Domů     Vesmír
Planety Uran a Neptun přiznaly barvu
Martin Janda 6.1.2024

Uran je tyrkysový a Neptun kobaltově modrý. Aspoň taková podoba obou ledových obrů se uhnízdila v našich učebnicích. Skutečné barvy těchto vzdálených ledových obrů jsou si podobnější než jejich populární vyobrazení..

Podle studie zveřejněné v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society je Neptun sice o něco modřejší než Uran, ale rozdíl v jejich odstínech není zdaleka tak velký. Sytě modrá barva přisuzovaná Neptunu pochází z umělého vylepšení v 80. letech 20. století, kdy sonda Voyager 2 jako první (a stále jediná) navštívila obě planety.

Vědci tehdy zvýraznili modrou barvu na snímcích Neptunu pořízených kamerami sondy, aby podtrhli některé zajímavosti planety, jako je například velká tmavá skvrna, což byl dnes již zaniklý atmosférický vír.

„Uran, jak ho viděla sonda Voyager, byl dost nevýrazný, takže ho vybarvili tak, aby se co nejvíce blížil skutečné barvě,“ řekl planetární fyzik a hlavní autor studie Patrick Irwin z Oxfordské univerzity.

Uran je tedy jen o něco světlejší než Neptun, a to kvůli silnější vrstvě aerosolového oparu, který zesvětluje jeho barvu. Výzkum také vrhá nové světlo na záhadné barevné změny, které Uran zažívá během svých extrémních ročních období.

Astronomové si již léta lámou hlavu nad tím, proč je Uran během slunovratů zbarven do zelena, ale při rovnodennosti září modřeji. Tento vzorec souvisí se zvláštní polohou Uranu, který je téměř celý nakloněný na bok.

Během oběhu kolem Slunce, který trvá 84 pozemských let, jsou póly Uranu v létě a v zimě ponořeny do desetiletí trvajícího světla nebo tmy, zatímco rovníkové oblasti jsou v době rovnodennosti obráceny ke Slunci.

Střídání barev Uranu lze částečně vysvětlit atmosférickým metanem. Protože metan pohlcuje červené a zelené světlo, rovník nakonec odráží více modrého světla; naopak póly, které mají o polovinu méně metanu, jsou zbarveny mírně do zelena.

Nová studie tuto dynamiku potvrzuje a ukazuje, že nad póly, které jsou v létě na Uranu osvětleny Sluncem, se sráží ledové krystaly, což zvyšuje efekt zezelenání.

FOTO: Oxfordská univerzita

Související články
Jednou z překážek obyvatelnosti Marsu je příliš nízká teplota jeho povrchu. Většina dosavadních plánů na její zvýšení zahrnovala přepravu obrovského množství různého materiálu ze Země, což by bylo velmi nákladné. Nyní však vědci přišli s mnohem levnější variantou, která by využívala marsovský prach… Mars je pro lidstvo zatím neobyvatelný. Předpokládá se, že se před miliardami […]
Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už od počátku svých prvních letů do kosmu. K tomu jim pomáhají nejrůznější, někdy i dost šokující, experimenty. Díky tomu dnes víme, jak působí mikrogravitace na lidské tělo či na tekutiny. Všechny tyto poznatky posouvají naše znalosti o vesmírném prostředí, které chce člověk do budoucna obývat dlouhodobě, stejně […]
V Německu otevřeli lunární simulátor za 45 milionů eur, díky kterému budou evropští astronauté testovat vše od 3D tisku obydlí z měsíčního prachu až po pěstování potravin v tamních podmínkách. Projekt, provozovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR), nemá ve světě obdoby –⁠ ani NASA podobné zařízení nevlastní. Simulátor […]
Vesmír je poněkud děsivé místo. Někdy jedna planeta polyká druhou, jindy černé díry trhají hvězdy na kusy a pohlcují je v procesu známém jako slapový rozvrat, nebo jsme svědky kosmického kanibalismu.   Právě jeden z nejnásilnějších a nejenergetičtějších projevů kosmického kanibalismu pozorovala tento rok mezinárodní skupina astronomů. Kořistí černé díry bylo nebohé a mírumilovné mračno […]
Program Apollo a sovětské mise Luna dopravily na Zemi celkem 382 kg půdy a hornin z Měsíce, k doplnění mezer v našem vědění jich ale potřebujeme mnohem více. A vesmírné agentury nezahálí. Zatímco v Číně už se zkoumá materiál z odvrácené strany Měsíce, NASA s ESA hledá způsoby, jak získat vzorky z Marsu. Na konci července letošního roku svět obletěla zpráva, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz