Domů     Příroda
Proč spí koně ve stoje?
Zdroj: Pixabay

Pokud jste někdy prošli kolem ohrady s koňmi, jistě jste si všimli, že většina jich několikrát za den dřímá ve stoje. Koně uléhají ke spánku opravdu jen zřídkakdy, ovšem jen a pouze vleže si skutečně odpočinou..

Koně spí ve stoje, aby byli připraveni na útok predátora. Čeleď koňovitých má dlouhou historii, která si jako obranu proti predaci vyvinula spaní ve stoje na kopytech. Karen Waiteová, specialistka na koně z Michigan State University, k tomu říká:

„Díky stání mohou na predátora zaútočit kopyty a zároveň jim to dává větší šanci na útěk, než kdyby leželi.“ Protože jsou to velká zvířata, na zvednutí se ze země potřebují čas a energii, a ani jedno při útoku nemají.

Totéž platí i pro další velké kořistní býložravce jako jsou zebry, bizoni, sloni a žirafy. Ti všichni jsou schopni spát ve stoje.

Užitečný statický aparát

Anatomie koní jim umožňuje stát na nohou a přitom dřímat. Člověk by to nezvládl, spadl by na zem. Koně ovšem ne, přivřou oči, uvolní a sníží hlavu, povolí pysky a váhu přenesou na přední končetiny. Jednu zadní přitom uvolní tak, že ji pokrčí a opřou kopyto špičkou o zem.

Jejich končetiny jsou vybaveny tak zvaným statickým aparátem, který uzamkne klouby, takže se nohy samovolně nepokrčí. Svaly se v této pozici uvolní a mohou si odpočinout, protože nohy nyní plní opěrnou funkci podobně jako sloupy.

Zdroj: Pixabay

Na rozdíl od lidí nepotřebují koně spát nepřetržitě několik hodin, stačí jim kratší intervaly. V závislosti na tom, jak moc se cítí v bezpečí, se liší délka jejich spánku. Za den mohou naspat několik minut i několik hodin.

Větší potřebu spánku mají hříbata, mladí a staří koně. Ovšem alespoň jednou za den (minimálně jednou za několik dní) si kůň potřebuje na chvíli lehnout a hluboce usnout, aby se dostal do REM fáze spánku, která je životně důležitá pro regeneraci mozku i celého těla.

REM spánek je důležitý

Sarah Matlocková, která se zaměřuje na chování koní na Coloradské státní univerzitě, k tomu podotýká: „Koně stráví většinu času spánkem ve stoje, ale ve skutečnosti nedosáhnou plného REM spánku, když stojí.“ Během REM fáze spánku u lidí dochází k rychlým pohybům očí pod víčky a zdají se sny.

V tu chvíli jsou naše svaly paralyzovány, abychom se nezranili. Mozek během ní také konsoliduje a zpracovává nové informace a ukládá je do dlouhodobé paměti. Lidé, kteří nemají dostatek REM spánku se potýkají s problémy s koncentrací, se změnami nálad, slabým imunitním systémem a pomalejším růstem buněk.

Koním stačí 5 hodin spánku denně, přičemž většinu z toho zvládnou ve stoje, kdy spí hlubokým spánkem bez snů. Ale aby byl kůň dostatečně odpočatý, potřebuje podle Matlockové, alespoň 25 minut REM spánku denně, což se mu podaří pouze vleže.

Pokud toho nedosáhne, bude se potýkat s nedostatkem spánku, což u něj může zvyšovat riziku pádu. Matlocková k tomu říká: „Takoví koně bývají často špatně diagnostikováni s narkolepsií, protože mohou usnout, i když na nich jezdec jede.“.

Bezpečí především

Aby se koně cítili bezpečně, potřebují kolem sebe volný prostor, aby měli v případě ohrožení kam utéct. A protože jsou to stádní zvířata, uklidňuje je, když jsou obklopeni jinými koni. Ovšem i v populacích divokých koní platí, že zatímco si jich většina lehne, aby dosáhla REM fáze spánku, vždy alespoň jeden kůň zůstane stát, aby mohl sledovat potenciální predátory.

Matlocková to komentuje: „Pokud se ve svém prostředí necítí bezpečně, nebo nejsou obklopeni jinými koňmi, případně jsou-li izolováni, pak je méně pravděpodobné, že si lehnou ke spánku.“.

Přečtěte si také: Čím krmit koně v zimě a kolik toho sní?

Štítky:
Související články
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Mízní neboli lymfatický systém je pro správné fungování lidského těla nezbytný. Je součástí imunitního systému a podílí se na obraně těla. Vědci z Uppsalské univerzity zkoumali nejjemnější lymfatické cévy, aby zjistili, co jim umožňuje plnit jejich roli při odvodu tekutin z tkání a zároveň odolávat změnám objemu těchto tekutin a jejich tlaku. Úkolem lymfatického systému […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
Příroda 24.3.2025
Vědci odhalili fascinujícího dávného lovce – obřího štíra, který terorizoval pradávné ekosystémy před 125 miliony let. Fosilie tohoto tvora, pojmenovaného Jeholia longchengi, byla nalezena v Číně a představuje vzácný vhled do světa prehistorických pavoukovců, kteří sdíleli Zemi s dinosaury. Tvor Jeholia longchengi se svými deseti centimetry patřil k největším známým štírům své doby. Jeho podlouhlé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz