Domů     Objevy
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Zdroj: Wiki Commons by World Data Center for Geophysics

Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a kdy následně došlo k jejímu potopení..

Během druhohor došlo k rozpadu jižního superkontinentu zvaného Gondwana. Zhruba před 83 až 79 miliony lety se od něj oddělila i Zélandie. Nový kontinent měl rozlohu asi 4 900 000 km2, což je jako polovina dnešní Austrálie.

Před 23 miliony lety se však téměř celý ponořil pod hladinu Tichého oceánu, dnes se nad ní nachází zhruba jen 6 % jeho odhadované rozlohy. Naprostá většina této rozlohy připadá na Nový Zéland, dále na Novou Kaledonii, ostrov Norfolk a ostrov Lorda Howa. Zbytek se rozkládá pod hladinou oceánu.

Osmý kontinent

Termín Zélandie poprvé použil americký geofyzik Bruce Luyendyk už v roce 1995, ovšem první skutečné stopy, že by Nový Zéland mohl představovat jen nepatrnou, viditelnou část obrovské neznámé pevniny, se objevily až v roce 2002, kdy vědci poprvé použili batymetrii, studium hloubky vodních ploch, k analýze regionu.

Oceán nad Zélandií je totiž podstatně mělčí než ten, který tento kontinent obklopuje. To naznačuje, že oblast nebyla podložena oceánskou tektonickou deskou, jako většina světových oceánů, ale kontinentální.

Zdroj: Wiki Commons by Alexrk

Zélandie se dělí na severní část, ležící na Australské desce, a jižní část, ležící na Pacifické desce, hranicí mezi nimi tvoří Kermadecký příkop. V roce 2019 zmapoval mezinárodní tým vědců geologii Jižní Zélandie.

Jejich výzkum odhalil, že před cca 100 až 80 miliony lety, tedy ještě před oddělením Zélandie od Gondwany, došlo ke ztenčení pevninské kůry tohoto dnes potopeného kontinentu. Dle jejich mínění šlo o důsledek „natahování pevnin geologickými silami v různých směrech“, které se právě v oblasti, kde se nacházela Zélandie, projevily obzvláště výrazně.

Možná tomu tak bylo z toho důvodu, že byla v porovnání s většinovou Gondwanou velmi malá. Tenká kůra vedla k jejímu následnému potopení.

Jako puzzle

Jiná výzkumná skupina, v jejímž čele stál Nick Mortimer z novozélandského výzkumného institutu GNS Science v Dunedinu, jenž však zahrnovala mnoho členů, kteří se zúčastnili už předchozího bádání, nedávno dokončila mapování Severní Zélandie.

Analýze vědci podrobili horniny získané z oblasti Fairway Ridge, která tvoří nejsevernější cíp Zélandie. Tyto starověké zbytky, které byly zaplavené po dobu 23 milionů let, zahrnovaly směs vyvřelých i sedimentárních hornin.

Jejich chemické složení i metoda radiokarbonového datování odhalily, že některé jsou datované až do rané křídy, jejich stáří je tak 130 až 110 milionů let, jiné do pozdní křídy, stáří kolem 95 milionů let a některé jsou relativně mladé, asi 40 milionů let.

Výsledné mapy Zélandie ukazují, že její výstupky a propadliny do sebe zapadají jako skládačka s geografií Západní Antarktidy, čímž potvrzují, že se kdysi prolínaly. I když některá svá tajemství už tento potopený kontinent vydal, bude trvat, než je vědci odhalí všechna.

Štítky:
Související články
Evropská unie učinila další krok směrem k posílení evropské kvantové výpočetní infrastruktury podpisem smlouvy na pořízení kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice, konkrétně v IT4Innovations národním superpočítačovém centru v Ostravě, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Smlouva byla podepsána mezi Společným evropským podnikem pro vysoce výkonné počítání (EuroHPC JU) […]
Co je hořké, to se nejí. Tento reflex v sobě máme hluboce zakořeněný. Asi třetina lidí však nevnímá určitý typ hořkosti. Můžou za to geny, které zásadně ovlivňují i další chutě. Jídlo přináší požitek, ale někdy také riziko. Proto nás příroda vybavila chuťovými a čichovými receptory, které mají za úkol včas odhalit jedovatou a zkaženou potravu. […]
Narození zdravého dítěte není zdaleka taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Jen zhruba každé třetí počaté lidské embryo je schopno dát vzniknout těhotenství, které je zakončeno příchodem dítěte na svět. Nejranější fáze lidského života jsou totiž plné překážek, které ne každý zárodek dovede překonat. Aktuální výzkum českých vědců publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature Communications […]
Suché akademické definice říkají: Priming je experimentální rámec, ve kterém zpracování počátečního stimulu ovlivní odpověď na stimul následující. Jak tuto obtížně stravitelnou větu pochopit? Představte si, že uvidíte na dovolené v Maroku varování před hady. Jdete si tak křovinatou krajinou v podhůří Atlasu, když v tom sebou trhnete – zahlédli jste hada! Vzápětí se ale zasmějete – jednalo […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz