Domů     Příroda
Překvapivá lovecká strategie kladivounů
Zdroj: Wiki Commons

Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu..

Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 kg vážící žraloci, vyskytující se v mírných teplých a tropických mořích po celém světě. Často se přibližují i k pobřeží a mohou vplouvat i do zátok či ústí řek.

Dožívat se mohou až 35 let, ovšem především jejich mláďata se stávají oběťmi jiných predátorů. Jejich potravu tvoří především různé druhy ryb, hlavonožců a korýšů, stejně jako menší druhy žraloků a rejnoků.

Kladivouni umí zadržet dech

Nyní vědci přišli s překvapivým objevem, týkajícím se jejich lovecké strategie. Výzkum, který vedl Mark Royer, biolog specializující se na žraloky z Havajské univerzity, odhalil, že jsou kladivouni bronzoví schopni zadržovat dech, když se noří hluboko do mrazivých vod, aby tam chytili například chobotnici.

Royer k tomu říká: „Tento druh chování nebyl nikdy pozorován u žádného druhu do hloubky se potápějících ryb.“.

Za normálních okolností spoléhají kladivouni na pohyb vpřed, což tlačí vodu přes jejich žábra, díky čemuž z ní mohou extrahovat kyslík potřebný k dýchání. Ovšem při ponoru do hloubky by chladnější voda mohla ovlivnit jejich metabolismu, srdeční funkci a zrak, což by snížilo jejich loveckou zdatnost.

A tak si vyvinuli jinou taktiku, zavřením žáber i tlamy a zadržením dechu mohou ovlivnit své vystavení studené vodě.

Udržení tělesného tepla setrvačností

Na rozdíl od tuňáků obecných či žraloků mako, kteří mají specializovanou anatomii, která jim umožňuje uchovat si tělesné teplo i ve studených vodách, kladivouni bronzoví tuto výhodu nemají. Tělesné teplo si tak uchovávají díky tepelné setrvačnosti.

Tým Marka Royera umístil na těla šesti žraločích samců drobné sondy, se kterými tito absolvovali během několika týdnů více než sto ponorů kolem Havaje.

Zdroj: Wiki Commons

Sondy odhalily, že si kladivouni dokázali udržet svoji tělesnou teplotu, jakou mají při pohybu v povrchových vodách teplých 27 °C, i při ponoru do hloubky kolem 760 metrů, kde se teplota vody pohybuje jen kolem 5 °C. Klesla až v polovině cesty zpět k povrchu, kdy kladivouni opět otevřeli žábra, aby se nadechli.

Aby to potvrdili, mají vědci v plánu při příštím zkoumání připevnit kamery na prsní ploutve těchto kladivounů, aby mohli pozorovat otevírání a zavírání jejich žáber při ponoru.

Pokud kladivouni dokáží zadržet dech při hledání potravy v hloubce, možná se dokáží vyrovnat i s nízkým obsahem kyslíku ve vodách lépe, než si vědci mysleli. To jim dává naději na přežití v dnešním rychle se měnícím světě.

Údajně byli spatřeni v Kalifornském zálivu, jehož vody mají nízký obsah kyslíku. Nicméně, Marianne Porter, bioložka, která se zabývá studiem pohybů žraloků na Florida Atlantic University, a do studie nebyla zapojená, tomu podotýká:

„Je pravda, že tato zvířata mohou krátkodobě přežít v oblastech s nízkým obsahem kyslíku, ale pravděpodobně to není dlouhodobě udržitelné.“ A dodává: „Zajímalo by mě, co nastane, až se to stane jejich trvalou realitou.“.

Štítky:
Související články
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz