Domů     Objevy
Překvapivé objevy z Nové Guineje: Ztracená paježura i skákající kreveta žijící na stromě.
Martin Janda 11.11.2023

Výprava oxfordských badatelů do Kyklopských hor v indonéské části ostrova Nová Guinea přinesla netušené výsledky. Expedice, která postupovala zrádným pohořím, shromáždila vůbec první fotografické důkazy potvrzující přežití místního bizarního savce, který klade vejce.

Tým také nalezl desítky dosud nepopsaných druhů hmyzu, stejně jako nově objevené pavoukovce, obojživelníky a dokonce i krevetu, která žije na stromech..

Znovuobjevená paježura Attenboroughova má „bodliny ježka, čenich mravenečníka a nohy krtka“, popsal biolog z Oxfordské univerzity James Kempton, který expedici vedl. Většina podrobností o životě tohoto kriticky ohroženého savce, který je o něco menší než kočka domácí, zůstává naprostou záhadou.

Badatelé se dlouhou dobu obávali, že paježura už patří na seznam vyhynulých živočichů. Jediným předchozím vědeckým záznamem o tomto druhu byl exemplář sebraný v roce 1961. „Je tedy opravdu cenné vědět, že v Kyklopských horách stále přežívá,“ řekl mammalog a ředitel Výzkumného ústavu Australského muzea Kristofer Helgen, který se expedice neúčastnil. „Pro mě jsou to jedni z nejzvláštnějších zvířat na Zemi.“.

V lesním porostu na horských hřebenech vědci objevili i neobvyklý druh krevety, která je jen o něco větší než zrnko rýže. Tito korýši byli všude, včetně stromů, mechu, tlejících kmenů a dokonce i pod kameny, uvedl vedoucí entomologické části výpravy Leonidas-Romanos Davranoglou.

„Je to velmi zvláštní tvor,“ řekl Davranoglou a dodal, že korýš je schopen vyskočit tři až čtyři metry do vzduchu, aby unikl predátorům. Existuje devět dalších druhů suchozemských krevet, které dokážou skákat, ale ty žijí na mořských plážích. „Náš druh rozhodně skáče, ale nežije nikde poblíž pláže,“ podotkl Davranoglou.

Výprava byla extrémně náročná, téměř neustále pršelo, svahy Kyklopského pohoří jsou značně strmé a všude navíc číhají jedovatí hadi a pijavice. Při jednom ze sestupů si Leonidas-Romanos Davranoglou zlomil ruku.

Jiný člen výpravy pro změnu spadl do jámy, ze které se vyklubal neznámý jeskynní systém. Boule a odřeniny byly vykoupeny objevy dosud neznámých slepých pavouků, cvrčků a velkých štírů, kteří v jeskyních žijí.

Velká část Kyklopských hor je přírodní rezervací, ale okolní tropické lesy pomalu mizí. Spoluzakladatel nadace Yappenda, která se zabývá ochranou přírody na ostrově, Iain Kobak uvedl, že podobné průzkumy snad pomohou více chránit flóru a faunu této oblasti.

Související články
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
Objevy 12.3.2025
Hadí uštknutí představuje jednu z největších zdravotních hrozeb, zejména v tropických a subtropických oblastech. Každoročně se více než 2,5 milionu lidí po celém světě stane obětí hadího jedu.   Zatímco někteří přežijí pouze s bolestivým otokem, jiní čelí vážným následkům – těžkým nekrózám tkání, selhání orgánů či amputacím. Každý rok si hadí jed vyžádá až […]
Objevy Příroda 10.3.2025
Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího […]
Objevy Technika 7.3.2025
Vědcům z Texaské univerzity v Austinu se podařilo vyvinout novou metodu získávání vody, ke které je potřeba prakticky jen běžný organický odpad. A funguje dokonce i v suchém klimatu, což dává naději mnoha lidem, žijícím v oblastech s nedostatkem pitné vody. Jak se jim to podařilo a bude metoda využitelná ve velkém? V současnosti existuje […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz