Domů     Historie
Játra: Víc než jen detoxikační centrum
Zdroj: Freepik

Váží přes jeden kilogram, zadržují kolem 13 % krve a plní více než 500 funkcí. Slouží jako metabolická továrna, překladiště tuků a navíc se umí sama regenerovat. Seznamte se s játry….

1983

Deset let… Tak dlouho trvaly přípravy v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny na v té době značně složitý zákrok – transplantaci největší a nejdůležitější žlázy lidského těla, jater. Vynaložené úsilí následně vyvrcholilo 2. února, pod vedením profesora Vladimíra Kořístka (1927–2021).

Pacientem byl tehdy 36letý Josef Mynář z Tišnova. Sám Kořístek začal společně s týmem v této oblasti experimentovat v roce 1975, kdy játra transplantovali prasatům. „Teprve po dvou letech nám většina zvířat přežívala,“ dodal později.

Nakonec se jim cenný orgán podařilo transplantovat asi 150 chovným zvířatům. První mezilidskou výměnu však ministerstvo vnitra povolilo teprve v roce 1983, a to pod podmínkou, že operace ponese označení „experiment na člověku“.

Od té chvíle do roku 2010, provedlo Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH), které program jaterních transplantací zahájilo, celkem 395 zákroků.

2012

Konzumace některých druhů prošlých potravin může podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v krajním případě vést k poškození jater. „Jestliže projde doba spotřeby, mohou ve výrobku narůst bakterie a plísně.

Oba tyto druhy mikroorganismů produkují celou řadu toxických látek, většinou nějaké druhy bílkovin,“ informovala ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR Blanka Říhová. To, že je v organismu něco špatně, přitom mohou naznačit nejprve střevní problémy – zejména průjmy a nevolnost, teprve poté přichází na řadu játra.

Toxiny totiž tento orgán pomalu, ale nenápadně poškozují. „Nemusíte vůbec tušit, že máte problém s játry, pokud si nenecháte udělat jaterní testy. Toto poškození může být častokrát až nevratné,“ doplnila bioložka.

Za potenciálně nebezpečné potraviny byly označeny zejména prošlé uzenářské výrobky a sýry.

Zdroj: Freepik

2016

Transplantačního zázraku v podobě nových jater se dočkala také 58letá pacientka se zrcadlově uloženými orgány hrudníku a dutiny břišní. Technicky náročná operace si vyžádala 10 hodin práce a Aleně Dargajové zachránila život.

Ačkoli ji po dlouhá léta vzácná anomálie nepůsobila žádné potíže, vše změnila diagnóza v podobě žloutenky typu C.. „Léčba nezabírala, postupně se můj stav zhoršoval. Jaterní testy byly čím dál horší, až mi lékaři sdělili, že mám cirhózu.

Loni v létě mi pak našli v játrech více než dva centimetry velký karcinom. V tu chvíli jsem věděla, že je zle,“ popsala svůj stav Dargajová. Lékaři ženě nejprve odstranili játra zasažená nádorem, poté přistoupili k samotné transplantaci.

Orgán od zemřelého dárce však musel být nejprve speciálně upraven, aby bylo možné jej umístit na levou stranu.

2017

Nová játra získal coby nejmladší pacient v historii také čtyřměsíční kojenec vážící pouhé čtyři kilogramy. Důvodem byla biliární atrézie, vzácné a bez operačního zásahu fatální onemocnění postihující extrahepatální žlučovody, které buď chybí úplně, nebo jsou kriticky zúžené.

V důsledku toho dochází k cholestáze – žluč nemá kam odtékat a vrací se do jater. „Transplantaci jsme u našeho historicky nejmladšího pacienta udělali metodou splitu jater. Zvolili jsme tento postup, protože tak malý štěp bychom jinak pravděpodobně nezajistili,“ vysvětlil vedoucí operačního týmu, Libor Janoušek.

Kromě samotné transplantace museli lékaři z IKEMu vytvořit játrům také nové cévní zásobení. Operace si proto vyžádala pět hodin práce s lupovými brýlemi a mikroskopem, vše ale dopadlo na výbornou. Čtvrt roku po zákroku se miminko již vyvíjelo stejně, jako jeho vrstevníci. Nebylo tedy nutné nasazovat žádnou speciální dietu.

2022

To, že jsou játra velmi odolný a rychle se hojící orgán ví medicína již léta. Co však zůstávalo tajemstvím byla schopnost jejich regenerace, a její případné spojení s věkem či stárnutím. Výsledky výzkumu z května loňského roku však dokazují, že i starší schránka může ukrývat mladý orgán.

Vědcům se také podařilo zjistit, že s přibývajícím věkem dochází v játrech k jistým změnám. Některé buňky totiž mohou nést více než dvě sady chromozomů a fungovat bez problémů, na rozdíl od ostatních buněk v těle.

Tyto „speciální“ buňky navíc žijí mnohem déle než jejich jaterní „kolegyně“, až 10 let. Navíc se zdá, že lidská játra jich postupem času shromažďují větší množství, což dovedlo autory studie k závěru, že tato změna může přispívat k udržení jejich dobré kondice, a práceschopnosti.

Pokud se tato hypotéza potvrdí, je velmi pravděpodobné, že ve chvíli, kdy se tento proces pokazí, může dojít k raketovému nárůstu rizika jaterních zdravotních komplikací.

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz