Domů     Historie
V peruánské Limě byly objeveny mumie z dob před vznikem Incké říše
Zdroj: WikiCommons

Při výkopových pracích objevili pracovníci plynárenské společnosti v hlavním městě Peru Limě hned osm mumií, které pocházejí z doby před vznikem Incké říše, jež je pokládána za největší indiánskou říši amerického kontinentu. Patrně patřily ke kultuře zvané Ichma..

Mezi mumiemi byli dva dospělí a šest dětí, podle archeologů se zřejmě v místě nálezu dříve rozprostíral dětský hřbitov. Těla byla nalezena sedící, zabalená do bavlněné látky a svázaná provazy z lián, asi 30 centimetrů pod povrchem.

Podle odborníků náležela jedincům z kultury Ichma. Tato předincká domorodá společnost vznikla kolem roku 1100 a její autonomie trvala až do roku 1469, kdy byla začleněna do Incké říše. I když obyvatelé kultury Ichma obývali prakticky poušť, měli vysokou životní úroveň.

Kultura Ichma

Dokázali vymyslet důmyslný systém zavlažovacích kanálů, který jim umožnil dát život rozsáhlým sadům a lesům. Uctívali boha stvoření Pacha Kamaqa. Slovo Ichma je v jazyce Incké říše synonymem pro rumělku neboli karmínovou barvu, která se nacházela na nástěnných malbách i oděvech této kultury.

Hlavním městem království byla Ichma, později známá jako Pachacamac. Dnes se na tomto místě, asi 40 kilometrů jihovýchodně od Limy, nachází archeologické naleziště o rozloze asi 600 hektarů.

Zdroj: Cris Bouroncle, AFP

Objeveno v něm bylo 16 pyramid, z nichž nejznámější jsou Malovaný chrám, Chrám Slunce a Starý chrám. Odborníci se dlouhá léta domnívali, že stavby plnily účel jakýchsi náboženstvích velvyslanectví, v nichž sídlily delegace dalekých komunit.

Archeolog Peter Eakhout, který pyramidy v Pachacamacu podrobně studoval, nicméně dospěl k jinému závěru, a to že sloužily jako paláce pro místního vládce.

Také podél pobřeží Limy bylo objeveno mnoho ruin staveb kultury Ichma.

Lima jako cibule

Spolu s těly bylo v Limě nalezeno i několik dalších předmětů, které zřejmě sloužily jako pohřební dary. Jednalo se především o keramiku, v jedné z nádob se dokonce zachovaly zbytky nápoje vyrobeného ze sušených listů rostliny yerba mate (Ilex paraguariensis), kterou mnoho kultur v Americe máčí v horké vodě, aby vytvořilo nápoj bohatý na kofein.

Výkopové práce při rozšiřování plynovodů v Limě ostatně přinesly za posledních devatenáct let více než 1900 archeologických nálezů různého druhu, včetně mumií, keramiky a textilií.

Podle archeologů je Lima jako cibule s mnoha vrstvami historie. Oblast byla obývána předinckými kulturami, z tohoto období pochází asi 400 větších archeologických nalezišť, zvaných „huaca“. Tyto stavby z nepálených cihel, budované na vrcholcích kopců, jsou považovány za posvátná místa.

Nachází se v ní také četné památky Incké kultury, kdy Inkové sídlo kultury Ichma ovládli v 15. století. Limu pak založili španělští kolonisté pod vedeném Francisca Pizzara roku 1535. Zpočátku byla, pod jménem Ciudad de los Reyes (Město králů), sídlem peruánských místokrálů.

Štítky:
reklama
Související články
Právě dnes je to na den 100 let, co padl československý výškový rekord 5 284 metrů s užitečným zatížením 500 kg. Vytvořil ho tovární pilot Aero Josef Novák na stroji A-10.2. Aero A-10 bylo prvním sériově vyráběným dopravním letadlem v Československu, kam se vešly čtyři cestující. Posádku tvořili pilot a na některých letech i mechanik. […]
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jejich šíření. Například komáři mají přirozenou tendenci vyhýbat se chladnějším oblastem, osoby žijící ve vyšších nadmořských výškách jsou tak před nimi obvykle v bezpečí. Vlivem růstu teplot během horké fáze ENSO […]
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, které se dosud nepodařilo uklidnit. Zpochybnila totiž samotného Boha. Mužem, který ve druhé polovině 19. století způsobil evoluční „krizi“ nebyl nikdo jiný než […]
Jen málokteré jméno září v televizních pořadech a dokumentech o skutečných zločinech tak jasně jako jméno Colina McLarena. McLaren, bývalý detektiv s vášní pro odhalování tajemství zločineckého podsvětí, přenesl své zkušenosti na televizní obrazovku v poutavém dokumentárním seriálu Vrazi mafie s Colinem McLarenem. Tento seriál uvede Viasat Explore 22. listopadu ve 21:00. Diváci v něm budou […]
Lidé jsou zdatní a vytrvalí běžci, stejně jako jejich předchůdci, kterým běh umožnil vytrvalostní lov. Právě díky němu následně došlo k rozvoji mozků homininů. Podle vědců z prestižních amerických univerzit se na schopnosti lidí běhat na dlouhé vzdálenosti podílela i změna jednoho genu. Za naši schopnost běhat maratony však platíme větší náchylností k rakovině a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz