Domů     Vesmír
Vánoční strom, červená bublina či sněhový anděl: Když vesmír naděluje astronomům dárky
Martin Janda 24.12.2023

Jsou to již dva roky, co byl do vesmíru vypuštěn Vesmírný dalekohled Jamese Webba. Teleskop, na který astronomové čekali velmi dlouho, nahlédl až do míst, která byla dosud lidským očím zapovězena..

Na základě dat z vesmírného dalekohledu Jamese Webba zveřejnila NASA minulý měsíc snímek kupy galaxií zvané Vánoční strom, což je mrkající soubor galaxií vzdálených od Země 4,3 miliardy světelných let.

A minulý týden byl v rámci nového adventního kalendáře Bílého domu představen manželkou amerického prezidenta Jill Bidenovou také snímek Cassiopeia A (viz úvodní obrázek), pozůstatku hvězdy, která explodovala před 340 lety.

V pozadí kupy galaxií Vánoční strom (obr. 2) stálo pozorování čtrnácti hvězd, které blikají v průběhu několika dnů nebo měsíců, podobně jako světýlka na vánočním stromku. „Spatřit jednotlivou hvězdu ve vzdálené galaxii je velká událost,“ řekl astronom z Missourijské univerzity Haojing Yan, který studii vedl. „Je to téměř zázrak,“ dodal.

Není to zdaleka poprvé, co byly vzdálené hvězdy objeveny, ale dříve to byla vzácnost. Na druhou stranu, nové technické možnosti otevírají astronomům netušené možnosti. „S Webbem se to stalo rutinou,“ řekl Rogier Windhorst, astronom z Arizonské státní univerzity, který se na objevu podílel.

Pozorování je možné díky efektu gravitačního čočkování, při kterém gravitace struktur ve vesmíru zkresluje a zvětšuje světlo objektů v pozadí, čímž je zviditelňuje pro astronomy.

Na rozdíl od kupy galaxií Vánoční strom je Cassiopeia A mnohem blíže k našemu domovu. Vědci již dlouho studují tuto prudkou hvězdnou explozi a jí podobné, aby zjistili jejich roli ve vesmírné evoluci. „Pomáhají galaxiím růst,“ podotkl astrofyzik Danny Milisavljevic, který se Cassiopeiou A zabývá.

Pozůstatky supernov také vytvářejí prvky potřebné k udržení života, jako je „kyslík, který dýcháme, železo v naší krvi a vápník v našich kostech,“ dodal.

Cassiopeia A, vzdálená od Země 11 000 světelných let, byla pozorována řadou vesmírných teleskopů ve viditelném, rentgenovém a infračerveném oboru vlnových délek. Webbův nový infračervený zrak však umožňuje lepší pohled.

V dubnu NASA zveřejnila snímek pozůstatku supernovy pořízený pomocí přístroje teleskopu ve střední infračervené oblasti. Nejnovější snímek využívá Webbovu kameru pro blízkou infračervenou oblast, která zachytila plyn, prach a molekuly vyzařující při vyšších teplotách.

Růžové a oranžové struktury zahalené kouřovým materiálem na třpytivém pozadí hvězd připomínají ozdobu visící na větvi stromu.

Ale i před vypuštěním Webbova teleskopu astronomové pořizovali snímky, které souzněly s duchem Vánoc. V roce 2008 sdílela Evropská jižní observatoř snímek hvězdokupy připomínající třpytivé drobnosti zdobící vánoční stromeček.

V dolní části snímku se nachází příznačně pojmenovaná mlhovina Kužel, oblast, kde se tvoří hvězdy, vzdálená asi 2 500 světelných let od Země.

Hubbleův vesmírný teleskop NASA také rozproudil sváteční náladu. V roce 2010 byl zveřejněn červené bubliny SNR 0509-67.5 (obr. 3), která vypadala jako ozdoba vznášející se uprostřed hvězd. Tuto bublinu tvoří plyn vyvržený supernovou rychlostí milionů kilometrů za hodinu.

O rok později Hubbleův teleskop pořídil úchvatný snímek vesmírného sněhového anděla; hvězdu, kterou obklopují modrá „křídla“ horkého plynu (obr. 4). Tato oblast, která se nachází uvnitř hvězdné školky, je domovem stovek hnědých trpaslíků, objektů, které neakumulují dostatek materiálu na to, aby se zformovaly v hvězdu.

Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz