Domů     Medicína
Ústní hygiena pomáhá předcházet vážným nemocem
Zdroj: Pixabay

Čištění zubů dvakrát denně není jen prevencí zubního kazu, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků je dodržování ústní hygieny důležité i jako prevence řady vážných onemocnění. Jaké choroby může zanedbávání ústní hygieny způsobit?.

Po střevech je ústní dutina druhým největším mikrobiálním společenstvím v lidském těle. Žije v ní více než 700 druhů mikroorganismů, řada rozmanitých kolonií bakterií, plísní, virů a prvoků. Tyto mikroby se přitom nacházejí všude v ústech:

na zubech a v jejich okolí, v dásních, na jazyku, patře i ve slinách. Počty jednotlivých bakteriálních druhů a celkové složení orálního mikrobiomu se u každého člověka liší, přičemž nejvýraznější vliv má etnikum a rasa.

Orální mikrobiom se tvoří již při narození a s přibývajícím věkem se jeho složení postupně mění. Mezi jeden z prvních rodů orálních bakterií, které kolonizují dutinu ústní, patří obvykle streptokoky. Orální mikrobiom podléhá změnám v důsledku prořezávání zubů, obměny dočasného chrupu za stálý, ale také vlivem návyků v péči o zuby, ve stravování nebo také v životním stylu.

Změny může ovlivňovat rovněž věk, genetika, pohlaví, stres nebo prostředí, ve kterém žijeme.

Ústní bakterie jako hrozba

Narušení rovnováhy ústního bakteriálního mikrobiomu, k němuž může dojít i v důsledku nedostatečné ústní hygieny, může vést k tomu, že se v ústech přemnoží škodlivé bakterie, což má za následek vzniku zubního kazu, zánětu dásní či parodontitidy, zánětu závěsného aparátu zubů.

Jednou z nejčastějších příčin onemocnění dásní je bakteriální plak. Rozvoji paradontitidy předchází krvácení dásní a jejich zánět, kterému se říká gingvitida. Bakterie přeměňují cukry v potravě na kyseliny, které mohou dráždit dásně a narušovat zubní sklovinu, což nakonec vede ke vzniku zubního kazu.

V současnosti už není parodontitida považována za lokalizované onemocnění bez patrných příznaků, ale za onemocnění, které má vliv na celý organismus. Je to z důvodu zvýšené zánětlivé reakce, kterou vyvolává v těle a na které se musí podílet celý imunitní systém.

Přemnožené bakterie z úst se mohou prostřednictvím krevního řečiště dostat do celého těla, této situaci se říká bakteriémie neboli obsah bakterií v krvi, která je jinak sterilní, a způsobovat nejrůznější zánětlivá onemocnění.

Zdroj: Pixabay

Zvýšené riziko nejen pro srdce

Chronická paradontitida je rizikovým faktorem pro kardiovaskulární systém, protože v organismu vyvolává systémovou zánětlivou reakci. Může mít za následek rozvoj aterosklérózy, což je postupné poškozování stěn cév neboli jejich kornatění, při kterém vznikají tak zvané aterosklerotické pláty.

V nich se mohou usazovat bakterie z úst, na což tělo může zareagovat zánětem cév, který ještě zhorší další rozvoj aterosklerózy.

Ateroskleróza je přitom příčinou dalších onemocnění. Následky se mohou mimo jiné projevit v podobě ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Dále existuje obousměrný vztah mezi parodontitidou a diabetem, to znamená, že obě onemocnění se navzájem ovlivňují.

Diabetes je jedním z rizikových faktorů pro parodontitidu a dokonce se zjistilo, že diabetici mají až třikrát zvýšené riziko rozvoje zánětu parodontu než lidé bez diabetu.

Revmatoidní artritida, nemocné ledviny i obrna nervů

Parodontitida jakožto zánětlivé onemocnění také ovlivňuje diabetes. V jejím důsledku produkované prozánětlivé mediátory mohou působit na metabolismus tuků i cukrů a zvyšovat inzulinovou rezistenci tkání, čímž může dojít k hyperglykemii, tedy zvýšení hladiny cukrů v krvi nad normu a zhoršení průběhu diabetu.

Paradontitida může zhoršovat také průběh revmatoidní artritidy, přičemž pacienti, kteří jí trpí jsou dvakrát náchylnější k chronické paradontitidě, či onemocnění ledvin. Bakterie mohou rovněž pronikat k nervům a způsobit například obrnu lícního nervu.

Vliv orálních onemocnění na celkový zdravotní stav se stává v současnosti hojně diskutovaným tématem. K eliminaci těchto rizik doporučují odborníci především správnou zubní hygienu, zahrnující pravidelné prohlídky u zubního lékaře s ošetřením případných kazů, správnou techniku čištění zubů a odstraňování plaku a dále návštěvu dentální hygieny dvakrát ročně.

Také je třeba vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem sacharidů, které mohou vést ke vzniku zubního kazu.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 1/2024, které vyšlo 14. 12.2023.

Štítky:
Související články
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí rakoviny střev, nyní ukazuje svou potenciální schopnost „rozpouštět“ určité typy rakovinných buněk. Na obzoru se tak rýsuje převratná léčba nádorových onemocnění, byť je potřeba ještě další výzkum. […]
Rozvíjející se věda, zvaná epigenetika, naznačuje, že účinky traumatu, ať už se jedná o válku, genocidu, zneužívání či hladomor, mohou být zřejmě předávány z jedné generace na druhou, protože změní způsob zapínání a vypínání genů u potomků. Je to pro lidstvo přínosem, nebo zátěží, se kterou je třeba se vyrovnat? Epigenetika se zabývá tím, jak […]
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz