Domů     Objevy
Slzavým údolím ke snížení agresivity?
Zdroj: Freepik

Již v minulosti se vědcům podařilo prokázat, že u některých druhů hlodavců je samčí agresivita snížena ve chvíli, kdy jsou vystaveni slzám samic. Z odborného hlediska se jedná o tzv. sociální chemosignalizaci, nebo-li proces, který se běžně vyskytuje u zvířat..

U člověka však podle prozatímních vyjádření neexistuje, anebo prozatím není dobře pochopený. Tým izraelských vědců pod vedením Shani Agronové z Weizmannova vědeckého institutu se proto nyní tento fenomén rozhodl prověřit.

A to v rámci experimentu, ve kterém dostaly skupinky mužských dobrovolníků vcelku jednoduchý úkol – zahrát si počítačovou hru. Avšak ne jen tak ledajakou.

Agresivita za stolem

Počítačová simulace byla totiž navržena tak, aby podpořila agresivní chování. Zatímco se muži snažili vzájemně porazit, vypouštěli experti do prostoru vypouštěli různé vůně – roztok ženských slz, anebo fyziologický roztok.

Testované osoby přitom netušily, jakou esenci v dané chvíli vlastně čichají. A výsledek? Agresivní chování s cílem pomstít se pokleslo během hry o 40 %, když byly mužům nenápadně „servírovány“ slzy.

Po stopě chemických signálů

Pro dodatečné medicínské ověření této teorie byli někteří dobrovolníci navíc posláni na magnetickou rezonanci, která ukázala, že dvě oblasti mozku související s agresivitou byly více zapojeny ve chvíli, kdy došlo k vyprovokování protivníkem.

Ve stejných situacích, kdy se v prostoru vznášela vůně slz, však byla aktivace výrazně slabší. Podle autorů tato souvislost mezi slzami, mozkovou aktivitou a agresivním chováním naznačuje, že sociální chemosignalizace je významným faktorem lidské agrese.

„Zjistili jsme, že stejně jako u myší obsahují lidské slzy chemický signál, který blokuje specifickou agresi samců,“ uvedli výzkumníci.

Související články
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vědci poprvé prozkoumali nejmodernější technologií. O překvapení nebylo nouze – a nepatřila vždy k nejpříjemnějším. Už od svého objevu v Itálii roku 1931 […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz