Domů     Medicína
Kapkami do nosu proti mrtvici
Zdroj: Pixabay

Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, je druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě, kdy první místo patří nemocem srdce. Ročně postihne více než 17 milionů lidí. Až 30 % postižených na ni umírá, dalším hrozí následky v podobě trvalé invalidity, poruch tvorby řeči, zhoršení zraku či problémů s pamětí. S těmi by postiženým mohly pomoci unikátní kapky do nosu..

Cévní mozková příhoda (CMP) přestavuje náhlou poruchu krevního oběhu mozku, která vede k nevratnému poškození mozkové tkáně. Jde o akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc. Nejdůležitější roli v boji s mrtvicí sehrává čas.

Čím dříve jsou příznaky CMP rozpoznány, tím dříve může být zahájena účinná léčba v nemocnici. Mezi nejčastější projevy mrtvice patří náhlé ochrnutí horní a dolní končetiny na jedné straně těla, ochrnutí poloviny obličeje a pokles ústního koutku na jedné straně tváře, potíže s mluvením či porozuměním řeči, poruchy rovnováhy a problémy s chůzí.

Mrtvice hrozí mladým i starším

Mrtvici není radno podceňovat, hrozí každému šestému člověku, a to bez ohledu na věk. Ročně postihne více než 80 000 lidí mladších 20 let. U nás se za rok vyskytne asi 25 000 cévních mozkových příhod. Pokud mají postižení štěstí a přežijí, potýkají se posléze s řadou závažných následků mrtvice.

Evropský tým odborníků, sestávající z vědců ze švédské Univerzity v Göteborgu, německé Kolínské univerzity, Akademie věd České republiky a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, nyní přichází s nosními kapkami, které by mohly významně zlepšit zdravotní stav postižených.

Zdroj: WikiCommons

Tyto kapky obsahují speciální protein C3a, který je za normálních okolností vytvářen v centrálním nervovém systému. Dřívější výzkumy prokázaly, že tento protein pomáhá obnově motorických funkcí u pacientů s mozkovou mrtvicí.

Vědci, pod vedením Anny Stokowské z Univerzity v Göteborgu, zveřejnili před nedávnem ve vědeckém časopise Journal of Clinical Investigation závěry své studie, kterou provedli na myších.

Zázračný protein C3a

Celý týden poté, co byla u myší vyvolána mrtvice, jim byly podávány nosní kapky s obsahem proteinu C3a. V porovnání s kontrolní skupinou myší, které rovněž utrpěly mrtvici, ale kapky nedostaly, došlo u léčených hlodavců k podstatně rychlejší a kvalitnější obnově motorických funkcí.

Snímky z magnetické rezonance pak prokázaly, že podání nosních kapek vyvolalo zvýšenou tvorbu nových spojů mezi nervovými buňkami. Navíc se zdá, že zvýšený obsah proteinu C3a posiluje funkci astrocytů, podpůrných buněk nervové soustavy, které zajišťují fungování neuronů.

Příznivý účinek kapek navíc přetrvával dlouhou dobu po ukončení léčby. Vedoucí výzkumného týmu Marcela Pěkná, která nyní působí na Univerzitě v Göteborgu, k tomu říká: „S těmito kapkami by do určité míry skončil stresující závod s časem při mrtvici.“ A dodává:

„Lék může být podáván všem pacientům po mrtvici, i těm, ke kterým se konvenční léčba dostane pozdě.“ V další fázi plánují vědci účinky těchto unikátních nosních kapek testovat na lidských pacientech.

Štítky:
Související články
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí na přežití staly železné plíce. Jako železné plíce se označuje ventilátor s negativním tlakem. Jedná se o válec, v němž pacient leží […]
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení. […]
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Po lezavém zimním období většina lidí s nadějí vyhlíží jaro. Ale zdaleka ne všichni se z nastupujícího oteplení tetelí blahem. Už v březnu se do ovzduší uvolňuje pyl ze stromů a dubnu se sezóna alergenů rozjede naplno. A mnozí alergici v ty okamžiky začnou snít o léku, který by veškeré alergie konečně poslal na smetiště […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz