Domů     Objevy
Překvapivé objevy z Nové Guineje: Ztracená paježura i skákající kreveta žijící na stromě.
Martin Janda 11.11.2023

Výprava oxfordských badatelů do Kyklopských hor v indonéské části ostrova Nová Guinea přinesla netušené výsledky. Expedice, která postupovala zrádným pohořím, shromáždila vůbec první fotografické důkazy potvrzující přežití místního bizarního savce, který klade vejce.

Tým také nalezl desítky dosud nepopsaných druhů hmyzu, stejně jako nově objevené pavoukovce, obojživelníky a dokonce i krevetu, která žije na stromech..

Znovuobjevená paježura Attenboroughova má „bodliny ježka, čenich mravenečníka a nohy krtka“, popsal biolog z Oxfordské univerzity James Kempton, který expedici vedl. Většina podrobností o životě tohoto kriticky ohroženého savce, který je o něco menší než kočka domácí, zůstává naprostou záhadou.

Badatelé se dlouhou dobu obávali, že paježura už patří na seznam vyhynulých živočichů. Jediným předchozím vědeckým záznamem o tomto druhu byl exemplář sebraný v roce 1961. „Je tedy opravdu cenné vědět, že v Kyklopských horách stále přežívá,“ řekl mammalog a ředitel Výzkumného ústavu Australského muzea Kristofer Helgen, který se expedice neúčastnil. „Pro mě jsou to jedni z nejzvláštnějších zvířat na Zemi.“.

V lesním porostu na horských hřebenech vědci objevili i neobvyklý druh krevety, která je jen o něco větší než zrnko rýže. Tito korýši byli všude, včetně stromů, mechu, tlejících kmenů a dokonce i pod kameny, uvedl vedoucí entomologické části výpravy Leonidas-Romanos Davranoglou.

„Je to velmi zvláštní tvor,“ řekl Davranoglou a dodal, že korýš je schopen vyskočit tři až čtyři metry do vzduchu, aby unikl predátorům. Existuje devět dalších druhů suchozemských krevet, které dokážou skákat, ale ty žijí na mořských plážích. „Náš druh rozhodně skáče, ale nežije nikde poblíž pláže,“ podotkl Davranoglou.

Výprava byla extrémně náročná, téměř neustále pršelo, svahy Kyklopského pohoří jsou značně strmé a všude navíc číhají jedovatí hadi a pijavice. Při jednom ze sestupů si Leonidas-Romanos Davranoglou zlomil ruku.

Jiný člen výpravy pro změnu spadl do jámy, ze které se vyklubal neznámý jeskynní systém. Boule a odřeniny byly vykoupeny objevy dosud neznámých slepých pavouků, cvrčků a velkých štírů, kteří v jeskyních žijí.

Velká část Kyklopských hor je přírodní rezervací, ale okolní tropické lesy pomalu mizí. Spoluzakladatel nadace Yappenda, která se zabývá ochranou přírody na ostrově, Iain Kobak uvedl, že podobné průzkumy snad pomohou více chránit flóru a faunu této oblasti.

Související články
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato schopnost přisuzována pouze dvěma druhům zvířat – delfínům a papouškům. Největší žijící suchozemští savci „nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale také rozeznávají a […]
Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na […]
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, zveřejnila data o teplotě ve světě. A není to hezké čtení. Květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz