Domů     Historie
V pravěké Evropě zřejmě bujel kanibalismus
Zdroj: Wiki Commons by Gwen and James Anderson

Kanibalismus byl pravděpodobně běžnou pohřební praxí v Evropě ještě asi před 15 000 lety. Tvrdí to alespoň nová studie zveřejněná v odborném časopise Quaternary Science Reviews, podle které lidé jedli své mrtvé nikoliv z nutnosti, ale spíše v rámci svých kulturních zvyklostí..

Když byly na počátku 20. století objeveny v Goughově jeskyni, nacházející se v jihovýchodní Anglii, 15 tisíc let staré lidské lebky, které jevily známky okousání jinými lidmi, považovali to archeologové za náhodný jev.

Nejnovější studie, ve které zkoumali odborníci z londýnského Přírodopisného muzea pohřebiště z dob pozdního mladého paleolitu, tedy období před 11 až 17 tisíci lety, ukazuje, že se zřejmě nejednalo o ojedinělý jev.

Kanibalové ze severozápadní Evropy

Jejich výzkum se zaměřil na tak zvaný magdalénien, období pozdního paleolitu, v němž žila poslední velká civilizace paleolitu. Své jméno získala tato epocha podle lokality la Madeleine ve francouzském Dordogne.

Odborníci z londýnského muzea identifikovali 59 magdalénienských nalezišť, na kterých byly objeveny lidské ostatky. Většina z nich se nacházela ve Francii, další i v Německu, Španělsku, Rusku, Velké Británii, Belgii, Polsku, České republice a Portugalsku.

Zdroj: National History Museum

Asi na 15 nalezištích byly objeveny lidské ostatky, které vykazovaly známky kanibalismu, to znamená, že na nich byly nalezeny známky žvýkání, řezání či lámání, za účelem získání morku. Někde byly lidské kosti pohromadě se zvířecími.

V čele studie stála Silvia Bellová, paleoantropoložka Přírodopisného muzea, která k závěrům studie říká: „Četnosti tohoto chování, které přesahuje jeho výskyt u dřívějších i pozdějších skupin homininů, svědčí o tom, že kanibalismus byl během magdelénienu běžnou praktikou, jejímž prostřednictvím se lidé ‚zbavovali‘ svých předků.“.

Nešlo o vynucený kanibalismus, ale o rituál

Podle všeho se však nejednalo o vynucený kanibalismus, ale o rituální praxi. Existuje totiž mnoho důkazů, že tito lidé lovili a jedli spoustu dalších zvířat, například koně či jeleny. Pečlivé opracování lidských kostí také prokazuje, že šlo o časově náročnou činnost vyžadující zručnost a předchozí zkušenosti.

Z kostí odstraňovali maso, které pojídali, a využívali je jako materiál pro tvorbu řady předmětů, například poháru z lebky či rytinami pokryté kosti.

Výzkumníkům se rovněž podařilo prokázat, že zatímco na severozápadě Evropy se vykytovala magdalénská kultura, která se na svých mrtvých dopouštěla kanibalismu, na jihu Evropy byla jiná kultura, epigravettianská, která své mrtvé pohřbívala.

William Marsh, doktorandský výzkumník, působící v Přírodopisném muzeu, k tomu podotýká: „Věříme, že došlo ke změně pohřebních rituálů v severozápadní Evropě poté, co epigravettianská kultura přišla na toto území, podmanila si ho a přinesla s sebou i změnu v nakládání s mrtvými.“.

Štítky:
Související články
Historie Zajímavosti 10.12.2024
Mezi časté nálezy, které archeologové objevovali v oblasti neolitické Horní Mezopotámie, patřily tak zvané „husking trays“ neboli „podnosy na loupání“. Nejnovější zkoumání těchto podnosů, pocházejících z archeologických nalezišť v Sýrii, ukazují, že nesloužily k loupání plodin, ale spíše k pečení chleba podobného dnešní focaccie. Neolitická revoluce, při které lidé začali cíleně pěstovat plodiny, včetně obilí, […]
Historie 30.11.2024
Starověký Egypt je dodnes fascinující nejen svými monumenty, ale i záhadnými rituály, které utvářely život jeho obyvatel. Mezi tyto tajemné praktiky se nyní přidává i užívání halucinogenních látek, které byly pravděpodobně součástí magických obřadů spojených s plodností. Když nizozemský kurátor zaměřený na řecko-římské exponáty Branko van Oppen de Ruiter začal pracovat pro Muzeum umění v […]
Historie 29.11.2024
Vědci z Chathamské univerzity v Pensylvánii objevili v Keni 1,5 milionu let staré stopy, které náležely dvěma různým homininům. Naznačují, že náš předchůdce, Homo erectus, zde žil společně s jiným druhem dvounohého lidoopa. Jedná se o první důkaz, že spolu skutečně mohli interagovat. Kevin Hatala, paleoantropolog z Chathamské univerzity v Pensylvánii, vedl tým odborníků, kteří […]
Historie Objevy 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Objevy 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz