Domů     Medicína
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
Zdroj: Wiki Commons

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity. Jen několik lidí se podařilo vyléčit, léčba však byla bolestivá a obtížná. Nadějí pro lidstvo by se mohl stát léčebný postup aplikovaný na opice, trpící obdobnou nemocí..

V loňském roce žilo s virem HIV v těle celkem 43 milionů lidí na světě. Virus se přenáší krví, nechráněným pohlavním stykem a pak z nakažené matky na dítě během těhotenství či při porodu. V nebezpečné koncentraci se virus nachází také v mozkomíšní tekutině a mateřském mléku, v nízkých koncentracích pak i ve slinách, slzách a moči.

Inkubační doba nemoci jsou 2 až 4 týdny, po kterých se objeví nespecifické příznaky akutní infekce HIV, které se velmi podobají chřipce.

Po odeznění přechází nemoc do latentního stádia, během kterého nemocný nepociťuje žádné potíže. Poté následuje zhroucení imunitního systému, propukne AIDS. U dospělých je střední doba mezi nákazou virem HIV a propuknutím nemoci AIDS přibližně 10 let.

Infikované děti onemocní do jednoho či dvou let. Naštěstí mohou lidé, nakažení virem HIV (virus lidské imunitní nedostatečnosti), žít téměř běžný život, a to díky účinným lékům, na jejichž vývoji se podílel i český vědec Antonín Holý (1936–2012).

Léčba transplantací kmenových buněk

Nemoc se zatím podařilo vyléčit jen u pěti lidí, a to prostřednictvím transplantace kmenových buněk, která je však velmi riziková. Prvním člověkem, léčeným touto metodou, byl v roce 2008 Američan Timothy Ray Brown (1966–2020), označovaný také jako „berlínský pacient“.

Vedle HIV trpěl rovněž akutní myeloidní leukémií neboli rakovinou krve, kvůli níž musel transplantaci kmenových buněk podstoupit. Při ní dostal kmenové buňky od dárce s mutací v genu CCR5, díky níž mu chyběl receptor, který virus HIV používá k tomu, aby napadal bílé krvinky.

Po transplantaci tak začalo Brownovo tělo produkovat bílé krvinky, které virus neuměl napadnout, a tak se v jeho těle již nemohl šířit. Další čtyři pacienti byli léčeni obdobným způsobem. Ovšem pro svoji bolestivost a zejména rizikovost se tato metoda používá pouze u lidí, kteří transplantaci kmenových buněk potřebují z jiných důvodů.

U čtyř z pěti vyléčených se dostavily komplikace, zejména nemoc známá jako GvHD neboli reakce štěpu proti hostiteli.

Reakce štěpu proti hostiteli

Po přijetí transplantátu kmenových buněk od geneticky odlišné osoby začnou imunitní buňky přítomné ve štěpu, tak zvané T-buňky, reagovat proti buňkám příjemce. Někteří lidé trpí po transplantaci mírnou formou tohoto onemocnění, které netrvá dlouho.

Jiní mohou trpět závažnou formou, jež může být až smrtelná. Vědci nicméně usoudili, že právě tato reakce štěpu proti hostiteli by mohla mít pozitivní vliv na boj proti HIV.

Zdroj: Pixabay

Rozhodli se to vyzkoušet na makacích napadených virem SIV, což je obdoba lidského HIV viru. Oba viry měly zřejmě společného předka a způsobují podobnou nemoc, které se u lidí říká AIDS. Tým profesora Jonaha Sacha z Oregonské univerzity transplantoval čtyřem makakům, trpícím SIV, kmenové buňky od opic, které mají GvHD neboli reakcí štěpu vůči hostiteli, další čtyři makaky nechal jako kontrolní skupinu.

U všech čtyř zvířat, která podstoupila transplantaci, došlo k poklesu koncentrace viru v organismu, dva makakové se dokonce vyléčili úplně. Vědci doufají, že jim takto získané informace pomohou k nalezení účinné, nerizikové léčby pro lidi.

Štítky:
reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz