Domů     Historie
V pravěké Evropě zřejmě bujel kanibalismus
Zdroj: Wiki Commons by Gwen and James Anderson

Kanibalismus byl pravděpodobně běžnou pohřební praxí v Evropě ještě asi před 15 000 lety. Tvrdí to alespoň nová studie zveřejněná v odborném časopise Quaternary Science Reviews, podle které lidé jedli své mrtvé nikoliv z nutnosti, ale spíše v rámci svých kulturních zvyklostí..

Když byly na počátku 20. století objeveny v Goughově jeskyni, nacházející se v jihovýchodní Anglii, 15 tisíc let staré lidské lebky, které jevily známky okousání jinými lidmi, považovali to archeologové za náhodný jev.

Nejnovější studie, ve které zkoumali odborníci z londýnského Přírodopisného muzea pohřebiště z dob pozdního mladého paleolitu, tedy období před 11 až 17 tisíci lety, ukazuje, že se zřejmě nejednalo o ojedinělý jev.

Kanibalové ze severozápadní Evropy

Jejich výzkum se zaměřil na tak zvaný magdalénien, období pozdního paleolitu, v němž žila poslední velká civilizace paleolitu. Své jméno získala tato epocha podle lokality la Madeleine ve francouzském Dordogne.

Odborníci z londýnského muzea identifikovali 59 magdalénienských nalezišť, na kterých byly objeveny lidské ostatky. Většina z nich se nacházela ve Francii, další i v Německu, Španělsku, Rusku, Velké Británii, Belgii, Polsku, České republice a Portugalsku.

Zdroj: National History Museum

Asi na 15 nalezištích byly objeveny lidské ostatky, které vykazovaly známky kanibalismu, to znamená, že na nich byly nalezeny známky žvýkání, řezání či lámání, za účelem získání morku. Někde byly lidské kosti pohromadě se zvířecími.

V čele studie stála Silvia Bellová, paleoantropoložka Přírodopisného muzea, která k závěrům studie říká: „Četnosti tohoto chování, které přesahuje jeho výskyt u dřívějších i pozdějších skupin homininů, svědčí o tom, že kanibalismus byl během magdelénienu běžnou praktikou, jejímž prostřednictvím se lidé ‚zbavovali‘ svých předků.“.

Nešlo o vynucený kanibalismus, ale o rituál

Podle všeho se však nejednalo o vynucený kanibalismus, ale o rituální praxi. Existuje totiž mnoho důkazů, že tito lidé lovili a jedli spoustu dalších zvířat, například koně či jeleny. Pečlivé opracování lidských kostí také prokazuje, že šlo o časově náročnou činnost vyžadující zručnost a předchozí zkušenosti.

Z kostí odstraňovali maso, které pojídali, a využívali je jako materiál pro tvorbu řady předmětů, například poháru z lebky či rytinami pokryté kosti.

Výzkumníkům se rovněž podařilo prokázat, že zatímco na severozápadě Evropy se vykytovala magdalénská kultura, která se na svých mrtvých dopouštěla kanibalismu, na jihu Evropy byla jiná kultura, epigravettianská, která své mrtvé pohřbívala.

William Marsh, doktorandský výzkumník, působící v Přírodopisném muzeu, k tomu podotýká: „Věříme, že došlo ke změně pohřebních rituálů v severozápadní Evropě poté, co epigravettianská kultura přišla na toto území, podmanila si ho a přinesla s sebou i změnu v nakládání s mrtvými.“.

Štítky:
Související články
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Dnes si řada lidí neumí představit svůj život bez kočky po svém boku. Jejich původ je však stejně záhadný jako tato zvířata samotná. Vědci nyní zpochybnili dlouho platnou hypotézu o tom, že kočky byly poprvé domestikovány v oblasti Levanty, kde chránily úrodu obilí před hlodavci. Podle dvou nových teorií pochází kočky ze Severní Afriky, nejpravděpodobněji […]
Když paleontologové objevili v roce 1988 na ostrově Vancouver v Britské Kolumbii v Kanadě kompletní, ale špatně zachovanou fosilii mořské příšery, domnívali se, že patřila nějakému zástupci plesiosaurů. Nyní, díky dalším objevům, ji odborníci přiřkli zcela novému druhu elasmousaura, kterého pojmenovali Traskasaura sandrae. Plesiosauři, stejně jako jejich podskupina elasmousauři, žili po celé období křídy (před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz