Domů     Historie
Rytina mamuta a koně stará 15 000 let objevena v Ostravě!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 5.5.2023
Zdroj: Archeologický ústav Akademie věd, Brno

Odborníci z Moravského zemského muzea v Brně se na Hladovém vrchu v ostravských Hošťálkovicích snažili objevit pozůstatky po lovcích mamutů. To se jim nepodařilo, přesto neodešli s prázdnou. Naopak!.

Archeologický výzkum zahájili vědci na Hladovém vrchu v roce 2019, soustředili na místo, které bylo před zhruba 26 tisíci let osídlené lovci mamutů. Ovšem v roce 2021 se jim podařilo identifikovat novou, dosud nenalezenou archeologickou vrstvu.

Pochází z mladší doby, v níž žili lovci kultury Magdalénien, tedy lovci sobů a koní. Jde o poslední velkou civilizaci období paleolitu, která žila přibližně před 17 až 11 tisíci lety. Pojmenovaná je podle lokality la Madeleine v Dordogne ve Francii.

Lovci sobů a koní

V loňském roce vyzvedli výzkumníci z naleziště v Hošťálkovicích kamennou strukturu, která kromě bloků pískovce obsahovala také nástroje a čepele z pazourku či hrubé nástroje z říčního kamene. Až při pozdějším prozkoumání v laboratoři si vědci na jednom z říčních valounů, který považovali za otloukač, používaný k výrobě pazourkových čepelí, všimli jemné rytiny znázorňující zvířata. Kámen měl rozměry 75 x 50 x 19,5 milimetru.

Archeoložka Zdeňka Nerudová k nálezu říká: „Ke skutečnému objevu rytiny došlo až v laboratoři muzea, když se nám při čištění nálezů podařilo rozpoznat rýhy ryté kamenným nástrojem. Postupně se tak objevila postava nějakého zvířete podobného mladému mamutovi.

Pomocí 3D mikroskopu se nám posléze podařilo rozpoznat hlavu dalšího zvířete, kterým je kůň.“ Stáří rytiny je odhadováno na 15 tisíc let. Podle archeologů jde o unikátní nález.

Zdroj: Wiki Commons

Rytina koně a mamuta

Zatímco kůň byl pro tehdejší lovce, obývající jeskyně, běžným a hojně loveným zvířetem, mamut v té době již vymíral, a proto byl zobrazován jen výjimečně. Archeolog Petr Neruda k tomu podotýká: „Přestože z tohoto období známě krásné rytiny koní a bizonů z jeskyně Pekárny, nejbližší paralely rytin mamutů jsou známy až z Německa.“ Na unikátnosti ovšem získává i lokalita Hladového vrchu, protože výzkum archeologů Moravského zemského muzea zde prokázal několik fází osídlení.

Neruda k tomu říká: „Období Magdalénien bylo dosud z oblasti Ostravska neznámé.“ Všechny dřívější významné nálezy, včetně tak zvané Petřkovické Venuše, která byla objevena roku 1953 na ostravském vrchu Landek, pocházely k období Gravettien.

Tato archeologická kultura, která zaujímala střední část mladého paleolitu s těžištěm zhruba před 27 až 24 tisíc lety, pro níž byl charakteristický lov mamutů, nese jméno podle francouzské lokality La Gravette.

Rytina by měla být představena veřejnosti na výstavě Moravské zemské muzeum, jež bude prezentovat nejvýznamnější archeologické nálezy. Konat by se měla v roce 2025. Je však možné, že představení nálezu veřejnosti proběhne v Ostravě dříve.

Štítky:
reklama
Související články
Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary. „Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
Podle vědců pocházejí nejstarší záznamy o líbání z doby před 4 500 lety, jsou tedy o 1 000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Intimní dotek úst znali už obyvatelé Mezopotámie a navíc polibky jsou zřejmě kulturně univerzálnější, než věda dosud připouštěla. Vědci upozornili na důkazy, které naznačují, že líbání bylo praktikováno v některých nejstarších […]
Ležela tu, ale vlastně neležela. Žena, jež s chutí nosila plnovous i mužské oblečení je dodnes považována za největší panovnici. Možná proto ji následovníci toužili vymazat z dějin. A archeologické mozky dlouho tápali ve tmě, kde vlastně nalezla věčný klid. Psal se rok 1799 když jedna z Napoleonových expedic objevila ve východní části údolí zastrčený, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz