Domů     Příroda
Proč jedí psi vlastní výkaly?
Zdroj: Pixabay

Majitelé psů jistě alespoň jednou zažili situaci, kdy jejich mazlíček sežral vlastní výkal, případně výkal jiného psa, kočky nebo králíka. I když jsme ze psů učinili své životní souputníky, určité činnosti, které přirozeně dělají, stále nejsme schopni akceptovat.

A požírání vlastních výkalů k nim rozhodně patří. Proč to vlastně psi dělají?.

Podle studie, publikované v roce 2018 v Journal of Veterinary Medicine and Science, v níž bylo zkoumáno 1400 psích mazlíčků a jejich vztah k pojídání vlastních exkrementů, snědlo v jejím průběhu minimálně jednou svůj výkal 23 % psů.

Celých 16 % jich pak patřilo k častým požíračům hovínek, protože se toho dopustili minimálně šestkrát za dobu trvání studie. Dobrou zprávou je, že psům konzumace vlastních výkalů nezpůsobuje žádné zdravotní problémy.

Stav zvaný koprofagie, tedy požírání vlastních výkalů, je u psů považován za přirozené chování. Není proto potřeba za ním hledat snahu o doplnění chybějících nutrientů ve stravě či o upoutání pozornosti.

Místo toho se veterináři domnívají, že koprofagie u psů pramení z jejich evolučního spojení s vlky. Vlčí matky totiž požírají výkaly svých mláďat až do tří let jejich věku. Dělají to proto, aby je ochránily před střevními parazity.

Inspirace vlky

Veterinář Nicholas Dodman, emeritní profesor na Tufts University Cummings School of Veterinary, k tomu říká: „V čerstvém psím exkrementu ještě nejsou vajíčka nejrůznějších parazitů infekční. Kdyby je vlčí samice nechaly být, parazité by v nich vyrostli a mohli by infikovat mláďata.

Jejich pozřením tomu vlčí matky zabrání.“ A dodává: „Je větší pravděpodobnost, že mláďata přežijí, když jsou zdravá, než když jsou jejich těla zamořená parazity.“ Toto chování zřejmě psi kopírují, i když již ušli dlouhou cestu od vlčího doupěte.

Zdroj: Pixabay

Dodman zároveň vysvětluje, že i když se nám pojídání exkrementů našimi psími miláčky jeví jako nechutné, nepředstavuje pro psy, a tím pádem ani pro lidi, žádné riziko. Podle studie z roku 2018 jsou některá plemena náchylnější ke koprofagii než jiná, nejvyšší míru vykazovali shetlandští ovčáčtí psi (41 %), nejmenší pak pudli.

Podle studie, kterou provedl Dodman se svými kolegy v roce 2019 na 4 000 psech a jejíž výsledky zveřejnil v Journal of Veterinary Behaviour, má na tendenci pojídat vlastní výkaly vliv i pohlaví psů. Vědci zjistili, že vlastní hovínka jí 11 % samců, ale až 16 % fen.

Koprofagie byla také dvakrát častější u kastrovaných psů než u těch, kteří kastrováni nebyli.

Nejen vlastní, ale i kočičí

Psi však rádi jedí i výkaly jiných zvířat, například koček nebo králíků. „Dělají to, protože jim to chutná,“ vysvětluje Melissa Bainová, veterinární behavioristka z UC David Veterinary Medicine, která se podílela na studii z roku 2018. „Kočky jedí stravu s vysokým obsahem vlákniny, takže jejich stolice může být pro psy obzvláště lahodná,“ dodává Bainová.

Ta se také zabývala tím, zda přípravky, které mají koprofagii u psů zabránit, opravdu fungují. Zjistila, že se jejich účinnost pohybuje od 0 do 2 %, takže se do nich nevyplatí investovat.

Jediné, co podle ní alespoň trochu fungovalo, byly granule Hills RD nebo Purina OM, protože obsahují 14 až 16 % vlákniny, což je mnohem víc než běžné komerční granule pro psa. Výsledkem konzumace těchto granulí je stolice konzistencí se podobající lepence, kterou psy nechtějí pozřít.

Ovšem nejúčinnější metodou, jak psovi zabránit v konzumaci vlastních výkalů, je nedat mu k tomu příležitost. To znamená, sebrat psí exkrement ihned poté, co jej pes vytvoří.

Štítky:
Související články
Příroda 1.12.2024
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmosféra, tam je i její proudění. A to dokáže leckdy nabýt až pekelných rozměrů. Například na Neptunu jsou větry schopné překročit i rychlost […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz