Domů     Příroda
Světelné znečištění netrápí jen astronomy
Martin Janda 9.7.2023

„Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně,“ pravil osvícenský filozof Immanuel Kant. Kant žil v Královci v 18. století, ale kdyby žil v současnosti třeba v Praze nebo v Brně, k rozjímání by mu zbyl jen onen mravní zákon..

Na světě ještě jsou místa, kde noční obloha není jen černá, ale dokáže ji třeba rozzářit jedno z ramen naší galaxie. Taková místa jsou vzdálená od lidské civilizace, však také proto má například Evropská jižní observatoř svá stanoviště v chilských horách.

V Evropě již podobné lokality v podstatě neexistují a naše republika není v tomto ohledu výjimkou. Daný stav se pochopitelně nelíbí astronomům, avšak nejen jim. Všudypřítomný světelný smog narušuje i biorytmy živých organismů, člověka nevyjímaje.

Jedním z nejvážnějších zdravotních dopadů umělého osvětlení je narušení tvorby hormonu melatonin, který je účinným antioxidantem a podporuje funkci imunitního systému. „Jeho nedostatek se odráží ve snížení regeneračních schopností lidského organismu a ve zvýšení rizika vzniku rakoviny a dalších civilizačních chorob,“ píše se ve stanovisku Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.

Teoreticky by z území České republiky mělo být viditelných 3 000 hvězd. Ve skutečnosti je jich pro lidské oko dostupných jen pár set, a když jde člověk nočními pražskými Vinohrady, může světelné objekty na obloze napočítat na prstech jedné ruky, a to se ještě mnohdy jedná o planety.

Světelným smogem relativně nedotčené jsou lokality jako je Šumava, Beskydy či oblast okolo západočeského Manětína.

Ani situace v jiných zemích Evropy není v tomto ohledu uspokojivá. Podle  astronoma Pavla Suchana se lze ještě s tmavou oblohou plnou hvězd setkat ve Skandinávii, na trojmezí Slovenska, Polska a Ukrajiny nebo v chorvatském vnitrozemí.

Situace došla tak daleko, že UNESCO zaneslo do základních práv člověka také právo pohledu na neporušenou noční oblohu pro další generace.

Samozřejmě že nikdo nevolá po tom, aby veškerá světla v noci zhasla a Evropa se ponořila do tmy. Problémem je nehospodárné svícení a také špatné nasměrování veřejného osvětlení. Mnohé starší typy pouličních lamp osvětlují spíše střechy okolních domů než chodníky.

V českých zemích se každým rokem zbytečně prosvítí energie za dvě miliardy korun.

Určité míře světelného znečištění se civilizace nevyhne, lze jí však omezit. České úřady již schválily program, jehož cílem je výměna veřejného osvětlení. Nové lampy by měly být úsporné, jejich světlo má mířit dolů a bude v nich omezena složka modrého světla, které spánek živých organismů narušuje nejvíce. Na mnoha místech tyto lampy již svítí.

Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz