Domů     Technika
Česko může být absolutní špičkou NATO v 3D tisku
Martin Macourek 16.12.2023

Pro armádní logistiku je klíčové udržet techniku funkční na bojišti i v zázemí. „3D tisk má v tomto ohledu sehrávat zásadní roli,“ říká Tomáš Soóky, zakladatel společnosti 3Dwiser.

Využitím 3D tisku pro armádu se zabývají soukromé firmy i vědecká a univerzitní pracoviště. „Pro naši univerzitu není aditivní výroba nic nového, se soukromým sektorem spolupracujeme. Všichni si ale přejeme, aby tempo zavádění inovativních technologií do budoucích vojenských schopností bylo o poznání rychlejší,“ říká Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany.

Česká armáda je zatím se zaváděním 3D tisku pozadu. „Musíme zvýšit tah na bránu. Máme všechny předpoklady k tomu, abychom byli úspěšní, akviziční procesy jsou ale pomalé. Od spolupráce s Univerzitou obrany si slibujeme, že bude katalyzátorem těchto změn,“ zdůrazňuje Tomáš Soóky.

3D tisk tradiční výrobu úplně nenahradí, dokáže ji ale skvěle doplnit. Například o tvarově složité výtisky z kovů, jak ukazuje precizní díl od Nikon SLM Solutions

Americké námořnictvo je nejdále

3Dwiser zastupuje i světově proslulé značky. Třeba Nikon SLM Solutions dominuje v aditivní výrobě z kovů využívající vícelaserové 3D tiskárny. Ta nachází uplatnění v leteckém, obranném nebo automobilovém průmyslu či ve zdravotnictví.

Jejich nejmodernější tiskárny umějí vyrábět vše od lopatek turbín a raketových motorů až po konstrukční prvky.

Na konferenci v Brně, kterou pořádala organizace DefSec Innovation Hub ve spolupráci s pražskou ČVUT vystoupili i zástupci americké firmy Markforged. Pro armády NATO připravila společnost unikátní 3D tiskárnu X7 Field Edition pro výrobu lehkých a odolných kompozitů, které lze vytisknout doslova kdy a kde je právě třeba.

Využívá ji také americká námořní pěchota na svých ponorkách. Letadlem ji lze v odolném pouzdře převážet i do těch nejodlehlejších oblastí a shodit padákem na místo určení. Model X7 slouží také na Univerzitě obrany v Brně.

Česká armáda má o 3D tisk stále větší zájem

Kouzlo inovace a reverzního inženýrství

3D tisk ale může pomoci nahradit i starší díly pomocí reverzního inženýrství. S využitím 3D skeneru mohou jednotky v terénu nasnímat zastaralé a polámané díly, upravit data a poslat je do tiskárny, kde vzniknou nové.

V armádě se často pracuje se systémy, které jsou v provozu více než 20 let a náhradní díly již nemusejí být dostupné.

3D tisk už dávno není jen o plastech, pracuje se s lehkými a odolnými kompozity se spojitou uhlíkovou výztuží, stejně jako s ultra polymery a špičkovými kovy.

Polní verzi 3D tiskárny Markforged lze použít i v bojových podmínkách – kde a kdy je právě třeba

 3D šetří čas i peníze

3D tisk může vstoupit i do oblastí, které na první pohled s pokročilými technologiemi nesouvisejí. Třeba taková firma Kříž, to jsou specialisté na výšivky, které zdobí uniformy vojáků, policistů a hasičů.

I společnosti tohoto typu hledají způsob, jak prostřednictvím té nejvyspělejší aditivní výroby dodat svým výrobkům co nejvyšší přidanou hodnotu. „Myslím, že výsostné znaky nemusejí být jen krásné a reprezentativní.

Chtěl bych jim dodat ještě vyšší uplatnění, třeba schopnost měřit vitální funkce nositelů našich uniforem. Hledám partnery, kteří mi s vývojem a výrobou pomohou,“ říká Libor Kříž, majitel společnosti.

3D tisk má obrovský potenciál. „Aditivní výroba nemusí nutně nahradit tradiční výrobní postupy, ale dokáže je výborně doplnit a přináší zcela nové možnosti. Už teď nabízí větší flexibilitu, umožňuje vyrábět mnohem složitější tvary, na míru přizpůsobené díly v menších sériích i kusově na zakázku, v celkovém součtu umí být levnější,“ zdůrazňuje Tomáš Soóky.

Související články
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
IPEX AI Contact Center představila svou vlajkovou loď Omnichannel spolu s virtuální asistentkou Alex, speciálně vyvinutou umělou inteligencí. Cloudová aplikace Omnichannel reprezentuje jednotné řešení pro zefektivnění komunikace firem s jejich zákazníky za pomoci AI. Společnost tak svými službami pokládá pevné základy pro vytváření synergie lidské práce s umělou inteligencí. IPEX působí na trhu již od […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz