Domů     Objevy
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Zdroj: Wiki Commons by World Data Center for Geophysics

Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a kdy následně došlo k jejímu potopení..

Během druhohor došlo k rozpadu jižního superkontinentu zvaného Gondwana. Zhruba před 83 až 79 miliony lety se od něj oddělila i Zélandie. Nový kontinent měl rozlohu asi 4 900 000 km2, což je jako polovina dnešní Austrálie.

Před 23 miliony lety se však téměř celý ponořil pod hladinu Tichého oceánu, dnes se nad ní nachází zhruba jen 6 % jeho odhadované rozlohy. Naprostá většina této rozlohy připadá na Nový Zéland, dále na Novou Kaledonii, ostrov Norfolk a ostrov Lorda Howa. Zbytek se rozkládá pod hladinou oceánu.

Osmý kontinent

Termín Zélandie poprvé použil americký geofyzik Bruce Luyendyk už v roce 1995, ovšem první skutečné stopy, že by Nový Zéland mohl představovat jen nepatrnou, viditelnou část obrovské neznámé pevniny, se objevily až v roce 2002, kdy vědci poprvé použili batymetrii, studium hloubky vodních ploch, k analýze regionu.

Oceán nad Zélandií je totiž podstatně mělčí než ten, který tento kontinent obklopuje. To naznačuje, že oblast nebyla podložena oceánskou tektonickou deskou, jako většina světových oceánů, ale kontinentální.

Zdroj: Wiki Commons by Alexrk

Zélandie se dělí na severní část, ležící na Australské desce, a jižní část, ležící na Pacifické desce, hranicí mezi nimi tvoří Kermadecký příkop. V roce 2019 zmapoval mezinárodní tým vědců geologii Jižní Zélandie.

Jejich výzkum odhalil, že před cca 100 až 80 miliony lety, tedy ještě před oddělením Zélandie od Gondwany, došlo ke ztenčení pevninské kůry tohoto dnes potopeného kontinentu. Dle jejich mínění šlo o důsledek „natahování pevnin geologickými silami v různých směrech“, které se právě v oblasti, kde se nacházela Zélandie, projevily obzvláště výrazně.

Možná tomu tak bylo z toho důvodu, že byla v porovnání s většinovou Gondwanou velmi malá. Tenká kůra vedla k jejímu následnému potopení.

Jako puzzle

Jiná výzkumná skupina, v jejímž čele stál Nick Mortimer z novozélandského výzkumného institutu GNS Science v Dunedinu, jenž však zahrnovala mnoho členů, kteří se zúčastnili už předchozího bádání, nedávno dokončila mapování Severní Zélandie.

Analýze vědci podrobili horniny získané z oblasti Fairway Ridge, která tvoří nejsevernější cíp Zélandie. Tyto starověké zbytky, které byly zaplavené po dobu 23 milionů let, zahrnovaly směs vyvřelých i sedimentárních hornin.

Jejich chemické složení i metoda radiokarbonového datování odhalily, že některé jsou datované až do rané křídy, jejich stáří je tak 130 až 110 milionů let, jiné do pozdní křídy, stáří kolem 95 milionů let a některé jsou relativně mladé, asi 40 milionů let.

Výsledné mapy Zélandie ukazují, že její výstupky a propadliny do sebe zapadají jako skládačka s geografií Západní Antarktidy, čímž potvrzují, že se kdysi prolínaly. I když některá svá tajemství už tento potopený kontinent vydal, bude trvat, než je vědci odhalí všechna.

Štítky:
reklama
Související články
Výprava oxfordských badatelů do Kyklopských hor v indonéské části ostrova Nová Guinea přinesla netušené výsledky. Expedice, která postupovala zrádným pohořím, shromáždila vůbec první fotografické důkazy potvrzující přežití místního bizarního savce, který klade vejce. Tým také nalezl desítky dosud nepopsaných druhů hmyzu, stejně jako nově objevené pavoukovce, obojživelníky a dokonce i krevetu, která žije na stromech. […]
Početnost a rozmanitost hmyzu v době globálního oteplování a měnícího se životního prostředí jsou v hledáčku výzkumníků na celém světě. Stále není probádané ani to, jaké živiny hmyzu chybí v přírodě. Přitom je tato znalost důležitá kvůli stále častějším klimatickým extrémním událostem, které mění dostupnost potravy. Mezinárodní tým vědců z šesti zemí, vedený výzkumníky z Biologického […]
Biodiverzita je spojována zejména s rozmanitostí druhů ve společenstvu, tzv. druhovou diverzitou. Vědci Botanického ústavu Akademie věd ČR se však při svém výzkumu zaměřili na rozmanitost uvnitř druhů, která může mít na fungování společenstva a ekosystému stejně zásadní vliv. Pomocí výzkumu transpozonů (tzv. skákajících genů) zjistili, že i když na úrovni jednotlivce mají transpozony spíše negativní […]
Obliba fotovoltaických panelů v Česku roste. (Jen za první pololetí letošního roku jich bylo podle dat Solární asociace nainstalováno o 69 % více než za celý rok 2022.) Motivaci investorů do fotovoltaiky nyní blíže představují vědkyně z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, které celou typologii a další výsledky unikátního výzkumu mezi bezmála 2 500 majiteli […]
Paleontologům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se s využitím moderních zobrazovacích metod podařilo odhalit, co pozřel rokycanský trilobit, objevený v roce 1908, než zemřel. Dříve zkoumání nebylo možné, aniž by došlo ke zničení vzácné fosilie. Trilobiti jsou vyhynulí členovci, kteří se objevili ve starších prvohorách, tedy kambriu, asi před 550 až 530 miliony lety. K […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz