Domů     Vesmír
25 let ISS. Jak se z jednoho modulu stalo 6+KK
Jan Zelenka 28.12.2023
Zdroj: NASA

Před čtvrt stoletím vstoupil člověk do nového milénia symbolicky největším projektem lidstva za zhruba 160 miliard dolarů. Začala fungovat Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), která na podzim oslavila právě 25 let provozu. NASA na její počest zveřejnila dvě fotografie tehdy a teď.

První plány výstavby ISS představil americký prezident Ronald Reagan (1911–2004) už před 40 lety. Projekt Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v dalších letech podpořily také Kanadská vesmírná agentura (CSA), Japonská vesmírná agentura (JAXA) a Evropská vesmírná agentura (ESA), v roce 1993 se přidala i Ruská vesmírná agentura (Roskosmos).

Na některých úkonech se podílely i agentury Brazílie a Itálie.

Samotná stavba ISS začala v roce 1995 a o tři roky později (20. 11. 1998) byl na nízkou oběžnou dráhu planety vynesen první díl stanice – 19tunový modul Zarja.

Další moduly pak na orbit dopravovaly kousek po kousku hlavně americké raketoplány (ze 42 montážních letů jich 37 obsloužily raketoplány, pět ruské rakety Proton/Sojuz) a postupně postaveny pomocí astronautů a robotů.

K ruskému modulu Zarja se připojuje modul Unity.

6+KK na orbitě

To, co začalo jako „garsonka“, se do dnešních dnů rozrostlo na 420 tun s šířkou 109 metrů, délkou 73 metrů a výškou 27 metrů. Celkově má ISS vnitřní přetlakový objem 916 m³, tedy stejný jako Boeing 747.

Stanice je prostorná jako šestipokojový dům, pohybuje se ve výšce kolem 400 kilometrů průměrnou rychlostí 27 720 km/h, což navozuje dojem beztíže. Zemi oběhne zhruba za 90 minut, 16krát za den.

Nicméně před 25 lety nahoře ještě nebyl člověk, poprvé vstoupila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) lidská posádka až 2. listopadu 2000 a v ten moment začala ta pravá éra – doposud nepřerušená – trvalé lidské přítomnosti mimo Zemi.

Na ISS se sdružují mezinárodní skupiny, které už provedly více než 3300 výzkumných a vzdělávacích činností. Americká vesmírná agentura připomněla, že Mezinárodní vesmírnou stanici už navštívilo 273 lidí z 21 zemí.

Dodnes ISS narostlo na 420 tun. O energii se stará 4000 m2 solárních panelů.

Související články
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří, jak se jasnost galaxie proměňuje. Ve studii vydané na základě těchto pozorování dospívají k závěru, že jsou svědky změn, které v galaxii dosud nebyly pozorovány – pravděpodobně v […]
Když Albert Einstein formuloval Obecnou teorii relativity, řada vědeckých kapacit předpokládala, že se jedná pouze o teoretický koncept, který nebude možné potvrdit skutečným vědeckým pozorováním. Přesto celá řada experimentálních měření v posledních dvou desetiletích potvrdila platnost Einsteinových myšlenek. Velkou měrou k tomu přispěla i pozorování provedená Hubbleovým vesmírným teleskopem. Einsteinovi současníci, především Max Planc, Werner […]
V rámci programu Artemis, který má vrátit člověka na povrch Měsíce, se řeší nejen samotné přistání, ale i pozdější vybudování stálé základny přímo na měsíčním povrchu. Je možné, že základním stavebním materiálem pro její zhotovení se stane měsíční regolit přeměněný do LEGO kostiček. V rámci budoucích misí Artemis nejprve vznikne základna nazývaná Gateway na oběžné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz