Domů     Objevy
Slzavým údolím ke snížení agresivity?
Zdroj: Freepik

Již v minulosti se vědcům podařilo prokázat, že u některých druhů hlodavců je samčí agresivita snížena ve chvíli, kdy jsou vystaveni slzám samic. Z odborného hlediska se jedná o tzv. sociální chemosignalizaci, nebo-li proces, který se běžně vyskytuje u zvířat..

U člověka však podle prozatímních vyjádření neexistuje, anebo prozatím není dobře pochopený. Tým izraelských vědců pod vedením Shani Agronové z Weizmannova vědeckého institutu se proto nyní tento fenomén rozhodl prověřit.

A to v rámci experimentu, ve kterém dostaly skupinky mužských dobrovolníků vcelku jednoduchý úkol – zahrát si počítačovou hru. Avšak ne jen tak ledajakou.

Agresivita za stolem

Počítačová simulace byla totiž navržena tak, aby podpořila agresivní chování. Zatímco se muži snažili vzájemně porazit, vypouštěli experti do prostoru vypouštěli různé vůně – roztok ženských slz, anebo fyziologický roztok.

Testované osoby přitom netušily, jakou esenci v dané chvíli vlastně čichají. A výsledek? Agresivní chování s cílem pomstít se pokleslo během hry o 40 %, když byly mužům nenápadně „servírovány“ slzy.

Po stopě chemických signálů

Pro dodatečné medicínské ověření této teorie byli někteří dobrovolníci navíc posláni na magnetickou rezonanci, která ukázala, že dvě oblasti mozku související s agresivitou byly více zapojeny ve chvíli, kdy došlo k vyprovokování protivníkem.

Ve stejných situacích, kdy se v prostoru vznášela vůně slz, však byla aktivace výrazně slabší. Podle autorů tato souvislost mezi slzami, mozkovou aktivitou a agresivním chováním naznačuje, že sociální chemosignalizace je významným faktorem lidské agrese.

„Zjistili jsme, že stejně jako u myší obsahují lidské slzy chemický signál, který blokuje specifickou agresi samců,“ uvedli výzkumníci.

Související články
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz