Překonání 570 km vzdálenosti za pouhých 35 minut, pro mnohé fikce, která se ale brzy stane skutečností. Mělo by toho být dosaženo pomocí nového transportního systému nazvaného Hyperloop, na jehož vývoji se usilovně pracuje po celém světě. .
Hyperloop, v češtině označováno jako hyper smyčka, je návrh pozemního vysokorychlostního transportního systému. Tento systém by měl dosáhnout rychlosti až 1 000 km/h, což z něj činí nejrychlejší transportní systém na světě.
Systém by měl využívat přetlakových kapslí, které budou mít kapacitu 50-200 pasažérů, které se budou pohybovat podtlakovými trubkami. Ke svému pohybu měly využívat lineární indukční motory a vzduchové kompresory.
Návrh Hyperloopu pochází ze srpna 2013, s kterým přišel vizionář Elon Musk. První trasa měla být vybudována mezi městy Los Angeles a San Francisco Bay Area, tento návrh ovšem neprošel kvůli technologické i ekonomické proveditelnosti.
Cíl je v dohlednu
Na realizaci své vize si tedy Musk musel tři roky počkat, kdy v nevadské poušti došlo k prvnímu veřejnému testu. Byl ovšem proveden bez pasažérů.
Od té doby se technologií zabývají další firmy: Virgin Hyperloop, Boring Company patřící Elonu Muskovi a pak i společnosti z Evropy – nizozemská Hardt a španělská Zeleros. Až do nedávna pracovaly nezávisle na sobě.
To se ovšem změnilo 23. října 2023 kdy v Amsterdamu podepsaly memorandum o porozumění.
Prvním cílem tohoto partnerství je testování a následná demonstrace technologie v Evropském hyperloopovém centru. Hlavním cílem je ovšem urychlení výzkumu a následný životaschopný vývoj systému. Předpokládá se, že by v Evropě mohla být první pilotní dráha zprovozněna do roku 2030.
Autorka: Monika Čížková