se od sebe liší účinky i pojmenováním podle jiných barev. O jaké jde?

Co si představit pod pojmem kratom

Kratom, který je dnes známý jak mezi některými mladými, tak i těmi staršími, je najemno rozemletý zelený prášek, který se získává z listů exotického stromu jménem Mitragyna speciosa. Na naše tělo může díky svému složení působit různě, jeho účinky se dělí hlavně na sedativní a stimulační.

Strom dorůstá až do výšky 30 metrů, nepoužívá se celá rostlina, ale pouze lístky a některé menší stonky. Ty se později usuší a mohou se buď používat už v této podobě, kdy se dají kouřit, žvýkat nebo přidat do extraktu, druhou možností je pak nasušené suroviny nadrtit.

A kde se kratom vůbec vzal? Někdo by si mohl myslet, že jde o chemicky vytvořený produkt, opak je ale pravdou, kratom je čistě přírodní látka. Původně se tato rostlina pěstovala v jihovýchodní Asii, konkrétně v zemích jako je Thajsko, Malajsie, Indonésie, Vietnam nebo Papua Nová Guinea.

Tamní obyvatelé ji ale pěstovali tajně, kratom pro ně totiž byl zdrojem energie, která se ve dnech s vysokými teplotami hodila. Během 19. a 20. století se postupně dostal i do USA a Evropy, kde se právě díky těmto účinkům stal také poměrně populárním.

Jaké typy kratomu známe?

Většina z nás si kratom spojí se zelenou barvou, kdo už o něm ale ví něco víc, tomu jistě neuniklo, že existuje víc typů. Jelikož se ale kratom získává z jednoho a toho samého stromu, jde pořád o tu samou látku, jen jinak zpracovanou.

A právě od zpracování se odvíjí i účinky jednotlivých druhů. Ty se alespoň v názvu rozlišují barvami, které ale s jejich vzhledem vůbec nesouvisí. Pojďme si je představit.

Zelený kratom

Zelený kratom je základním druhem kratomu a patří mezi ty nejznámější a nejoblíbenější.

Získává se hlavně z dospělých listů, které mají vyvážený podíl jednotlivých alkaloidů, odstín zelené barvy závisí na tom, v jakém počasí se listy sbíraly. Dokáže zlepšit náladu i výrazně snížit stres, dodává energii, podpoří soustředěnost a dobrou náladu.

Může navodit povznášející pocit i vysokou míru koncentrace, dokáže také mírnit úzkost a depresi.

Bílý kratom

Kdo by si myslel, že prášek bude mít bílou barvu, ten je na omylu. Má stejně jako ostatní zelenou.

Bílý kratom se stejně jako ten zelený získává z vyspělých stromů, konkrétně z jejich velmi mladých listů, ve kterých najdeme vysoký podíl alkaloidů.

Zlepšuje soustředěnost a dodává energii, je často označovaný jako náhražka kávy. Dokáže zlepšit kognitivní funkce, navodí pocit bdělosti, zlepšuje kreativitu, dokáže dodat velké množství čisté energie a menší množství euforie než zelený kratom.

Červený kratom

Červený kratom má lehce načervenalou barvu jako výsledek další fermentace, stojí za ní částečně i proces zpracování a barva žilek na spodní straně listů. Jeho zpracování je nejnáročnější, výsledkem je jeho síla.

Červený kratom je nejsilnější, díky svým specifickým vlastnostem dokáže uvolnit, snížit stres i mírnit bolest, dokáže také uvolnit svaly a navodit spánek.

Žlutý kratom

Žlutý kratom se získává z mladých listů, má vyvážený poměr alkaloidů a je spojovaný s fyzickou prací, odstraněním bolesti nebo kreativitou. Jeho výroba je poměrně náročná, takže se někteří výrobci uchylují ke smíchání zeleného a bílého kratomu a ten pak označují za žlutý.

reklama
Související články
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Tým výzkumníků z Itálie a Švýcarska zhotovil zařízení, nazývané „MiniTouch“, které by mělo lidem s protetickou (horní) končetinou umožnit vnímání teploty předmětů, kterých se jejím prostřednictvím dotýkají. Jedná se o další krok na cestě k tomu, aby byly náhrady končetin co nejpodobnější těm skutečným. Protéza nahrazuje chybějící část končetiny. V posledních letech se vývoj nových […]
Prestiž českého kosmického průmyslu a vědy roste. České firmy vedou mezinárodní vesmírné mise, dodávají součástky do raket, staví vlastní družice a stávají se uznávaným centrem analogových misí. Co všech z té české hroudy míří nahoru? Za tři/čtyři roky by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších […]
Chmelařství je dalším odvětvím, které kvůli klimatické změně prochází v Evropě zásadní proměnou. Růst teplot a stále častější sucha v minulých letech vedly a dále povedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. Zároveň s výnosem se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva, vyplývá ze studie, zveřejněné […]
Mnoho lidí se v dnešní době potýká s nedostatkem, případně se špatnou kvalitou, spánku. Ten se projevuje nesoustředěností a ospalostí. Nyní vědci přišli s tím, že zlepšit výkon mozku po probdělé noci může pomoci cvičení! Podle výzkumů je ideální délka spánku pro dospělého člověka 7 až 7,5 hodiny za noc. Minimum, při kterém je schopen […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz