Domů     Technika
Přijmou lidé lépe roboty s lidskou tváří a kůží?
Zdroj: Pixabay

Dnešní humanoidní roboti už umí těžko uvěřitelné kousky včetně parkourového skákání, nebo běhání s nákladem po schodech. Jejich povrch je však většinou z kovu nebo z odolných plastů. Vědci věří, že budoucímu rozšíření a přijetí robotů v nejrůznějších rolích člověkem výrazně pomůže jejich polidštěný vzhled, a tak na tom intenzivně pracují..

Stárnoucí populace japonských důchodců bude po roce 2030 na obsluhu potřebovat více lidí, než kolik bude všech japonských obyvatel v produktivním věku. Není se proto čemu divit, že se úsilí o vytvoření robotických pomocníků na japonských ostrovech těší v porovnání s jinými zeměmi nebývalému zájmu.

Japonští vědci na univerzitě v Tokiu, kteří se zaměřili na konstrukci robotického pomocníka v domácnosti, při ověřovacích pokusech zjistili, že lidé přirozeně lépe reagují na robota, který má lidský vzhled.

Netýká se to přitom jen tváře či mimiky obličeje, ale i končetin, kterými se robot lidí dotýká. Ačkoliv má lidská ruka svá fyziologická omezení, zatímco robotickou paži je možné zkonstruovat tak, aby měla lepší pohyblivost a mohla například zavádět jehly to žíly přesněji a s objektivně menší bolestivostí, lidí subjektivně pociťovali menší bolest při zavedení jehly, když robotická ruka vypadala jako lidská.

Podobně lidé lépe přijímají doporučení od robotů s lidskou mimikou obličeje bez ohledu na jejich intonaci a zvukový projev.

Kůže podobná lidské

Vědci se lidské potřebě humanoidně vypadajících robotů snaží vyhovět. Tým okolo Michio Kawai na Tokijské univerzitě například úspěšně vypěstoval živou kůži podobnou lidské na robotickém prstu. V roce 2022 jako první na světě vědci úspěšně demonstrovali, jak nechat takovou kůži přirozeně „růst“, aby potáhla celý robotický prst, i možnost jejího léčení v případě, když se poškodí.

To bude důležité v situacích, kdy nepůjde poškozený povrch robota snadno vyměnit. Povedlo se jim kultivovat dermis, pojivovou tkáň kůže, která slouží jako podkladová vrstva a dodává pružnost, aby se kůže při ohnutí prstu netrhala.

Na její povrch následně umístili živé pokožkové buňky, keratinocyty, které postupně potáhly celý umělý prst.

Zdroj: Pixabay

Když následně takto vytvořenou kůži úmyslně poškodili skalpelem a poškozené místo překryli tenkou vrstvou kolagenu, díky živým pokožkovým buňkám rána za několik dnů přirozeně zarostla. Ke skutečné kůži, která by pokryla povrch celého humanoidního robota, je ještě dlouhá cesta, ale samotný princip jejího vzniku je již ověřen.

Svými vlastnostmi by pak měla lidskou kůži překonat například co do odolnosti proti chemickým sloučeninám či mechanickému poškození.

Dokonalá mimika

Britská firma Engineered Arts se zase zaměřila na mimiku a přirozený vzhled robota, napodobující výraz lidské tváře při projevu. Od roku 2005 zdokonaluje výrazové prostředky různých robotů a jejich schopnost reagovat a své okolí.

Poslední výtvory společnosti, humanoidní roboti Ameca a Mesmer, lidské emoce vyjadřují skutečně věrně. Engineered Arts se ale nezastavili jen u vytvoření mechaniky, která obsahuje podobný počet mimických svalů, jako lidská tvář, ale propojili roboty s umělou inteligencí, která ovládá jejich reakce na úrovni „podvědomí“.

Naučené lidské chování

Nejedná se tedy o explicitně naprogramované chování, ale o něco, co se roboti naučili sami, respektive odkoukali to od lidí či robotů ve svém okolí. V roce 2021 vzrušilo internet video, na kterém robot Ameca reaguje na narušení svého osobního prostoru člověkem jeho odstrčením.

To vzbuzuje negativní emoce, protože lidé očekávají, že se vůči nim roboti nebudou nijak vymezovat, ačkoliv jde o odraz lidem vlastního chování, které od nich stroje odkoukaly. Ublížit člověku by však nikdy neměly.

Schopnosti umělé inteligence pak rostou rok od roku stále rychlejším tempem. V roce 2023 pobláznily celý svět konverzační schopnosti takzvané generativní umělé inteligence prezentované například modelem ChatGPT. Úspěšně prošla Turingovým testem, kdy lidský pozorovatel klade otázky a pokud podle odpovědí není schopen určit, které z nich zodpověděl stroj a které jiný člověk, stroj test splnil.

Složila také závěrečné zkoušky na několika amerických a evropských univerzitách.

Štítky:
Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz