Domů     Technika
Spojení člověka a umělé inteligence promění všechno
Jan Nováček 31.5.2023

Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice.

Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock..

Skutečný průlom, který AI přinese, spočívá v posílení lidského rozhodování. Zatímco lidé budou mít i nadále převahu v uvažování, AI bude schopna pomoci v celkových rozhodovacích procesech tím, že přinese více důkazů, pomůže stanovit priority a vyhodnotit ovlivňující faktory a odstraní předsudky.

Aplikace umělé inteligence spojují informace dohromady, propojují a vyhodnocují více zdrojů dat, které je pro lidské poznání obtížné nebo nemožné analyzovat. S podporou nástrojů AI lze získané poznatky vizualizovat a automatizovaně sledovat trendová témata.

Soubor technik strategické prognózy může být účinnou odpovědí na to, jak se proaktivně vypořádat s pokračující nejistotou.

Strategické předvídání událostí umělou inteligencí ve spojení s lidským faktorem je významným protikladem nepředvídatelných situací na trhu v důsledku široké škály krizí a nečekaných globálních zvratů.

Během fáze analýzy dat je AI neuvěřitelně užitečná. Kromě toho může umělá inteligence provádět kreativní úkoly, jako je malování, skládání básní a psaní. Nástroje jako jsou DALL-E 2 a ChatGPT od OpenAI jsou jen dva příklady výkonných tvůrčích schopností AI. Tyto nástroje mohou skrze strategický foresight pomoci lépe vizualizovat a vytvářet silnější narativy, které umožní představit si budoucnost či scénář v jakémkoliv oboru.

Firmy a instituce by měly ale nejprve zvážit, jak zavádět schopnosti AI, protože to vyžaduje nemalé výdaje. Měly by také rozdělit zdroje tak, aby různí lidé s různými profily mohli využívat různé nástroje současně.

Společnosti mohou mít problémy, protože sedí na obrovském množství dat, aniž by věděly, co s nimi dělat a jak je správně využít. Navíc je zde ústřední otázka lidí a schopností. V této oblasti nepracuje dostatek lidí, protože společnosti zatím nevědí, jak je přilákat.

Zarážející je, že firmy dnes nevědí, jaký typ lidí budou potřebovat zaměstnat a rozvíjet v příštích letech. A ani to vlastně vědět nemohou. Kolem umělé inteligence se totiž zřejmě vytvoří mnoho nových pracovních pozic.

Například něco jako tvůrci smyslů umělé inteligence, konzultanti nebo pracovníci odpovědní za dodržování předpisů.

Zatímco AI spojuje jednotlivé body, aby nám poskytla poznatky, je stále jen na lidech, aby rozhodli, co s těmito informacemi udělají.

Štítky:
Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz