Domů     Vesmír
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Martin Janda 23.9.2023

Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy….

Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy pochází ze slaného oceánu, který se nachází ledovou kůrou. Byť stále netušíme, zda by jeden ze čtyř Galileových měsíců mohl hostit život, uhlík v oceánu je jednou z dalších indicií ke kladné odpovědi.

Již předchozí výzkumy zjistily přítomnost suchého ledu na povrchu Europy, ale nebylo jasné, zda byl vyvržen podpovrchovým oceánem, nebo se na povrch měsíce dostal dopadem meteoritu. Pozorování pomocí Webbova teleskopu odhalilo masu oxidu uhličitého v oblasti Tara Regio.

Zde se nachází tzv. chaotický terén, kde povrchu dominují ledovcové trhliny a ledové hřebeny, které vznikly tak, že bloky ledu byly geologickými procesy vytlačeny na povrch.

„Objev oxidu uhličitého v oblastech ledového pláště Europy bohatých na soli naznačuje, že CO2 pochází z oceánu pod ním, a nikoli z vesmíru,“ uvedl astrobiolog z Laboratoře tryskového pohonu NASA a spoluautor článku Kevin Hand.

Astrobiologové se často odvolávají na „velkou šestku“ prvků, které jsou nejdůležitější pro život na Zemi: uhlík, vodík, kyslík, dusík, fosfor a síra. Čtyři z nich – uhlík, vodík, kyslík a síra – již byly identifikovány na Europě, i když zatím není jasné, zda síra nepochází z vulkanicky činného a sírou pokrytého sousedního měsíce Io, který síru do okolí chrlí v podstatě nonstop.

Mimochodem, všech šest zmíněných prvků bylo identifikováno na Saturnově měsíci Enceladus, který má podobnou skladbu jako Europa.

Povrch Europy tvoří především led, který je ve zdejších teplotách pohybujících se kolem minus 170 °C extrémně tvrdý. Ledový obal obklopuje kyslíková atmosféra, ta je však velmi řídká.

Existenci kyslíku zde nemají na svědomí živé organismy jako na Zemi, ale kosmické záření, jehož vlivem se molekuly H2O rozpadají. A zatímco lehký vodík uniká do kosmického prostoru, atomy kyslíku gravitace Europy zachytí.

Ovšem představa, že by kdokoliv živý mohl na Europě dýchat kyslíkovou atmosféru, je naprosto scestná.

Europa je vnitřním složením nejspíše podobná velkým terestrickým planetám. Hlavní minerální zastoupení v horninách připadá na křemičitany (silikáty). Okolo silikátové kůry a pláště se nachází oceán tekuté vody o tloušťce přibližně 100 km obepínající celé těleso.

Měření sondy Galileo ukázalo, že Europa má stálé indukované magnetické pole, které vzniká vzájemným působením s Jupiterovým magnetickým polem a které současně napovídá, že se na Europě musí vyskytovat podpovrchová vodivá vrstva.

Tato vrstva je s vysokou pravděpodobností tvořená slanou vodou v oceánu. Předpokládá se, že krusta se otočila o 80 stupňů, téměř se tedy převrátila, což by bylo téměř nemožné, pokud by led byl pevně spojen s pláštěm. Europa má pravděpodobně i kovové jádro tvořené železem a niklem.

Související články
Ostatní Vesmír 26.11.2024
Jižní pól Měsíce je centrem zájmu Evropské vesmírné agentury, je totiž plánovaným místem pro přistání další lidské posádky na něm. Povrch jižního měsíčního pólu však ještě nebyl dostatečně detailně prozkoumán. A právě to by měla změnit mise LUMI, za kterou stojí brněnská společnost TLR Space. Na jižním pólu Měsíce se nachází led, skrytý v trvale […]
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz