Domů     Objevy
Nebezpečná trhlina: Rozdělí se Afrika na dva kontinenty?
Zdroj: Freepik

Zní to jako neuvěřitelná zpráva, ale potvrzují ji poznatky geologů. Afriku, druhý největší kontinent, trhá na dva kusy obrovská trhlina, táhnoucí se od Rudého moře až po Mosambik v délce tisíců kilometrů. Rozdělí se tedy Afrika úplně, a pokud ano, kdy se to stane?.

Stejně jako u všech dalších podobných geologických procesů půjde i v tomto případě o opravdu dlouhodobou záležitost. Nestane se to za rok, v příštím století a dokonce ani tisíciletí. Podle vědců půjde o miliony let, i když počátek procesu je patrný už nyní. Ale všechno může být také úplně jinak.

Stovky let za pár dnů

V září roku 2005 v důsledku seismické aktivity vznikla v severovýchodní Etiopii průrva asi 65 kilometrů dlouhá a široká téměř 8 metrů. Právě na tuto vzdálenost od sebe „odskočily“ tektonické desky, které se jinak od sebe oddělují hlemýždím tempem v řádu milimetrů ročně, což pochopitelně upoutalo pozornost expertů na celém světě.

Podle nich se během několika dnů odehrál proces, trvající jinak několik staletí. Stála za ním hluboko uložená masa magmatu, která vytvořila extrémní tlak. Během následujících let došlo k dalším podobným událostem, které samozřejmě opět nezůstaly bez povšimnutí, ale podle vědců šlo o méně závažné incidenty než v roce 2005.

Vznikne samostatný ostrov?

Celý tento proces je spojený s Východoafrickým riftovým systémem, složeným ze sítě trhlin a údolí. V tomto místě se africký kontinent dělí na dvě tektonické desky, přičemž somálská tektonická deska se táhne na východ od núbijské (též africké) desky, tvořící větší a starší část Afriky.

Obě tektonické desky se přitom také oddělují od arabské desky na severu a protínají se v oblasti Afarské pánve v Etiopii, proslulé svou seismickou činností, kde se otevřela zmíněná průrva v roce 2005. Vzniká tak systém ve tvaru písmene Y. Pokud by se Afrika skutečně rozdělila, existují různé scénáře toho, jak by se to mohlo odehrát.

Jedna hypotéza počítá s tím, že se většina somálské tektonické desky oddělí od zbytku afrického kontinentu a mezi nimi se vytvoří moře. Tato nová pevnina by zahrnovala Somálsko, Eritreu, Džibutsko a východní části Etiopie, Keni, Tanzanie a Mosambiku.

Jiná teorie předpokládá, že by zřejmě došlo pouze k oddělení východní Tanzanie a Mosambiku.

Budoucnost je nejistá

Ale může se také stát, že Afrika se nerozdělí na dvě části, jen některé oblasti podél Východoafrického riftu by mohly klesnout pod mořskou hladinu a zaplavila by je voda, takže by šlo jen o jakýsi vodní klín, který se zakousne do celistvého kontinentu.

Ne všechny podobné trhliny se totiž mění v oceány, což by mohl být i tento případ. Geologické síly, které řídí zmíněné procesy, by mohly selhat.

Budoucí osud této oblasti je tak ve hvězdách. „V Africe může vše pokračovat svým současným tempem a nakonec dojde k otevření oceánské pánve, jako je Rudé moře, a později se změnit v menší verzi Atlantského oceánu.

Může ale dojít ke zrychlení a vše se odehraje mnohem rychleji. Ale také se veškerá aktivita může zastavit. Co přesně se odehraje, to nevíme,“ uzavírají vědci.

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Objevy Ostatní 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Buňky jsou synonymem něčeho tak malého, že nestačí ani lupa, abychom si je mohli prohlédnout. Bez mikroskopu pro náš zrak neexistují. Jenže to není tak úplně pravda. Některé buňky jsou tak velké, že je lze pohodlně pozorovat pouhým okem. A to není jejich jediná zvláštnost. O setkání s jednobuněčnými obry věděla své jistá paní Marie Harrisová […]
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz