Domů     Historie
Hadriánův val ukrýval římskou erotickou hračku
Martin Janda 17.9.2023

Erotické hrátky k lidem patří odnepaměti a není na tom nic špatného ani pohoršujícího. Oddávali se jim už naši dávní předci, kultura antických Římanů se jimi dokonce proslavila. Svědčí o tom mimo jiné i nález, který byl sice objeven v Británii, avšak nese jasné římské stopy..

Hadriánův val je jedním ze symbolů římské přítomnosti v Británii. Měl bránit římské území provincie Britannia před kmeny, které na Římany dorážely ze Skotska. 117 kilometrů dlouhou a místy až šest metrů vysokou zeď táhnoucí se napříč ostrovem střežilo svého času až 9000 vojáků.

Právě zde kdysi archeologové nalezli zvláštní předmět. A o šňůrovací nástroj, jak jej zprvu definovali, rozhodně nešlo…

Původní chybná identifikace předmětu, nalezeného již v roce 1992, vyplývala z toho, že byl nalezen vedle desítek bot, oděvních doplňků a mnoha drobných nástrojů. Vědci však nástroj znovu prozkoumali a došli k jinému závěru.

Ke šňůrám má podlouhlý předmět stejně daleko jako tuzemská železnice k moderním rychlovlakům.

Vědci ve své zprávě napsali, že vyřezávaný předmět, který je dlouhý šestnáct centimetrů, mohl být používán jako sexuální nástroj. A to ne nutně k penetraci, ale třeba i ke stimulaci klitorisu. Pokud by tomu tak bylo a nástroj měl sloužit k erotickým hrátkám, byl by z archeologického hlediska vskutku unikátní.

„S vysokou pravděpodobností se jedná o předmět spojený se sexem, a pokud ano, je to první nalezený příklad z římského světa,“ uvedl archeolog z Univerzity v Newcastlu a spoluautor studie Rob Collins. „Ale nemělo by nás to překvapovat.

Z římského umění a římské literatury víme, že se dilda tehdy používala. Jen jsme je dosud nenalezli,“ dodal. Římská dilda byla pravděpodobně obvykle vyrobena z organických materiálů, a proto se nedochovala.

I když se pravděpodobně jedná o sexuální nástroj, nemusel být tento artefakt vždy používán výhradně pro potěšení. Podle studie jím mohl majitel otroků mučit zotročené lidi a je jedno, zda se jednalo o ženy, nebo o muže.

„Musíme si uvědomit, že by bylo snadné takový předmět považovat jen za sexuální hračku. Klidně mohl být nástrojem k upevňování mocenské nerovnováhy a podřízenosti,“ řekl Collins. Podle nové práce se podobné umělé faly nosily i z pověrčivosti. Lidé totiž věřili, že odvracejí smůlu.

Předmět vyřezaný z mladého jasanového kulatého dřeva se širokou základnou a úzkým hrotem byl na obou koncích opotřebovanější než uprostřed. Proto mohl být falus zasazen například do sochy nebo jiného předmětu, kde se ho kolemjdoucí dotýkali pro štěstí nebo pro získání ochrany před zlými démony.

Tento rituál byl podle v Římské říši běžný a vlastně funguje dodnes. Takový bruselský čurající chlapeček by o tom mohl vyprávět hodiny a hodiny.

Studie rozebrala i další možnosti, ke kterým mohl dřevěný předmět sloužit. Zmiňuje například pěchovadlo k mletí nebo míchadlo sloužící k vaření jídla či výrobě kosmetických nebo farmaceutických přípravků.

Pěchovadlo ve tvaru falu mohlo výslednému produktu symbolicky dodat ochranu a sílu tomu, přičemž akt mletí byl prostředkem, skrze který se podle vědců aktivovaly magické síly.

Podle Collinse mohl artefakt sloužit k více účelům nebo se jeho funkce mohla v průběhu času měnit. „Je klidně možné, že předmět mohl nejdříve sloužit jako pěchovadlo, než se z něj stala erotická hračka.“ Vědec zároveň doufá, že jeho studie podnítí opětovné zkoumání předmětů, které se v současné době nacházejí v muzejních sbírkách a které by mohly být podobné dřevěnému falu, ale nebyly jako takové rozpoznány.

reklama
Související články
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po chodbě. Netušil, že fyzikovi tohle pobíhání vynese Nobelovu cenu. Ředitel-neředitel, když člověk potřebuje poradit, jde za tím nejlepším. V případě ředitele fyzikálních laboratoří na univerzitě Scuola […]
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud nalezený důkaz konstrukčního využití dřeva. K čemu sloužila a komu? Dřevěná konstrukce byla objevena při vykopávkách na březích jedné ze zambijských řek […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
Rhynchosauři, býložravci obývající Zemi před 225 až 250 miliony lety v období triasu, zřejmě na konci svého života umírali hlady. Alespoň to naznačuje výzkum provedený vědci z University of Bristol na základě vzorků nalezených v anglickém hrabství Devon. Tito prehistoričtí býložraví plazi se živili tvrdými a houževnatými rostlinami a stromy, jako jsou například kapradiny, jejichž […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz