Noční obloha je považována za přírodní umělecké plátno poseté světly hvězd, planet a dalších vesmírných těles. Aktuálně ale jeho krásu nabourává americký komunikační satelit BlueWalker 3, jehož jas je podle odborníků tak velký, že značně komplikuje práci astronomů. .
Novinka na oběžné dráze představuje prototyp satelitu BlueBird společnost AST SpaceMobile, která jej do „nekonečna“ vypustila v září loňského roku. Jeho úkolem má být testování patentované technologie pro připojení k mobilním telefonům ve vesmírném prostředí.
Pořádný „kousek“
Bohužel je to zejména jeho rozpětí, která astronomům přidělává vrásky. Právě od něj se totiž odvíjí, jak moc bude BlueWalker viditelný. „Poté, co se BlueWalker 3 rozložil do plochy 64 metrů čtverečních, byl viditelný jak na tmavé obloze, tak na městské obloze, ačkoli v městském prostředí bude viditelnost omezena na okamžik, kdy proletí nad hlavou,“ uvedl spoluautor studie z Universidad de Atacama v Chile, Jeremy Tregloan-Reed. Ta byla nedávno zveřejněna v odborném periodiku Nature.
Jasnější než hvězdy?
Ve své „nejvýraznější“ poloze by se mohl dokonce vyrovnat hvězdám Prokyon a Achernar, které mají pověst nejjasnějších přírodních těles na obloze. Ve chvíli, kdy tedy satelit „prosviští“ před detektorem teleskopu, může na snímku zanechat nechtěný pruh, který následně nemusí jít odstranit, čímž odborníky připraví o cenná data.
BOOM místo regulace?
Se stejnými obtížemi se potýkají také vesmírná pozorování. Zatímco BlueWalker 3 značně komplikuje pozorování ze země, průzkum Hubbleova teleskopu je zase silně ovlivněn světelným znečištěním Starlinku.
Ačkoli se letecký i kosmický průmysl, politici a astronomové snaží dopad takových družic zmenšit, trend vypouštění stále větších a jasnějších družic dle expertů sílí.